YouTube, kendi sohbet robotu da dahil olmak üzere üretken yapay zekayı daha fazla yerde test ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, YouTube’da yeni üretken yapay zeka araçlarını test ediyor. Küçük bir testte yapay zeka, belirli videoların yorum bölümünün geniş konusunu özetlemek için kullanılacak. Başka bir testte yapay zekalı bir sohbet robotu, oynatımı kesintiye uğratmadan izlenen videoyla ilgili soruları yanıtlayabilecek. YouTube, özellikle uzun formatlı içerikler için en popüler çevrimiçi video […]

YouTube, kendi sohbet robotu da dahil olmak üzere üretken yapay zekayı daha fazla yerde test ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, YouTube’da yeni üretken yapay zeka araçlarını test ediyor.
  • Küçük bir testte yapay zeka, belirli videoların yorum bölümünün geniş konusunu özetlemek için kullanılacak.
  • Başka bir testte yapay zekalı bir sohbet robotu, oynatımı kesintiye uğratmadan izlenen videoyla ilgili soruları yanıtlayabilecek.

YouTube, özellikle uzun formatlı içerikler için en popüler çevrimiçi video paylaşım platformu olmaya devam ediyor. Ancak kısa formatlı içeriğin yükselişiyle kendilerini fırlatan TikTok ve Instagram’ın sert rekabetiyle karşı karşıya. Google’ın artık hedef kitlesinin daha fazlası için geri gelmesini sağlamanın yollarını keşfetmesi gerekiyor ve platformun bir sonraki büyük özelliği olarak üretken yapay zekaya yönelecek gibi görünüyor.

Google’ın var duyuruldu YouTube için yeni üretken yapay zeka deneylerini test ettiğini söyledi. Bunlar arasında yapay zeka tarafından oluşturulan yorum özetleri ve konuşmaya dayalı bir yapay zeka aracı yer alıyor.

Yorumlar için yapay zeka özetleri

Öne çıkan birincil deneyim, yorum konularını kolayca sindirilebilir temalar halinde geniş bir şekilde özetleyen bir yapay zeka aracıdır. Buradaki düşünce süreci, kullanıcıların yorumlar bölümündeki tartışmalara katılımını kolaylaştırmak ve yaratıcıların yorum akışından geri bildirim almasını kolaylaştırmaktır.

Yorumlar için YouTube AI özeti

Bu, şimdilik belirli İngilizce videolarda, özellikle de büyük yorum bölümlerine sahip olan kullanıcılar tarafından görülebilecek küçük bir denemedir. Bu denemedeki kullanıcılar, bazı videolarda yorumları “✨Konular”a göre sıralamak için yeni bir seçenek görecektir. Google, bazı YouTube Premium üyelerinin bunu şu adreste test etmek için kaydolabileceğini belirtiyor: youtube.com/new.

İçerik oluşturucular tartışmalara daha hızlı girmek için bu yorum özetlerini kullanabilir. Ayrıca yorum konusunu oluşturan yorumları tek tek silerek herhangi bir yorum konusunu kaldırabilirler. Yorum konularının yalnızca yayınlanan yorumlardan oluşturulduğunu unutmayın.

Konuşmaya dayalı yapay zeka aracı

Ayrıca Google, konuşmaya dayalı bir yapay zeka aracıyla denemeler yapıyor. Bu aracı kullanarak izlediğiniz videoyla ilgili soruların yanıtlarını, ilgili içerik önerilerini ve daha fazlasını alabilirsiniz. Aracı, Google’ın kendi Google Bard sohbet robotu gibi diğer araçlardan ayıran şey, aracı YouTube’da video oynatmanızı kesintiye uğratmadan kullanabilmenizdir.

YouTube Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka aracı

Bu yapay zeka deneyi aynı zamanda kullanıcıların belirli akademik videolarda yapay zeka tarafından oluşturulan sınavlara katılabileceği önceki bir yapay zeka deneyini de içeriyor.

Bu deneyin parçası olan kullanıcılar, seçilen videoların altındaki “✨Sor” seçeneğine dokunarak sohbete dayalı yapay zeka aracına erişebilir. Bu deneme, küçük bir video alt kümesinde az sayıda kişinin kullanımına açıktır. Önümüzdeki haftalarda Google, ABD’deki Android cihaz kullanan YouTube Premium üyelerinin denemeye katılmasına izin verecek.

YouTube, kendi sohbet robotu da dahil olmak üzere üretken yapay zekayı daha fazla yerde test ediyor

Teknory