Android 14, telefonunuzun pil sağlığını kontrol etmeyi mümkün kılar

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Android 14’te, uygulamaların telefonunuzun pil durumunu görüntülemesine izin veren yeni API’ler mevcuttur. Uygulamaların daha fazla bilgi göstermesi için ADB aracılığıyla izin vermeniz gerekir. Bu özellik, gelecekteki bir Android sürümünde daha erişilebilir hale getirilebilir. İOS’un zarif bir özelliği, iPhone’unuzun pil sağlığını kontrol etme yeteneğidir. Telefonu ne kadar zor kullandığınızı ve […]

Android 14, telefonunuzun pil sağlığını kontrol etmeyi mümkün kılar

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Android 14’te, uygulamaların telefonunuzun pil durumunu görüntülemesine izin veren yeni API’ler mevcuttur.
  • Uygulamaların daha fazla bilgi göstermesi için ADB aracılığıyla izin vermeniz gerekir.
  • Bu özellik, gelecekteki bir Android sürümünde daha erişilebilir hale getirilebilir.

İOS’un zarif bir özelliği, iPhone’unuzun pil sağlığını kontrol etme yeteneğidir. Telefonu ne kadar zor kullandığınızı ve pil değiştirme zamanının geldiğini ölçmeye yardımcı olur. Pil sağlığının iyi olması bir bonustur ve telefonunuzu satma zamanı geldiğinde biraz daha değer kazanmanıza yardımcı olur. Bu özellik, tüm bu yıllar boyunca şaşırtıcı bir şekilde Android’de eksikti, ancak bu nihayet Android 14 ile değişebilir.

Bir özellik olarak pil sağlığı kontrolü ilk tespit edilen Android 13’ün QPR betalarında. Android 14’te olduğu gibi Mishaal Rahman tarafından keşfedildi, Google, üretim tarihi, ilk kullanım tarihi, şarj politikası, sağlık durumu, döngü sayısı ve şarj durumu gibi önemli pil ayrıntılarını iletebilecek bazı API’ler ekledi. Bu API’ler, ADB aracılığıyla uygulamalara verilebilen gerekli BATTERY_STATS iznine sahip uygulamalar tarafından çağrılabilir.

Android 14 için Batt uygulaması Pil sağlığı

Android 14 çalıştıran bir telefon kullanıyorsanız, adlı bu açık kaynaklı uygulamayı yükleyerek pil sağlığınızı kontrol edebilirsiniz. vuruş. Size telefonda gerçekleştirdiğiniz şarj döngülerinin sayısını gösterecektir. Orijinal kapasitenin yüzdesi olarak pil sağlığı gibi daha fazla ayrıntı istiyorsanız, aşağıdaki ADB komutunu çalıştırın:

kod

pm grant com.porg.batt android.permission.BATTERY_STATS

Özellik henüz genel yayına hazır olmadığı için bu istatistiklerin ne kadar doğru olduğu belli değil. API’lerin döndürdüğü değerler, telefonunuzun donanımı tarafından yapılan izlemeye ve telefonunuzun bu verileri en başta izleyebilmesine bağlıdır. Bu nedenle, kilometreniz donanımınıza bağlı olarak değişecektir.

API’lerin varlığı, Google’ın bu özellik üzerinde çalıştığının ve bir gün yayınlamayı planladığının iyi bir göstergesidir. Bu özelliğin yakın gelecekte tüm Android cihazlarda kullanılmasını umuyoruz.


Android 14, telefonunuzun pil sağlığını kontrol etmeyi mümkün kılar

Teknory