12 Yasaklı Araba ve Bugün Değerleri Ne Kadar

Çığır açan hızına ve zarif tasarımına rağmen XJ220 süper otomobil, Jaguar için tam bir satış fiyaskosuydu. Konsept ilk tanıtıldığında, bir V12 motora ve dört tekerlekten çekişe sahipti ve 1988 Britanya Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bir fırtınaya neden oldu. Alıcılar depozito yatırmak için kuyruğa girdi, ancak sorun şu ki, Jag en başta bir üretim çalıştırmayı planlamamıştı. Yine […]

12 Yasaklı Araba ve Bugün Değerleri Ne Kadar

Çığır açan hızına ve zarif tasarımına rağmen XJ220 süper otomobil, Jaguar için tam bir satış fiyaskosuydu. Konsept ilk tanıtıldığında, bir V12 motora ve dört tekerlekten çekişe sahipti ve 1988 Britanya Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bir fırtınaya neden oldu. Alıcılar depozito yatırmak için kuyruğa girdi, ancak sorun şu ki, Jag en başta bir üretim çalıştırmayı planlamamıştı. Yine de emirleri kabul etti ve işe koyuldu. Dört yıllık yoğun geliştirme sürecinin ardından, bitmiş ürün konsepte benziyordu ancak benzerlikler burada sona eriyordu. V12 ve dört tekerlekten çekiş gitti, yerini çift turbo V6 ve geleneksel bir arkadan çekiş düzeni aldı.

Nihai maliyet de önemli ölçüde artarak XJ220’yi hemen hemen satışta olan en pahalı yeni araba haline getirdi. Sonuç olarak, pek çok hoşnutsuz alıcı siparişlerini iptal etti ve Jaguar, planlanan 350 araçlık üretim serisini hiçbir zaman tamamlayamadı. Sadece 282 adet satıldı ve bu kadar önemli kayıplarla karşılaşıldığında, arabayı Amerika’da piyasaya sürmeye bile değmeyeceğine karar verildi. İlgili belgeler olmadan, araba fiilen 25 yıl süreyle yasaklandı ve ancak son zamanlarda yasal olarak ithal edilebilecek kadar eski hale geldi. Yeniden satış değerleri yıllar boyunca nispeten düşük kaldı, bir örnek bu yazının yazıldığı sırada satılıktı. 424.995 £ (510.000 $).

Teknory