Yeni yayıncı Gannett, dijital reklam tekeli olduğu iddiasıyla Google’a dava açtı

Devlerin savaşında ABD’nin en büyük haber yayıncısı, ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinden birine karşı dava açtı. Google’a ve onun ana şirketi Alphabet’e karşı açılan bir dizi davadaki son dava, Google’ın reklamcılık teknolojisi etrafında dönüyor. Bugün erken saatlerde Gannett CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Mike Reed, Bugün Amerika – Gannett’e ait olan – şirketinin Google’a karşı […]

Yeni yayıncı Gannett, dijital reklam tekeli olduğu iddiasıyla Google’a dava açtı

Devlerin savaşında ABD’nin en büyük haber yayıncısı, ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinden birine karşı dava açtı. Google’a ve onun ana şirketi Alphabet’e karşı açılan bir dizi davadaki son dava, Google’ın reklamcılık teknolojisi etrafında dönüyor.

Bugün erken saatlerde Gannett CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Mike Reed, Bugün Amerika – Gannett’e ait olan – şirketinin Google’a karşı federal mahkemede dava açtığı. Haber yayıncısı, Google’ın reklam teknolojisi pazarlarını tekelleştirdiğini ve aldatıcı ticari uygulamalara katıldığını iddia ediyor.

Gannett’in reklamcılığı kısmen, bir hikayeye tıkladığınız an ile sayfanın yüklenmesi için geçen süre arasında gerçekleşen gerçek zamanlı reklam satışlarına dayanır. Bu satışlar, bir yayıncı reklam sunucusu ve bir reklam alışverişi aracılığıyla yapılır. Reed’e göre Google, yayıncı reklam sunucusu pazarının %90’ına ve reklam borsası pazarının %60’ına sahiptir.

Google, yayıncıların satılık reklam alanı sunmak için kullandıkları “yayıncı reklam sunucuları” pazarının %90’ını kontrol etmektedir. Google ayrıca, yayıncıların web sitelerinde reklam alanı için teklif veren reklamverenler arasında açık artırmalar düzenleyen “reklam borsaları” pazarının %60’ından fazlasını kontrol etmektedir.

Ayrıca Reed, “Borsalarda teklif veren en büyük reklamveren kaynağını Google kontrol ediyor” diyor. Ayrıca Gannett’in alıcılarının %60’ının Google aracılığıyla geldiğini söylüyor. Sonuç olarak Reed, Google’ı her çevrimiçi reklamcılık işleminin tamamını adil olmayan bir şekilde kontrol etmek ve manipüle etmekle suçluyor.

Vakanın özü ve bizim konumumuz, Google’ın rakip borsaların rekabetçi açık artırmalar yürütmesini giderek zorlaştırmak için reklam sunucusu tekeli üzerindeki kontrolünü kötüye kullanmasıdır. Ayrıca, Google’ın borsası, Google’ın reklamverenlerinin uygun fiyatlarla reklam alanı satın alabilmesi için kendi açık artırmalarını düzenler. Bu, çevrimiçi içeriğe daha az yatırım yapılması ve yayıncıların satması ve reklamverenlerin satın alması için daha az reklam alanı anlamına gelir. Google her zaman kazanır çünkü küçülen pastadan giderek artan bir pay alır.

Davaya cevaben Google, bir açıklama yaptı. etkileşim hizmetlerinin rekabete aykırı davranışlarından dolayı değil, en iyi oldukları için popüler olduğunu iddia etmek.

Bu iddialar tamamen yanlıştır. Para kazanmak için reklam teknolojisini kullanmak söz konusu olduğunda yayıncıların seçebileceği birçok seçenek vardır – aslında Gannett, Google Ad Manager dahil olmak üzere düzinelerce rakip reklam hizmetini kullanır. Ve yayıncılar Google araçlarını kullanmayı seçtiklerinde, gelirin büyük çoğunluğunu ellerinde tutarlar. Mahkemeye, reklam ürünlerimizin yayıncılara nasıl fayda sağladığını gösterecek ve içeriklerini çevrimiçi olarak finanse etmelerine yardımcı olacağız.

Son zamanlarda Google, reklam teknolojisi konusunda AB’nin rekabet otoritesinin incelemesine de maruz kaldı. Dava, Google’ın bazı reklam teknolojisi hizmetlerini satmasını gerektirecek. Google, 2007’de DoubleClick’i satın aldı ve onu reklam sunucusuna ve değiş tokuşuna dönüştürdü. 2011 yılında şirket, reklam altyapısını daha da geliştirmek için AdMeld’i de satın aldı.

Yeni yayıncı Gannett, dijital reklam tekeli olduğu iddiasıyla Google’a dava açtı

Teknory