Android uygulamalarının Google Play Store’da kalabilmesi için AI içeriğini denetlemesi gerekecek

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, gelecek yıldan itibaren geliştiricilerin yapay zeka tarafından oluşturulan uygulama içi içeriği bildirme veya işaretleme özelliğini eklemesini zorunlu kılacak. Android uygulamalarının ayrıca Google’ın kısıtlı içeriğin yasaklanması ve oluşturulmasını engelleme yönergelerine uyması gerekecektir. Google, uygulamaların telefonunuzdaki verilere ne kadar kapsamlı erişebileceğini sınırlamaya başlayacak. Üretken yapay zekanın en iyi Android uygulamalarının […]

Android uygulamalarının Google Play Store’da kalabilmesi için AI içeriğini denetlemesi gerekecek

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, gelecek yıldan itibaren geliştiricilerin yapay zeka tarafından oluşturulan uygulama içi içeriği bildirme veya işaretleme özelliğini eklemesini zorunlu kılacak.
  • Android uygulamalarının ayrıca Google’ın kısıtlı içeriğin yasaklanması ve oluşturulmasını engelleme yönergelerine uyması gerekecektir.
  • Google, uygulamaların telefonunuzdaki verilere ne kadar kapsamlı erişebileceğini sınırlamaya başlayacak.

Üretken yapay zekanın en iyi Android uygulamalarının hepsinde kendine yer bulduğu noktadayız. Kullanıcıları korumak için Google, Android uygulama geliştiricilerinin gelecek yıldan itibaren üretken yapay zekayı daha iyi denetlemesini zorunlu kılacak.

Bugün Google’da duyuruldu Özellikle üretken yapay zeka konusunu çevreleyen geliştirici politikalarında güncellemeler. Şirket, önümüzdeki yılın başlarında “geliştiricilerin, uygulamadan çıkmaya gerek kalmadan yapay zeka tarafından oluşturulan rahatsız edici içeriği raporlama veya işaretleme yeteneği sağlamasını” gerektireceğini söylüyor.

Google, geliştiricilerin, uygulamalarında içerik filtreleme ve denetleme konusunda bilgi sağlamak için bu raporları kullanmasını istediğini belirtiyor. Bu sistemin, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için mevcut uygulama içi raporlama sistemine benzer şekilde çalışacağı bildiriliyor.

Ayrıca geliştiricilerin, kısıtlanmış içeriğin oluşturulmasını yasaklamak ve önlemek için Google’ın yönergelerine uyması gerekecektir. Google’ın sağladığı bazı örnekler arasında çocukların istismarını veya sömürülmesini tasvir eden her şey ve “aldatıcı davranışlara olanak sağlayan içerik” yer alır.

Bu politika değişiklikleri, AI sohbet robotları, AI görüntü oluşturucuları veya AI ses veya video oluşturucularını kullanan tüm uygulamalar için geçerlidir. Ancak içeriği özetlemek veya üretkenlik amacıyla yapay zekayı kullanan uygulamalar politikadan muaftır. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe sahip uygulamalar da politika değişikliğine tabi değildir.

Mountain View merkezli firmanın değiştirdiği başka bir şey de uygulama izinleri. Şirket, ileriye dönük olarak uygulamalardaki fotoğraf ve video erişimini “doğrudan uygulamanın işlevselliğiyle ilgili amaçlarla” sınırlayacağını açıkladı. Bu, yalnızca bu işlevlere geniş erişime ihtiyaç duyan uygulamaların genel izinleri almaya devam edeceği anlamına gelir. Bu özelliklere nadiren erişmesi gereken uygulamalardan bunun yerine bir sistem seçici kullanması istenecektir.

Android uygulamalarının Google Play Store’da kalabilmesi için AI içeriğini denetlemesi gerekecek

Teknory