Yeni James Webb görüntüsünde Yaratılış Sütunları ürkütücü görünüyor

Yaratılış Sütunlarının çarpıcı bir görüntüsünün yakın zamanda yayınlanmasının ardından, James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar sütunların başka bir görüntüsünü yayınladı – ve bu ürkütücü. Webb’in Orta Kızılötesi Aleti (MIRI) kullanılarak orta kızılötesi aralıkta çekilen yeni görüntü, sütunların ünlü yapısını oluşturan muazzam toz bulutlarını gösteriyor. Sütunların önceki Webb görüntüsü, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) kullanılarak yakın kızılötesi […]

Yeni James Webb görüntüsünde Yaratılış Sütunları ürkütücü görünüyor

Yaratılış Sütunlarının çarpıcı bir görüntüsünün yakın zamanda yayınlanmasının ardından, James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar sütunların başka bir görüntüsünü yayınladı – ve bu ürkütücü. Webb’in Orta Kızılötesi Aleti (MIRI) kullanılarak orta kızılötesi aralıkta çekilen yeni görüntü, sütunların ünlü yapısını oluşturan muazzam toz bulutlarını gösteriyor.

Sütunların önceki Webb görüntüsü, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) kullanılarak yakın kızılötesi aralığında çekildi ve bu aralıkta parlak bir şekilde parlayan binlerce yıldızı gösterdi. Gökbilimciler, aynı hedefe farklı dalga boylarında bakarak farklı özellikleri görebilir ve tanıdık bir manzaranın yeni bir görünümünü elde edebilirler.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nun Yaratılış Sütunları'nın orta-kızılötesi görüntüsü.
NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun Yaratılış Sütunları’nın orta-kızılötesi görünümü, tüyler ürpertici bir ton vuruyor. Bu bölgede var olan binlerce yıldız yok oluyor ve görünüşte sonsuz gaz ve toz katmanları merkez parça haline geliyor. BİLİM: NASA, ESA, CSA, STSci GÖRÜNTÜ İŞLEME: Joseph DePasquale (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Kartal Bulutsusu’nda 6.500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan güzel sütunlar, James Webb bilim adamları olarak bu dalga boyunda oldukça uğursuz görünüyor. açıklamak: “Orta kızılötesi ışık, Webb’in Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI) görüntüsünde neden bu kadar kasvetli, ürpertici bir ruh hali oluşturuyor? Yıldızlararası toz sahneyi perdeliyor. Ve orta kızılötesi ışık, tozun nerede olduğunu detaylandırmada uzmanlaşmış olsa da, yıldızlar bu dalga boylarında görünecek kadar parlak değildir. Bunun yerine, bu belirgin, kurşun renkli gaz ve toz sütunları kenarlarında parıldayarak içerideki aktiviteyi ima ediyor.”

MIRI, orta-kızılötesinde çalışan tek Webb cihazıdır; bu, yakın-kızılötesinde çalışan diğer üç cihazdan farklı sensörlere ve farklı sıcaklık gereksinimlerine sahip olduğu anlamına gelir. Orta kızılötesi menzil, yeni yıldızların oluşumunda hayati bir rol oynayan tozu incelemek için mükemmeldir. Sütunlar bir yıldız oluşum yatağıdır ve toz ve gaz, yerçekimi altında çökmeden ve ilk yıldızları oluşturmadan önce onlara doğru malzeme toplayan düğümler halinde oluşur.

Bununla birlikte, yıldızlar bu dalga boyunda fazla ışık vermediğinden burada çok az yıldız görülebilir. Görünür olan birkaç yıldız, kırmızı renkte görünen ve hala tozla örtülü olan genç yıldızlar ve katmanlarını döken ve mavi olarak gösterilen bir avuç yaşlı yıldızdır.

Teknory