Değeri 1 milyar dolar olan bir sosyal uygulama olan IRL, kullanıcılarının çoğunun sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından kapanıyor

Gençleri birbirine bağlamayı ve olayları keşfetmeyi amaçlayan bir sosyal uygulama olan IRL, her şeye sahip görünüyordu. Şirket, herkesin içeride sıkışıp kaldığı COVID-19 salgınının ilk günlerinde bir olay keşif uygulaması çalıştırmanın zorluklarının üstesinden gelmeyi başardı. Katil bir alan adı ile IRL.com(yeni bir sekmede açılır) ve kurucusu Abraham Shafi’ye göre çevrimiçi olay keşfine odaklanmanın bir ekseni olan […]

Değeri 1 milyar dolar olan bir sosyal uygulama olan IRL, kullanıcılarının çoğunun sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından kapanıyor

Gençleri birbirine bağlamayı ve olayları keşfetmeyi amaçlayan bir sosyal uygulama olan IRL, her şeye sahip görünüyordu. Şirket, herkesin içeride sıkışıp kaldığı COVID-19 salgınının ilk günlerinde bir olay keşif uygulaması çalıştırmanın zorluklarının üstesinden gelmeyi başardı. Katil bir alan adı ile IRL.com(yeni bir sekmede açılır) ve kurucusu Abraham Shafi’ye göre çevrimiçi olay keşfine odaklanmanın bir ekseni olan IRL, sonunda 20 milyon kullanıcıya ulaştı ve 200 milyon dolardan fazla VC finansmanı topladı.

Bir sorun: Görünüşe göre bu 20 milyon kullanıcının büyük çoğunluğu sahte.

gelen bir rapora göre Bilgi(yeni bir sekmede açılır), IRL çalışanları, Nisan ayında yönetim kurulu tarafından askıya alınana kadar aynı zamanda şirketin CEO’su olan Shafi’nin kullanıcı tabanı iddialarına şüpheyle yaklaştı. Kurul tarafından yapılan müteakip bir soruşturma, bu çalışanların şüphelerini haklı çıkaran bazı şok edici bilgiler buldu.

AYRICA BAKINIZ:

Facebook’ta kimse yok, peki arkadaşlarımızı partilere ve şovlara nasıl davet ediyoruz?

Kurulun soruşturması, IRL’nin sözde 20 milyon kullanıcısının yüzde 95’inin aslında “otomatik veya botlardan” olduğunu ortaya çıkardı. SEC ayrıca IRL’nin olup olmadığı konusunda bir soruşturma başlattı. yanıltılmış(yeni bir sekmede açılır) yatırımcılar, menkul kıymetler yasasını ihlal ediyor.

teknoloji alanında böyle bir şey ilk kez olmuyor. Örneğin, bu yılın hemen başlarında, JP Morgan dava edildi(yeni bir sekmede açılır) girişimin kullanıcı numaraları hakkında yalan söylediği için 175 milyon dolara ihtiyaç duyduğu bir uygulama olan Frank’in kurucusu.

Haziran 2021’de IRL kabarık(yeni bir sekmede açılır) Yatırım şirketi SoftBank’tan 170 milyon dolar, şirkete 1 milyar dolardan fazla değer biçti. IRL sadece bir yıl sonra işçilerinin yüzde 25’ini işten çıkardığında, Shafi denendi(yeni bir sekmede açılır) şirketin “2024’e kadar yetecek kadar nakit parası” olduğunu söyleyerek kalan personelin endişelerini yatıştırmak için.

Şimdi, IRL kapanıyor.

Gerçekten var olan birkaç kullanıcıdan herhangi birini ziyaret eden kullanıcılar IRL.com(yeni bir sekmede açılır) bugün, uygulamanın 27 Haziran’da kapatılacağını bildiren bir mesajla karşılandı.

Duyuruda, “IRL kapatılıyor ve uygulama 27 Haziran’da saat 12:00 PDT’de resmi olarak kapatılacak.” “Topluluk sohbetlerinize bizimle ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ederiz ve topluluğunuza ileriye dönük diğer platformlarda harika sohbetler dileriz.”

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow