2025’teki Samsung telefonları yeni tür bir OLED panele sahip olabilir –

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Samsung’un 2025 telefonları için mavi fosforlu OLED (PHOLED) paneller üzerinde çalıştığı söyleniyor. Panellerin günümüzde kullanılan OLED’lere kıyasla güç tüketimini azaltması bekleniyor. Samsung’un daha önce 2024 katlanabilir telefonlarında mavi PHOLED paneller kullanması bekleniyordu ancak şirketin bu ekranların ticarileşmeden önce hala önemli engelleri aşması gerekiyor. Samsung, 2025’in ikinci yarısında telefonlarında yeni […]

2025’teki Samsung telefonları yeni tür bir OLED panele sahip olabilir –

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Samsung’un 2025 telefonları için mavi fosforlu OLED (PHOLED) paneller üzerinde çalıştığı söyleniyor.
  • Panellerin günümüzde kullanılan OLED’lere kıyasla güç tüketimini azaltması bekleniyor.
  • Samsung’un daha önce 2024 katlanabilir telefonlarında mavi PHOLED paneller kullanması bekleniyordu ancak şirketin bu ekranların ticarileşmeden önce hala önemli engelleri aşması gerekiyor.

Samsung, 2025’in ikinci yarısında telefonlarında yeni bir tür OLED paneli tanıtabilir. PHOLED olarak da bilinen mavi fosforlu OLED olarak adlandırılan bu panellerin, günümüzde kullanılan OLED’lere kıyasla güç tüketimini büyük ölçüde azalttığı söyleniyor.

Şirket şu anda yeşil ve kırmızı fosforlu alt pikselleri kullanıyor ancak mavi diyotlarda hâlâ floresan malzemeler kullanılıyor. Yeni mavi fosforlu diyotların, floresan malzemelerdeki %25’e kıyasla %100’lük bir dahili ışık verimliliği sunduğu söyleniyor.

Daha önce mavi fosforlu OLED panellerin 2024 yılında Samsung Galaxy Z Fold 6 ve Galaxy Z Flip 6’ya uygulanacağı öngörülüyordu. Ancak Elektrikli Geliştirilmelerinde bir gecikme yaşandığını ve bu durumun Samsung’u yalnızca 2025’te kullanmaya zorladığını bildirdi. Bu, bu yeni, daha enerji verimli OLED panellerini bundan iki yıl sonra Samsung’un katlanabilir telefonlarında görebileceğimiz anlamına geliyor.

Şu anda Samsung’un mavi fosforlu OLED’leri geliştiren ilk şirket olma planları önemli bir engele çarpmış gibi görünüyor. Panellerin ömrü, bugünkü haliyle, floresan mavi diyot kullanan OLED’lerin yalnızca %55’idir.

Bazı görüntüleme uzmanlarının yeni malzemenin ana akım haline gelmeyebileceğine inanmasının nedeni budur. Her iki durumda da Samsung’un sektörde seri üretim yapan ilk şirket olmak ve muhtemelen gelecekte pazar avantajını güvence altına almak için mavi fosforlu OLED’lerin geliştirilmesine devam etmesi bekleniyor.

2025’teki Samsung telefonları yeni tür bir OLED panele sahip olabilir –

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow