YouTube CEO’su Susan Wojcicki ayrıldığını ve Alfabe danışmanı olacağını duyurdu

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, görevinden ayrıldığını açıkladı. Wojcicki’nin yerini fiilen yardımcısı Neal Mohan alacak. Wojcicki, Google ve Alphabet danışmanı olarak yeni bir role adım atacağını açıkladı. Dokuz yıl boyunca dünyanın en büyük video sitesine liderlik ettikten sonra Susan Wojcicki, YouTube CEO’luğu görevinden ayrıldığını duyurdu. Sonunda fiili yardımcısı Neal Mohan […]

YouTube CEO’su Susan Wojcicki ayrıldığını ve Alfabe danışmanı olacağını duyurdu

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, görevinden ayrıldığını açıkladı.
  • Wojcicki’nin yerini fiilen yardımcısı Neal Mohan alacak.
  • Wojcicki, Google ve Alphabet danışmanı olarak yeni bir role adım atacağını açıkladı.

Dokuz yıl boyunca dünyanın en büyük video sitesine liderlik ettikten sonra Susan Wojcicki, YouTube CEO’luğu görevinden ayrıldığını duyurdu. Sonunda fiili yardımcısı Neal Mohan ile değiştirilecek.

Çalışanlara gönderilen bir veda mektubunda (ilk olarak yeniden kodla), Wojcicki CEO olarak görevinden ayrıldığını açıkladı. Neden şimdi ise Wojcicki, kararının ailesine, sağlığına ve kişisel projelerine odaklanma arzusuna dayandığını açıklıyor.

Wojcicki, “Burada yaklaşık 25 yıl geçirdikten sonra bugün, YouTube’un başındaki rolümden geri adım atmaya ve aileme, sağlığıma ve tutkulu olduğum kişisel projelerime odaklanan yeni bir sayfa açmaya karar verdim” dedi. “Benim için doğru zaman ve bunu yapabileceğimi hissediyorum çünkü YouTube’da inanılmaz bir liderlik ekibimiz var.”

Wojcicki’nin hikayesine aşina değilseniz, o neredeyse en başından beri Google’ın bir parçası. Google ekibine 25 yıl önce kurucular Larry Page ve Sergey Brin ailesinin garajında ​​çalışmaya başladığında katıldı. Wojcicki daha sonra Google’ın pazarlama müdürü oldu, Google Görsel Arama’nın ortak yaratıcısı oldu, AdSense’in oluşturulmasında rol oynadı ve daha fazlası. YouTube’un lansmanından yaklaşık bir yıl sonra Wojcicki, Google’ı video platformunu alması için teşvik etti.

YouTube’un yeni lideri, Google’ın 2007’de DoubleClick’i satın almasından sonra gelen Neal Mohan olacak. Ancak Wojcicki’nin mektubunda, Mohan’ın CEO unvanı yerine YouTube’un kıdemli başkan yardımcısı ve başkanı unvanına sahip olacağı belirtiliyor.

Wojcicki ayrıldığını açıklasa da görünüşe göre hemen ayrılmayacak. “Neal’ı desteklemeyi ve bazı YouTube ekipleriyle çalışmaya devam etmeyi, ekip üyelerine koçluk yapmayı ve içerik oluşturucularla buluşmayı içerecek geçiş sürecine yardımcı olmayı planlıyorum.”

Geçiş sürecindeki yardımını tamamladıktan sonra Google ve Alphabet’te danışmanlık görevi üstlenecek gibi görünüyor.

Uzun vadede, Sundar ile Google ve Alphabet’te danışmanlık rolü üstlenmesi konusunda anlaştım. Bu, Google’da ve Alphabet şirketleri portföyünde danışmanlık ve rehberlik sunmak için yıllar içinde edindiğim farklı deneyimleri kullanmamı sağlayacak. Google için inanılmaz derecede önemli bir zaman—bana ilk günleri hatırlatıyor—inanılmaz ürün ve teknoloji yeniliği, devasa fırsatlar ve imkansızı sağlıklı bir şekilde hiçe sayma.

Wojcicki, 2015 yılında “reklam dünyasının en önemli kişisi” seçildi ve Time’ın 2015’in en etkili 100 kişisi listesine girdi.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki ayrıldığını ve Alfabe danışmanı olacağını duyurdu

Teknory