Yeni Gboard AI aracı dilbilgisi hatalarını geçmişte bırakabilir

Damien Wilde / Android Otoritesi TL;DR Google, “Proofread” adlı bir Gboard özelliğini kullanıma sunuyor. Araç, Gboard beta sürüm 13.4’te bulunabilir. Bu özellik açıkken metninizi işleyecek ve yazım ve dil bilgisi hatalarını düzeltecektir. Google aylardır çeşitli üretken yapay zeka araçları üzerinde çalışıyor. Bu araçlardan en yenilerinden biri artık Gboard’un beta kullanıcılarına sunuluyor ve dilbilgisi hatalarınızı düzeltmenize […]

Yeni Gboard AI aracı dilbilgisi hatalarını geçmişte bırakabilir

Damien Wilde / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, “Proofread” adlı bir Gboard özelliğini kullanıma sunuyor.
  • Araç, Gboard beta sürüm 13.4’te bulunabilir.
  • Bu özellik açıkken metninizi işleyecek ve yazım ve dil bilgisi hatalarını düzeltecektir.

Google aylardır çeşitli üretken yapay zeka araçları üzerinde çalışıyor. Bu araçlardan en yenilerinden biri artık Gboard’un beta kullanıcılarına sunuluyor ve dilbilgisi hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacak.

Tarafından keşfedildiği gibi 9to5Googleşu anda beta aşamasında olan Gboard 13.4 sürümünde “Düzeltme” seçeneği ortaya çıktı. Bu seçeneğin, Gboard’un araç çubuğunda “Düzelt” istemi olarak bulunduğu prizin Pixel Fold’unda göründüğü bildirildi.

Özellik etkinleştirildiğinde kullanıcı, Proofread’in nasıl çalıştığını açıklayan bir açılır pencereyle karşılanıyor gibi görünüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Proofread, yazdıklarınızı işler, yazım ve dil bilgisi hatalarını tespit eder ve düzeltme önerileri sunar. Hataları sizin için otomatik olarak düzeltmek için “Düzelt” düğmesini de kullanabilirsiniz.

Grammarly’yi yazmak için kullanıyorsanız, bunların hepsi muhtemelen oldukça tanıdık gelecektir. Bu araç aslında Google’ın Gboard için tasarlanmış Grammarly sürümüdür. Daha önce bahsedilen pop-up’ın, metninizin Google’a gönderildiği konusunda uyardığını ve bunun da işlemin gerçekleşmesine izin verdiğini unutmamak önemlidir.

Görünüşte, Gboard’un şu anda sunduğu otomatik düzeltme özelliğinin daha gelişmiş bir sürümü gibi görünüyor. Google’ın bu özelliği ne zaman genel kullanıma sunacağı bilinmiyor.

Bu aslında Proofread özelliğini ilk kez görmüyoruz. Ağustos ayında, Gboard v13.3 beta sürümünde Proofread özelliğinden bahsedilmişti. Ayrıca üretken AI çıkartmalarından ve kalemle yazmak için bir “El Yazısı” modundan da söz edildi.

Yeni Gboard AI aracı dilbilgisi hatalarını geçmişte bırakabilir

Teknory