Xiaomi 14 serisi harika bir numarayla 32 bit ARM uygulamalarını destekliyor

Xiaomi 14 Pro – Titanyum Sürümü TL;DR Xiaomi 14 serisi, 32 bit uygulamalara yönelik desteği bırakan Snapdragon 8 Gen 3 SoC ile birlikte geliyor. Ancak Xiaomi, telefona 32 bit uygulama uyumluluğunu koruyan bir çeviri katmanı ekledi. Bu, kullanıcıların eski uygulamalarını herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilecekleri anlamına gelir. Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro, […]

Xiaomi 14 serisi harika bir numarayla 32 bit ARM uygulamalarını destekliyor

Xiaomi 14 Pro – Titanyum Sürümü

TL;DR

  • Xiaomi 14 serisi, 32 bit uygulamalara yönelik desteği bırakan Snapdragon 8 Gen 3 SoC ile birlikte geliyor.
  • Ancak Xiaomi, telefona 32 bit uygulama uyumluluğunu koruyan bir çeviri katmanı ekledi.
  • Bu, kullanıcıların eski uygulamalarını herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilecekleri anlamına gelir.

Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro, yeni Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SoC ile piyasaya sürülen ilk amiral gemileridir. Bu, cihazları en iyi Android telefonlardan biri haline getirecek ve önümüzdeki haftalarda uluslararası alanda piyasaya sürülecek. Ancak yeni SoC ile birlikte eski uygulamalarınızı bozabilecek birkaç değişiklik var. Ancak görünen o ki Xiaomi, telefonlarının eski uygulamalarınızı sorunsuzca çalıştırmasına izin vererek bir numara yapıyor.

Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm’un ilk yalnızca 64 bit SoC’sidir. Bu SoC’de eski 32 bit ARM uygulamalarını destekleyecek CPU çekirdeği yok. Sonuç olarak, 64 bit çekirdeklerde çalışacak şekilde güncellenmemiş eski uygulamalar bu SoC’ye sahip telefonlarda çalışmayacaktır.

Ancak geliştirici olarak realMlgmXyysd Telegram kanal gönderisinde Xiaomi’nin yeni telefonlarının eski uygulamaları çalıştırmaya devam etmesini sağlamak için harika bir numara kullandığını açıklıyor. Xiaomi, eski uygulamalar için uyumluluğu artıran “Tango” adı verilen 32 bit ila 64 bit ikili çeviriciyi entegre ediyor.

Gibi Mişaal Rahman Bu uyumluluk katmanının, SoC’nin resmi olarak desteklememesine rağmen Flappy Bird gibi yalnızca 32 bitlik uygulamaların yeni Xiaomi 14 serisinde çalışmaya devam etmesine izin verdiğini gösteriyor.

FLAPPY BIRD kanat çırpıyor!

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ünde AArch32’yi (32 bit Arm uygulamaları) destekleyen herhangi bir CPU çekirdeği yoktur.

Buna rağmen Xiaomi 14 serisi, aşağıda gösterildiği gibi Flappy Bird gibi 32 bit Arm uygulamalarını çalıştırabiliyor. @realMlgmXyysd.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Mishaal daha önce telefon OEM’lerinin bu tür uyumluluk katmanlarını kullanmaya yöneleceğini öngörmüştü. Google, Google Play Store’da yalnızca 32 bit uygulamaları kabul etmeyi uzun süredir durdurdu. Tüm 32 bit uygulamaların Play Store’a yüklenecek olması durumunda 64 bit sürümü de olmalıdır. Bu gereklilik birkaç yıldır yürürlükte olduğundan çoğu kullanıcı bunun etkilerini hissetmeyecektir.

Kullanıcıların etkileneceği tek yer, bir süredir güncellenmeyen eski uygulamalardır. Bu unutulan uygulamalar hâlâ yalnızca 32 bit olarak gönderiliyor olabilir ve bu nedenle yeni telefonlarda çalışmayabilir. Geliştirici uygulamayı terk etmiş olabilir veya işlevselliği tamamlanmış olabilir ve gerçek bir güncellemeye ihtiyacı yoktur. Ancak OEM’lerin sunduğu bu tür geçici çözümler, son kullanıcıların en sevdikleri uygulamaları herhangi bir endişe yaşamadan kullanmaya devam edebilecekleri anlamına geliyor.


Xiaomi 14 serisi harika bir numarayla 32 bit ARM uygulamalarını destekliyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow