Yapay zeka ses kopyaları kontrolden çıkıyor; bu yüzden milletvekilleri ‘Sahte Olmama’ Yasasını zorluyor

Perşembe günü tanıtılan iki partili bir yasa tasarısı, aktörleri, şarkıcıları ve diğer sanatçıları yapay zeka tarafından oluşturulan kopyalardan korumayı amaçlıyor. Sahteliğe Hayır YasasıSenatör Chris Coons (D-Del), Marsha Blackburn (R-Tenn), Amy Klobuchar (D-Minn.) ve Thom Tillis (RN.C.) tarafından tanıtılan “bir kişinin izinsiz bir içerik üretmesini veya dağıtmasını engelleyecektir.” Bir bireyin yapay zeka tarafından oluşturulan bir kopyasının, […]

Yapay zeka ses kopyaları kontrolden çıkıyor; bu yüzden milletvekilleri ‘Sahte Olmama’ Yasasını zorluyor

Perşembe günü tanıtılan iki partili bir yasa tasarısı, aktörleri, şarkıcıları ve diğer sanatçıları yapay zeka tarafından oluşturulan kopyalardan korumayı amaçlıyor.

Sahteliğe Hayır YasasıSenatör Chris Coons (D-Del), Marsha Blackburn (R-Tenn), Amy Klobuchar (D-Minn.) ve Thom Tillis (RN.C.) tarafından tanıtılan “bir kişinin izinsiz bir içerik üretmesini veya dağıtmasını engelleyecektir.” Bir bireyin yapay zeka tarafından oluşturulan bir kopyasının, kopyalanan kişinin izni olmadan görsel-işitsel veya ses kaydında gerçekleştirilmesi” ifadesine göre, duyuru.

AYRICA BAKINIZ:

Viral Drake/Weeknd şarkısının arkasındaki adam Ghostwriter, AI müziğinin hayran kurgusu gibi olduğunu düşünüyor

Tasarı, performans sergileyen sanatçıların benzerlerini izinleri olmadan taklit eden, yapay zeka tarafından üretilen seslerin kullanılmasına yöneliktir. Bu, her ne kadar bilim kurgu romanından fırlamış gibi görünse de oldukça gerçek ve güncel bir konu. Bu yılın başlarında, anonim bir sanatçı Ghostwriter, Drake ve The Weeknd’in seslerini onların bilgisi olmadan yeniden yaratmak için yapay zekayı kullanarak bir şarkı oluşturdu.

SAG-AFTRA’nın greve gitmesinin nedenlerinden biri, stüdyoların arka plandaki aktörlerin benzerliklerini tarayacak ve yapay zeka tarafından oluşturulan kopyalarını ücretsiz veya izinsiz kullanacakları bir teklifti.

Üretken yapay zekanın hızlı ve yaygın bir şekilde benimsenmesi, yasa koyucuların bunun potansiyel zararlı etkilerini ele almak için çabalamasına neden oluyor. Birinin benzerliğini kopyalamak için üretken yapay zekanın kullanılması, fikri mülkiyet, telif hakkı, gizlilik hakları, iş kanunları ve iftira dahil olmak üzere birçok ihtilaflı konuya tecavüz etmektedir.

Tasarı kabul edilirse, birisinin “izinsiz kopyasını” kullanan kişi zarardan sorumlu olacak. Duyuruda ayrıca, haber ve spor yayınları, belgeseller, eleştiri ve parodi dahil olmak üzere Birinci Değişiklik tarafından korunan bazı istisnaların bulunacağı da belirtiliyor.

Konular
Yapay Zeka Politikası

Teknory