5 Derin Deniz Dalıcısının Patlayıcı Dekompresyonu

Denizaltı dalışı, sayısız turisti nispeten sığ derinliklerde güvenle dalış yapabilecekleri noktalara çekmektedir. genellikle 100 fit veya daha az, ve kısa bir süre için. Ancak profesyonel dalgıçlar çok daha derine ve daha uzun süreler gideceklerdir. Bu yüzden dekompresyon hastalığı konusunda endişelenmeleri gerekiyor. Bu fenomen, bir dalgıç yüksek derinliklere çarptığında ve çok hızlı geri döndüğünde ortaya çıkar. […]

5 Derin Deniz Dalıcısının Patlayıcı Dekompresyonu

Denizaltı dalışı, sayısız turisti nispeten sığ derinliklerde güvenle dalış yapabilecekleri noktalara çekmektedir. genellikle 100 fit veya daha az, ve kısa bir süre için. Ancak profesyonel dalgıçlar çok daha derine ve daha uzun süreler gideceklerdir. Bu yüzden dekompresyon hastalığı konusunda endişelenmeleri gerekiyor.

Bu fenomen, bir dalgıç yüksek derinliklere çarptığında ve çok hızlı geri döndüğünde ortaya çıkar. Süreç hava tankları ile başlar. Yüzeydeki hava ile aynı oksijen ve nitrojen karışımını içerirler veya bazen helyum katmışlardır. Vücut oksijeni kullanırken nitrojen birikir ve deniz altı ortamı tarafından yüksek oranda basınç altına alınır. İnsan vücudunda normalde bir miktar nitrojen bulunur, ancak dalış sırasında bu nitrojen sıkıştırılır, böylece vücut boşluğu hava tankından daha fazla nitrojenle doldurur.

Dalgıçlar su altında daha derine indikçe, her biri bir atmosfer değerinde basınç olarak ölçülen daha yüksek basınç dereceleriyle karşılaşırlar. Yani 2 atmosfer, Dünya yüzeyindeki basıncın iki katı, 3 atmosfer ise üç katıdır, vb. 3 atmosferde, bir dalgıcın vücudu tipik nitrojen miktarının üç katı kadar nitrojen içerir. Çok hızlı yükselirlerse, nitrojen dalgıcın vücudunda anında normal boyutuna genişler ve ağrıya, nefes almada zorluğa ve en kötü durumda ölüme neden olur. Bu nedenle dalgıçlar, nitrojenin güvenli bir şekilde genişleyebilmesi ve basıncının açılabilmesi için yavaşça, azar azar yukarı çıkmalıdır.

Teknory