Apple, AirDrop’u Çin’de 10 dakika ile sınırlandırdı

Apple’ın en son iOS güncellemesi olan 16.1.1 sürümü, Çin’de diğer bölgelerde uygulanmayan ek bir değişikliğe sahiptir. Göre Bloomberg, Çin’de, Apple’ın kablosuz dosya paylaşım özelliği AirDrop, bir kullanıcı tarafından manuel olarak açıldıktan sadece 10 dakika sonra etkin hale geliyor. Bu, yalnızca kullanıcı AirDrop’u herkes için açtıysa geçerlidir; AirDrop, yalnızca kişiler için açıksa süresiz olarak etkin kalır. […]

Apple, AirDrop’u Çin’de 10 dakika ile sınırlandırdı

Apple’ın en son iOS güncellemesi olan 16.1.1 sürümü, Çin’de diğer bölgelerde uygulanmayan ek bir değişikliğe sahiptir.

Göre Bloomberg, Çin’de, Apple’ın kablosuz dosya paylaşım özelliği AirDrop, bir kullanıcı tarafından manuel olarak açıldıktan sadece 10 dakika sonra etkin hale geliyor. Bu, yalnızca kullanıcı AirDrop’u herkes için açtıysa geçerlidir; AirDrop, yalnızca kişiler için açıksa süresiz olarak etkin kalır.

AirDrop, kullanıcıların diğer kullanıcılardan görüntüler ve videolar dahil her türlü dosyayı almasına veya kendi Apple cihazları arasında değiştirmesine olanak tanır. Fakat Çin’de, bu özellik bazen protestocular tarafından kullanıldıÜlkenin otoriter yönetimine karşı çıkan mesajlarla medya gönderen .

Özellikle, AirDrop’un herkese açık olması Çin’de hala erişilebilir durumda, kullanıcının her 10 dakikada bir manuel olarak açması gerektiğinden kullanımı çok daha zor.

AYRICA BAKINIZ:

Apple’ın iOS 16.1 beta sürümü pil simgesini değiştirir, kopyala ve yapıştır hatasını düzeltir

Apple, değişikliğin neden yalnızca Çin’de uygulandığını söylemedi, ancak Bloomberg’e, istenmeyen dosya paylaşımını azaltmak amacıyla sınırlamanın küresel olarak “önümüzdeki yıl” uygulanacağını söyledi.

Bu, Apple’ın Çin pazarında bir özelliği ilk kez tanıtması veya geri çekmesi değil. Örnekler arasında, diğer ülkeler arasında Çin, Kolombiya, Suudi Arabistan, Kazakistan ve Uganda’da piyasaya sürülmemiş olan, web’de gezinme verilerini gizli tutarak kullanıcı gizliliğini koruyan bir özellik olan Özel Aktarma sayılabilir. 2017’de Apple, internet trafiği verilerini sağlayıcılardan gizleyen VPN uygulamalarını Çin’deki App Store’dan da kaldırdı.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

iPhone 14 Pro’da Yeni Dinamik Ada’yı Nasıl Kullanırım?


Öte yandan, AirDrop’un her zaman herkese açık olması, özellikle iyi bir kullanımınız yoksa iyi bir fikir değildir. İPhone sahiplerinin özel verilerine erişmek için bu özelliği kötüye kullanan bilgisayar korsanları vakaları oldu ve bu özellik bazen, insanlara genellikle cinsel içerikli istenmeyen görüntüler veya videolar gönderen siber flaşlama için kullanılıyor.

Teknory