YouTube, telif hakkı iddiasının ardından kamu malı ‘Steamboat Willie’ videosunun parasını kaldırdı

Planlamak faydalanmak Bu yıl Mickey Mouse’un yer aldığı yeni kamu malı çalışmaları mı var? İşte kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir durum. Perşembe günü, seslendirme sanatçısı ve YouTuber Brock Baker, 1 milyondan fazla abonesi olan YouTube kanalına “Steamboat Willie (Brock’s Dub)” başlıklı yeni bir video yükledi. AYRICA BAKINIZ: Telif hakkı sonrası dönemde insanlar Mickey Mouse’u nasıl […]

YouTube, telif hakkı iddiasının ardından kamu malı ‘Steamboat Willie’ videosunun parasını kaldırdı

Planlamak faydalanmak Bu yıl Mickey Mouse’un yer aldığı yeni kamu malı çalışmaları mı var? İşte kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir durum.

Perşembe günü, seslendirme sanatçısı ve YouTuber Brock Baker, 1 milyondan fazla abonesi olan YouTube kanalına “Steamboat Willie (Brock’s Dub)” başlıklı yeni bir video yükledi.

AYRICA BAKINIZ:

Telif hakkı sonrası dönemde insanlar Mickey Mouse’u nasıl kullanıyor?

Video, 8 dakikadan kısa süren çizgi film boyunca Baker’ın kendi komik seslendirmelerini ve ses efektlerini sağladığı 1928 Disney animasyon kısa filmi “Steamboat Willie”nin tamamını içeriyor.

Baker’a göre klibi yükledikten kısa bir süre sonra YouTube şeytanlaştırılmış videonun, eski telif hakkı sahibi Disney adına olduğu açıkça görülüyor. Baker ayrıca X hesabında videonun bazı bölgelerde görüntülenmesinin de engellendiğini gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı.

Bu yıldan önce burada hiçbir şey sıra dışı olmayacaktı. Disney, telif hakkıyla korunan eserleri konusunda oldukça korumacıdır ve muhtemelen özellikle aşağıdaki gibi bir film için böyle olacaktır: Vapur Willie en ikonik karakteri Mickey Mouse’u canlandırıyor.

Fakat, Vapur Willie Mickey Mouse’un 1928 versiyonuyla birlikte, kamu alanına girdi Bu, Baker’ınki gibi bir videonun YouTuber için yalnızca oluşturup dağıtmakla kalmayıp aynı zamanda para kazanması açısından da tamamen uygun olması gerektiği anlamına gelir.

Baker muhtemelen dublajlı versiyonu için adil kullanım veya parodi savunması yapabilir. Vapur Willieancak Duke Üniversitesi’nden fikri mülkiyet dersleri veren hukuk profesörü Jennifer Jenkins olarak, bu hafta Mashable’a anlattım, bu tartışmayı yapmasına bile gerek yok. Kamu malı eserler kamu malı olarak kabul edilir.

Jenkins, Mashable’a “Görüntünün istediğiniz şekilde çoğaltılması ve uyarlanması yasaldır” dedi.

Bu hafta başında “Steamboat Willie” kamu malı haline gelir gelmez ikonik fareyi kullanan çok sayıda farklı yaratıcı proje duyuruldu. Bu yaratıcı çalışmalardan bazıları şunları içerir: film/news/steamboat-willie-horror-film-mickey-mouse-public-domain-copyright-1235849861/” target=”_blank” title=”(opens in a new window)”>korku filmi ve bir video oyunu.

Peki Baker’ın videosuna ne oldu? Mashable daha fazla bilgi edinmek için YouTube’a ulaştı ve geri bildirim aldığımızda bu gönderiyi güncelleyecek. Ancak Baker’ın “Steamboat Willie” videosunu yüklemesinin ardından Disney’in telif hakkı talebinin ne kadar hızlı iletildiği göz önüne alındığında, videonun otomatik Content ID sürecinin kurbanı olması muhtemeldir.

YouTube’un politika sayfasında “YouTube’a yüklenen videolar, telif hakkı sahipleri tarafından YouTube’a gönderilen görsel ve işitsel içeriklerden oluşan bir veritabanıyla karşılaştırılarak taranır” ifadesi yer alıyor. İçerik Kimliği özellik. “Content ID bir eşleşme bulduğunda, eşleşen videoya bir Content ID hak talebi uygular.”

Durum böyleyse, YouTube veya Disney’in yakın zamanda kamu malına giren çalışmaları kaldırmak için veritabanını güncellediği görülüyor. Ve eğer öyleyse, öyle görünüyor ki, geçerli iddialarda olduğu gibi bunun da otomatik bir süreç olarak Content ID sistemine kesinlikle programlanması gerekiyor.

Mashable, Baker’ın videosunun durumu hakkında sizi güncel tutacak.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow