8 Yaşındaki Görev İmkansız Sahnesi Keskin Nişancı Uzmanından Eleştirildi

Özet Eski özel harekât keskin nişancısı, Mission: Impossible – Rogue Nation’da Tom Cruise’un keskin nişancı becerilerini eleştiriyor ve gizlenmiş tüfeğinin gerçekliğini sorguluyor. Tüfek menzil için yeterince isabetli olsa da Cruise’un karakteri sahnedeki diğer keskin nişancılara kıyasla en kötü konuma sahip. Gerçekçilik eksikliğine rağmen Mission: Impossible serisi, fantastik unsurları ve tuhaf gösterileriyle eğlence sağlama konusunda öne […]

8 Yaşındaki Görev İmkansız Sahnesi Keskin Nişancı Uzmanından Eleştirildi

Özet

  • Eski özel harekât keskin nişancısı, Mission: Impossible – Rogue Nation’da Tom Cruise’un keskin nişancı becerilerini eleştiriyor ve gizlenmiş tüfeğinin gerçekliğini sorguluyor.
  • Tüfek menzil için yeterince isabetli olsa da Cruise’un karakteri sahnedeki diğer keskin nişancılara kıyasla en kötü konuma sahip.
  • Gerçekçilik eksikliğine rağmen Mission: Impossible serisi, fantastik unsurları ve tuhaf gösterileriyle eğlence sağlama konusunda öne çıkıyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Eski bir özel operasyon keskin nişancısı, Tom Cruise’un 2015’teki şüpheli keskin nişancı becerilerine ağırlık verdi Görev: İmkansız – Rogue Nation. Cruise’un uzun soluklu serisinin beşinci filmi İmkansız görev franchise, olaylar Görev: İmkansız – Rogue Nation IMF Ajanı Ethan Hunt ve ekibinin ABD Hükümeti tarafından reddedildiğini ve Sendika olarak bilinen gizli bir örgütün peşine düşmek zorunda kaldıklarını görün. Filmdeki önemli sahnelerden birinde Cruise’un flüt kılığına girmiş keskin nişancı tüfeğini kuşandığı, Avusturya Şansölyesine suikast düzenlemekle görevli diğer iki keskin nişancıyla karşı karşıya geldiği görülüyor.

Yeni bir bölümde Insider’dan Bu Ne Kadar Gerçek? Dijital ses dosyasıyazar ve eski Ordu özel harekat keskin nişancısı Nicholas Irving, sahneyi özgünlüğü açısından değerlendirdi ve üç karakterden hangisinin gizli görevleri için en iyi konumda olduğunu ortaya çıkardı. Irving, Cruise’un gizlenmiş tüfeğinin gerçekçiliğini sorgularken, bunun karakterinin hedeflediği menzil için hâlâ yeterince isabetli bir silah olabileceğini kabul etti. Ancak Rebecca Ferguson’un canlandırdığı Ilsa Faust ve diğer Sendika suikastçısının üstlendiği konumlarla karşılaştırıldığında uzman nişancı, Cruise’un karakterinin üçü arasında en kötü konuma sahip olduğunu açıkladı. Aşağıdaki videoya ve yorumlarına göz atın:

Yani, flüt olarak gizlenmiş son derece isabetli bir keskin nişancı tüfeği olduğunu düşünmüyorum. Keskin nişancı tüfeğinin isabetli olmasını sağlayan pek çok önemli şey vardır ancak namlu gerçekten çok önemlidir. Keskin nişancı tüfeklerindeki namluların çoğu yivlidir ve yüzer. Silah patladığında harmoniklerin etkilenmemesi için namlu ile dipçik arasında herhangi bir müdahale yok gibi. Bu flüt sürekli uzun bir nesneye benziyor. Muhtemelen doğrudur. Belki ateş ettiği mesafelerde. Ama hangi kalibrede ateş ettiğini de bilmiyorum.

Ama bu Tom Cruise, yani muhtemelen gerçekten doğrudur.

[I] kadın keskin nişancıya vermeliyim [Rebecca Ferguson] en iyi pozisyon. O küçük odada her ne varsa, duvarlardaki desenler o. Bence bu ona gerçekten bir avantaj sağlıyor ve neredeyse bir boşluktan kaçmaya benziyor. Bu, yurtdışında kullanılan keskin nişancıların bir duvarda veya başka bir yerde küçük bir delik açtığınız ve bir keskin nişancının duvardan uzaklaşıp dışarıdaki bir nesneyi vurmak için o delikten ateş ettiği taktiğe benzer. Güneş gözlüğü takan adam aslında gizlenebilecek bir konumda değil ama sanırım kıyafetini onu en az öne çıkarmak için kullanıyor. En kötü pozisyon Tom Cruise demek zorundayım.


Neden Mission: Impossible’ın Daha Fantastik Unsurları Onu Daha İyi Bir Casus Serisi Haline Getiriyor?

Irving, deneyimli bir keskin nişancı olarak, tasvir edilen silah türleri ve senaryolar hakkında ilk elden bilgi sahibidir. Görev: İmkansız – Rogue NationFilmin gerçekçiliği konusunda bazı şüpheleri olsa da serinin eğlence adına inandırıcılığın sınırlarını zorlayan uzun bir geçmişi var. Serinin ikonik maske ve vokal emülatör kullanımından Ethan Hunt’ın tuhaf gösterilere olan tutkusuna kadar, İmkansız görev Filmlerin gerçek casusluk işinin çok daha temele dayanan gerçekliğiyle her zaman gevşek bir ilişkisi olmuştur.

Onlarca yıldır James Bond gibi kurgusal casusların tuhaf maceraları konusunda eğitim almış sinema izleyicileri için Cruise’un Ethan Hunt’ının kalıcı çekiciliği, aynı zamanda karakterinin fantastik yeteneklerine ve neredeyse insanüstü becerilerine de çok şey borçludur. Dahası, son yıllarda Bond’un çok daha gerçekçi bir gerçekçilik duygusuyla aşılandığı görülse de, Cruise’un hızlı düşünen casusu hâlâ yüksek teknolojili aygıtları neredeyse imkansız gözüpeklikle karıştırmaya kararlı. Bu, ünlü Bond yazarı Charlie Higson’un bile Cruise’un filmlerini ikisinin daha modern casusluk serisi olarak görmesine yol açan bir yaklaşımdır.

Her ne kadar Cruise’un görev süresi boyunca sıklıkla kanıtladığı gibi, Ethan Hunt’ın eğitimli bir keskin nişancı olarak hünerinin daha ince noktalarını ortaya çıkarmak ilginç olabilir. Görev: İmkansız – Rogue Nation ve diğer filmlerinde gerçekçilik şovmenlikle gerçek anlamda eşleşmiyor. Cruise şu anda Hunt olarak geri dönecek Görev: İmkansız – Ölü Hesaplaşma İkinci Bölüm Devam eden SAG-AFTRA saldırısı çözüme kavuşturulduktan sonra izleyicilerin hâlâ onun daha pek çok tuhaf becerisine tanıklık edecek olması muhtemeldir.

Kaynak: Insider’dan Bu Ne Kadar Gerçek? Dijital ses dosyası/Youtube

Önemli Çıkış Tarihleri

  • Görev: İmkansız – Ölü Hesaplaşma İkinci Bölüm

Teknory