Zoho Analytics ve Power BI karşılaştırması

İş zekası (BI) yazılımı, bir kuruluşun durumuna ilişkin anlaşılması kolay içgörüler sunar. Mevcut verileri geleceği tahmin etmek için değil, mevcut durumun ayrıntılı bir görüntüsünü sunmak için kullanır. Bugünlerde birçok BI çözümü bulabilirsiniz, ancak hepsinin kullanımı kolay değildir veya mükemmel veri görselleştirme özellikleri sunmaz. Ancak, iki mükemmel seçenek Zoho Analizi Ve Microsoft Power BI. Bu araçlardan […]

Zoho Analytics ve Power BI karşılaştırması

İş zekası (BI) yazılımı, bir kuruluşun durumuna ilişkin anlaşılması kolay içgörüler sunar. Mevcut verileri geleceği tahmin etmek için değil, mevcut durumun ayrıntılı bir görüntüsünü sunmak için kullanır.

Bugünlerde birçok BI çözümü bulabilirsiniz, ancak hepsinin kullanımı kolay değildir veya mükemmel veri görselleştirme özellikleri sunmaz. Ancak, iki mükemmel seçenek Zoho Analizi Ve Microsoft Power BI.

Bu araçlardan herhangi birini düşünüyorsanız, kullanıcıların aradığı en kritik yönleri karşılaştıracağız ve bir BI yazılımının daha fazla fayda sağlayıp sağlamadığına bakacağız.

Zoho Analytics ve Power BI: Genel Bakış

İle başlayalım Zoho Analizi. Bu platform, self servis iş zekası programına ihtiyaç duyan işletmeler ve kuruluşlar için harika bir çözümdür. Mükemmel veri senkronizasyonu sunar ve CRM’ye kolayca bağlanır.

Şirketler güveniyor Zoho Analizi bilgi bakımı ve kolayca sindirilebilir çizelgeler ve haritaların oluşturulması için. Zoho Analytics her tür raporu otomatik olarak oluşturduğu ve özetlediği için kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur.

Microsoft evreninin bir parçası olarak, şaşırtıcı değil Güç BI birçok kişi için vazgeçilmez BI aracıdır. Power BI’ın en iyi yönlerinden biri, Microsoft’un sürekli olarak yeni özellikler eklemesidir. Birçok veri kaynağı bağlayıcısına sahip güçlü bir platformdur. Zoho Analytics gibi veri hazırlama, modelleme, paylaşma ve işbirliğine olanak tanır.

Zoho Analytics ve Power BI: Fiyatlandırma

Her iki BI aracı da ücretsiz bir sürüm de dahil olmak üzere fiyatlandırma açısından kapsamlı bir teklife sahiptir. Şirket içi araç olan Zoho Analytics’i kişisel kullanım için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bir kullanıcıyı destekler ve 10 adede kadar tablo ve beş çalışma alanıyla çalışır. Şirket içi araç, ticari kullanım için 30 ABD dolarıdır.

Ancak, Zoho Analytics’in bulut tabanlı çözümünün birkaç abonelik planı vardır. Temel plan aylık 23 ABD dolarıdır (yıllık faturalandırılır) ve iki kullanıcıyı ve 500.000 satırı destekler.

En popüler abonelik planı, aylık 113 ABD Doları olan ve yine yıllık olarak faturalandırılan Premium’dur. Bu plan 15 kullanıcıyı ve beş milyon satırı destekler.

Power BI eksiksiz bir paket olduğundan, fiyatlandırma seçtiğiniz araca göre değişir. Masaüstü sürümü olan Power Bi Desktop ücretsizdir ve Windows bilgisayarlarda çalışır. Barındırılan bulut platformu, kullanıcıların kullanıcı başına aylık 13,70 karşılığında Power BI Pro’ya veya kullanıcı başına aylık 27,50 ABD doları karşılığında Power BI Premium’a abone olmasını gerektirir.

Zoho Analytics ve Power BI: Desteklenen Platformlar

Güvenilir BI yazılımı seçerken, hangi işletim sistemlerini ve platformları kullanabileceğinizi bilmek çok önemlidir. Zoho Analizi Windows sunucularına, Linux sunucularına, AWS, Azure ve Docker’a şirket içi kurulumu destekler.

İş zekası yazılımı aynı zamanda bir mobil uygulama olarak da mevcuttur. Uygulama mağazası Ve Google oyun mağazası. Bulut tabanlı Zoho Analytics, Windows ve macOS’ta mevcuttur ve kullanıcılar buna Chrome, Firefox, Safari ve Microsoft Edge aracılığıyla erişebilir.

Microsoft Power BI, şaşırtıcı olmayan özel bir Windows masaüstü uygulamasına sahiptir. Mobil cihazları üzerinden veri toplamayı tercih edenler, Power BI uygulamasını şu adresten indirebilir: Uygulama mağazası veya Google oyun cihaz tipine bağlı olarak saklayın.

Zoho Analytics ve Power BI: Veri Analizi Yetenekleri

Hem Power Bi hem de Zoho Analytics, mükemmel veri analizi ve raporlama özellikleridir. Ancak bunları daha yakından incelemek ve karşılaştırmak önemlidir. Zoho Analytics’in en iyi yönlerinden biri, sisteme girdiğiniz bilgilere göre raporları otomatik olarak oluşturabilmesidir.

Bu, iş zekası çözümleri söz konusu olduğunda onu yeni başlayanlar için mükemmel bir araç haline getirir. Ancak ileri düzey kullanıcılar, özel SQL veri sorgularından en iyi şekilde yararlanabilir ve verileri işlemek için farklı filtreler uygulayabilir. Formülleri tanımlamak, sütunları bölmek, verileri birleştirmek ve tabloları otomatik birleştirmek için Zoho Analytics’i kullanabilirsiniz.

Veri görselleştirme açısından, Zoho Analytics çok çeşitli çizelgeleri, raporları, panoları, pivot tabloları, özet görünümleri ve daha fazlasını destekler.

İşbirliği ve paylaşımla ilgili olarak, Zoho Analytics raporları yayınlama ve yerleştirme, özel bağlantılar, büyük ekran TV görüntüleri, ayrıntılı erişim raporları ve dışa aktarma tabloları sunar.

Power BI, veri analizi özelliklerinin çoğunu Zoho Analytics ile paylaşır. Veri hazırlama ve modelleme ayrıca SQL sorgulama, tabloları otomatik birleştirme, veri birleştirme, coğrafi grafikler ve daha fazlasını içerir. Zoho Analytics gibi slayt gösterilerini desteklemese de, işbirliğine dayalı bir araç olarak da mükemmel şekilde çalışır.

Diğer bir dikkate değer fark, Zoho Analytics’in desteklediği tarihsel raporlamanın olmamasıdır. Öte yandan, Zoho ile birlikte gelen, ancak diğer birçok BI aracında olmayan otomatik senkronizasyona sahiptir.

Zoho Analytics ve Power BI: Kullanım Kolaylığı

Zoho analitiğinin yeni başlayan bir kullanıcıyı barındırmak için tasarlandığını söylemek doğru olur. Yine de, veri analizi deneyimi olmayan çoğu kişinin yazılıma alışması için zamana ve belki de temel eğitime ihtiyacı olacaktır.

Yalnızca birkaç tıklamayla Zoho Analytics’e veri yükleyebilirsiniz. Sürükle ve bırak sistemi harika çalışıyor, ancak 50 MB’tan büyük dosyalar yüklüyorsanız, yükleme aracını kullanmanız gerekecek.

Power BI başlangıçta diğer Microsoft hizmetlerine bir eklenti olarak başladı. Bu nedenle, bunlardan herhangi biriyle deneyiminiz varsa, mutlaka dik bir öğrenme eğrisi içermeyecektir. Daha önce başka iş zekası yazılımları kullandıysanız Power BI bunaltıcı gelebilir. Bununla birlikte, çoğu insan bir düzeyde eğitime ihtiyaç duyacaktır.

Zoho Analytics ve Power BI: Güvenlik

Kuruluşunuzun büyüklüğünden bağımsız olarak, modern iş uygulamalarında veri koruma çok önemlidir. İyi haber şu ki, iş zekası ve veri analizi araçları, kullanıcıları korumak için mükemmel güvenlik protokolleri içeriyor. Zoho Analytics, iki faktörlü kimlik doğrulamaya ve benzer kurumsal düzeyde güvenlik sistemlerine güvenir.

Örneğin, Zoho bir rapor oluşturduğunda, kullanıcılar onu kimlerin görebileceğine ilişkin çeşitli yetkilendirmeler uygulayabilir. Raporun tek bir IP adresinden görünmesini bile sağlayabilirsiniz.

Power BI uçtan uca şifreleme, duyarlılık etiketleme ve gerçek zamanlı erişim izleme dahil ederek kullanıcı verilerini korur. Daha güvenli işbirliği ve rapor dağıtımı için birçok farklı izni de entegre edebilirsiniz.

Zoho Analytics ve Power BI: Sizin İçin Hangisi Daha İyi?

Zoho ve Power BI, çoğu kuruluş için mükemmel veri raporlaması ve öngörüler için fazlasıyla yeterli özellik sunacak. Ancak bu iki BI aracı, seçiminizi etkileyebilecek birkaç yönden farklılık gösterir.

Ekibiniz çoğunlukla veri analizine yeni başlayanlardan oluşuyorsa, Zoho Analytics daha iyi bir seçenektir. Ancak deneyimli kullanıcılar da muhtemelen onu sevecektir. Özellikle diğer Microsoft hizmetlerine aşina iseniz, Power BI güvenli bir seçimdir. Ancak, bazı kullanıcılar için gerekli olabilecek birkaç özellik sunmaz.

Herhangi bir BI aracını kullandınız mı? Eğer öyleyse, seçiminizden memnun kaldınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory