Yapabilecekleri (Ve Yapamayacakları) İşte

DRIVE PILOT, geçen yıl Almanya’da piyasaya sürüldüğünde trafiğe ayak uydurabiliyor, şeritteki konumunu koruyabiliyor ve hatta yaklaşık 60 km/s’ye varan hızlarda geçen acil durum araçları gibi şeyleri barındırabiliyordu. Bu koşullarda, insan sürücü film izlemekte, e-postalarını kontrol etmekte veya bir sandviç yemekte özgürdü. Ancak, bir noktada sistemin kontrolü tekrar devretmesi beklendiği için, örneğin uykuya dalmak gibi bir […]

Yapabilecekleri (Ve Yapamayacakları) İşte

DRIVE PILOT, geçen yıl Almanya’da piyasaya sürüldüğünde trafiğe ayak uydurabiliyor, şeritteki konumunu koruyabiliyor ve hatta yaklaşık 60 km/s’ye varan hızlarda geçen acil durum araçları gibi şeyleri barındırabiliyordu. Bu koşullarda, insan sürücü film izlemekte, e-postalarını kontrol etmekte veya bir sandviç yemekte özgürdü. Ancak, bir noktada sistemin kontrolü tekrar devretmesi beklendiği için, örneğin uykuya dalmak gibi bir süreçten tamamen vazgeçemezlerdi.

Mercedes, ayın başlarında CES 2023’te, Nevada’nın yeşil ışık yakması ve Kaliforniya’da beklemede olan bir başvuru ile sistemi eyalet bazında ABD’ye getireceğini duyurdu. Bu lansman, ABD model yılı 2024 S-Serisi ve EQS Sedan modellerinde – özellikle en lüksü – gerçekleşecek ve ilk otomobillerin 2023’ün ikinci yarısında alıcılara teslim edilmesi bekleniyor. Mercedes, isteğe bağlı DRIVE’ın ne kadar olduğunu henüz doğrulamadı. PILOT paketinin ABD’de maliyeti olacak ve ayrıntıların lansmanı yakındır, ancak Almanya’da araç konfigürasyonuna bağlı olarak yaklaşık 5-8 bin ABD doları eşdeğerini ekliyor.

Ancak mevcut arabalar – mevcut AMG EQS Sedan gibi – DRIVE PILOT’u desteklemiyor. Bunun nedeni, sistemin LIDAR, tekerlek yuvasında bir yol ıslaklık sensörü ve hatta acil durum araç sirenlerini dinlemek için mikrofonlar gibi diğer değişikliklerin yanı sıra ekstra sensörler eklemesidir. Ayrıca, ciddi bir araç arızası durumunda yedekli direksiyon ve fren aktüatörleri ve indirgeyici yerleşik bir elektrik sistemi vardır.

Teknory