1968 yapımı Bullitt Filmi Hızlı ve Öfkeli’yi Nasıl Mümkün Kıldı?

“Hızlı ve Öfkeli” filmlerinden önce “Bullitt”, pek çok kişinin muhtemelen sinema tarihindeki en ikonik araba kovalamacası olduğuna inandığı şeyi sergiledi. Onu özel yapan şey, nasıl sunulduğuydu, ki bu çok ham bir tasvirdi, o zamanlar eşi görülmemiş bir şeydi. İçinde Car Insider’ın Snapchat’i – Hollywood’un araba kovalamaca sekanslarının 100 yıllık tarihini derleyen – bu sahnelerin eskiden […]

1968 yapımı Bullitt Filmi Hızlı ve Öfkeli’yi Nasıl Mümkün Kıldı?

“Hızlı ve Öfkeli” filmlerinden önce “Bullitt”, pek çok kişinin muhtemelen sinema tarihindeki en ikonik araba kovalamacası olduğuna inandığı şeyi sergiledi. Onu özel yapan şey, nasıl sunulduğuydu, ki bu çok ham bir tasvirdi, o zamanlar eşi görülmemiş bir şeydi. İçinde Car Insider’ın Snapchat’i – Hollywood’un araba kovalamaca sekanslarının 100 yıllık tarihini derleyen – bu sahnelerin eskiden ne kadar ilkel olduğunu gösterdi. 1924 yapımı “Sherlock Jr.” filmiyle başlayan kovalamacalar, film yapımcılarının tehlike ve hız kavramını taklit etmek için sekansı tersten oynatmadan önce geriye doğru çekmesi kadar basitti. Çekim ekipmanı sınırlamaları, eski filmlerin gerçek sokaklarda gerçek araba gösterilerini tasvir etmesini engelledi.

Yani, “Bullitt” resme gelene kadar, oldukça gerçekçi, 10 dakikadan fazla süren, orijinal olduğu kadar heyecan verici bir araba kovalamaca sahnesi getirdi. Bu, çekim ekipmanlarındaki gelişmeler sayesinde oldu. Film, Arriflex 35 II gibi daha dayanıklı ve kompakt kameralar kullandığından, film yapımcıları araba kovalamacalarını bir film seti yerine gerçek mekanlarda çekebildiler. Bu, “Bullitt”in taşınabilir kameralar sayesinde araç içi çekimleriyle izleyicileri aksiyonun merkezine oturturken San Francisco’nun tepelerindeki gösterileri yakalamasına olanak sağladı. “Bullitt” filminin kurgusu o kadar olağanüstüydü ki, 1969’da Akademi Ödülü kazandı. Oscar’lar). Bununla birlikte, daha iyi donanım, “Bullitt” in gelecekteki araba kovalamaca sahneleri için standardı nasıl belirlediğinin yalnızca bir parçasıdır.

Teknory