2023’te hayatımızı iyileştirebilecek 6 tıbbi teknoloji yeniliği

İster profesyonel bir uzman, ister bir meraklı olun, ister sadece yaşayan, nefes alan bir insan olun, büyük ihtimalle sizin ve sevdiklerinizin hayatı, tıbbi teknolojideki gelişmelerden veya bunların yokluğundan etkilenmiştir. Sadece kişisel hayatımda her ikisinin de sayısız örneği var; ekstrem sporları seven kardeşimin yıllar içinde eve getirdiği röntgenler; eşimin annesinin ağrısız yürümesine yardımcı olan metal kalça […]

2023’te hayatımızı iyileştirebilecek 6 tıbbi teknoloji yeniliği

İster profesyonel bir uzman, ister bir meraklı olun, ister sadece yaşayan, nefes alan bir insan olun, büyük ihtimalle sizin ve sevdiklerinizin hayatı, tıbbi teknolojideki gelişmelerden veya bunların yokluğundan etkilenmiştir.

Sadece kişisel hayatımda her ikisinin de sayısız örneği var; ekstrem sporları seven kardeşimin yıllar içinde eve getirdiği röntgenler; eşimin annesinin ağrısız yürümesine yardımcı olan metal kalça protezi ya da büyükbabamın hiçbir zaman kullanma şansı bulamadığı kardiyopulmoner bypass.

Çok iyi bildiğimiz gibi, inanılmaz tıbbi gelişmeler eşit erişimi garanti etmiyor ve bazılarının kullanabileceği teknolojilerin, erişim eksikliği veya iletişim eksikliği nedeniyle diğerlerinin erişemediği çok fazla örnek var. Küresel sağlık eşitsizliğinin en güncel örneklerinden biri de Kovid aşısıydı. Küresel Kuzey’deki birçoğumuz 2022’nin başında üçüncü aşımızı yapmış olsa da, Küresel Güney’deki insanlar hala bekliyorum onların ilki için.

AYRICA BAKINIZ:

Uçan bir hastane önlenebilir körlükle mücadeleye nasıl yardımcı oluyor?

Hem bilimin hem de bilim adamlarının gelişebileceği ortamların sağlanması kritik öneme sahiptir. Ancak sağlık hizmetlerine erişimin sağlanması da öyle. Mashable olarak tıbbi teknolojiye takıntılıyız ve hem çığır açan gelişmeleri hem de erişilebilirlik kazanımlarını kutlamayı seviyoruz. 2023’ün sonunda bu yıl sevdiğimiz bazı yeniliklere dönüp bakıyoruz.

1. Video oyunu teknolojisi kişinin konuşmasını yeniden kazanmasına yardımcı oldu

Geleneksel olarak yaratıcı endüstrilerle ilişkilendirilen teknolojilerin tıbbi uygulamalar bulduğu örnekleri gördük. Örneğin, bir VR haritası Geçen yıl ele aldığımız konu, kanser hücrelerine daha önce göremediğimiz bir şekilde bakmamızı sağlıyor.

Daha yakın zamanlarda, bir kadının felç sonrası konuşmasını yeniden kazanmasına yardımcı olmak için video oyunu teknolojisi kullanıldı. Yüz animasyonu yazılım şirketi Speech Graphics, kadının düşüncelerini başarıyla konuşmaya çeviren ve hatta dijital bir avatar kullanarak yüz ifadelerini yeniden yaratmayı başaran bir beyin-bilgisayar arayüzü geliştirmek için UC San Francisco ve UC Berkeley ile işbirliği yaptı.

2. Giyilebilir teknolojiler vücut seslerini kullanarak insan sağlığını takip ediyor

Vücudumuz sürekli olarak bizi sağlığımız hakkında bilgilendiren sesler üretir; kalp atışı, nefes alma veya sindirim gibi. Bu yüzden doktorlar hastalarının sağlığını izlemek için sıklıkla bu seslere güveniyorlar. Mevcut yöntemlerin sorunu, doğrudan doktor-hasta etkileşimi gerektirmesine rağmen, özellikle ABD ve İngiltere gibi sağlık sistemlerinin pahalı, gergin veya her ikisinin birden olduğu ülkelerde sık randevuların her zaman mümkün olmamasıdır.

Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, eş zamanlı olarak sağlık izlemeyi iyileştirmek ve bu tür randevulara olan ihtiyacı azaltmak amacıyla, hastanın vücutlarının çıkardığı sesleri yakalayarak sağlığını takip edebilen minyatür giyilebilir cihazlar geliştirdi. Kablosuz cihazlar herhangi bir değişiklik tespit ettiğinde bilgiyi bir tablet aracılığıyla sağlık uygulayıcılarına ve hasta bakıcılara aktarıyor. Cihaz pilot çalışmalarda başarılı oldu ancak henüz ticari kullanıma hazır değil.

3. Yeni bir implant, organ nakillerinin sağlığını gerçek zamanlı olarak izliyor

Northwestern’deki başka bir çalışmada ise yeni bir implant, organ nakillerinin sağlığını gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor. İnanılmaz derecede ince olan cihaz, sıcaklık değişimleri gibi tepkilerini takip etmek için doğrudan naklin üzerine yerleştirilebilir ve bunlar daha sonra herhangi bir değişiklik konusunda uyarı vermek üzere kablosuz olarak bir telefona veya tablete aktarılır.

İmplant şu ana kadar bir hayvan böbrek nakli üzerinde test edildi ve potansiyel organ reddini önceki yöntemlere göre üç hafta önce başarılı bir şekilde işaret etti.

Organ reddini erken tespit etmek yalnızca hastaların refahını artırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışlanan organların sağlığının korunmasına da yardımcı olur ve bu da daha fazla hayat kurtarabilir. küresel organ bağışı sıkıntısı.

4. Dünyanın ilk dijital dönem ağrı kliniği açıldı


Kredi bilgileri: Daye

Her ne kadar adet gören kişilerin yüzde 80’inden fazlası bu deneyimi bildirse de ağrı adet döngüleri, dönemleri ve Pelvik ağrısı geleneksel olarak yeterince araştırılmamış, zayıflatılmış ve tedavi edilmemiştir.

Bu uçurumla mücadele etmek için jinekolojik sağlık girişimi Daye, dünyada ilk olabilecek şeyi başlattı dijital dönem ağrı kliniği. Başlangıç, durum teşhisi, kişiselleştirilmiş tedavi planları ve uzmanlardan destek dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunuyor.

5. Uçan hastane havalandı

Dünya çapında yaklaşık 2,2 milyar insanın görme engelli olduğu, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre. Bu vakaların yaklaşık yarısında, bozulma önlenebilirdi ya da ele alınmadı. Bunun büyük ölçüde göz bakımına erişim eksikliğinden kaynaklandığı ve bunun da uygun eğitim ve tesis eksikliğinin bir sonucu olduğu ortaya çıkıyor.

Bu sorunu çözmek için kar amacı gütmeyen Orbis, Uçan Göz Hastanesi’ni kurdu. Bu, ameliyathane, sınıf ve derlenme odasının yanı sıra canlı ameliyatları 3D olarak aktaran ve oftalmoloji alanında simülasyon eğitimi sağlayan görsel-işitsel bir sistemle donatılmış eski bir kargo uçağıdır.

Uçan Göz Hastanesi şu ana kadar 95’ten fazla ülkedeki uygulayıcılara eğitim verdi ve artık teletıp platformu Cybersight’ta canlı çevrimiçi dersler ve ameliyat yayınları sunuyor.

6. Yunanistan, plajları tekerlekli sandalye kullanıcıları için daha erişilebilir hale getirdi

Tıbbi teknolojinin etki yaratması için bilim kurgu filmlerinden çıkmış parlak bir alet gibi görünmesine gerek yok. Bazen rampa kadar basit bir yenilik hayat değiştirebilir. Bu yıl Yunanistan, plajlarını hareket sorunu yaşayan insanlar için daha erişilebilir hale getirme yönünde büyük bir adım attı.

Ülke, 150 plajına rampalara güneş enerjisiyle çalışan sandalyeler yerleştirdi. Kullanıcıların evlerine veya konaklama yerlerine getirebilecekleri uzaktan kumanda kullanılarak sandalyeler ayarlanabiliyor ve gezinilebiliyor.

Yenilik, hangi plajların halihazırda rampalarla donatıldığını gösteren çevrimiçi etkileşimli bir haritayla birlikte geliyor ve hatta bazılarında yerel deniz koşullarını yayınlayan canlı CCTV görüntüleri bile sunuluyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow