Apple Card öldü mü? Goldman Sachs ayrılsa bile pek öyle değil

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Raporlara göre Apple, Goldman Sachs’a Apple Card ortaklığından potansiyel bir çıkış teklifi gönderdi. Bu teklifin, aksi takdirde 2019’a kadar sürecek olan ortaklığın sona ermesi 12 ila 15 ayı bulabilir. Farklı bir rapor, Goldman Sachs ayrılsa bile Apple’ın Apple Card’ı durdurma niyetinde olmadığını öne sürüyor. Apple Card, Apple’ın özel bir […]

Apple Card öldü mü?  Goldman Sachs ayrılsa bile pek öyle değil

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Raporlara göre Apple, Goldman Sachs’a Apple Card ortaklığından potansiyel bir çıkış teklifi gönderdi.
  • Bu teklifin, aksi takdirde 2019’a kadar sürecek olan ortaklığın sona ermesi 12 ila 15 ayı bulabilir.
  • Farklı bir rapor, Goldman Sachs ayrılsa bile Apple’ın Apple Card’ı durdurma niyetinde olmadığını öne sürüyor.

Apple Card, Apple’ın özel bir uzmanlığa sahip olmadığı bir alan olan finansal ürünler alanına girdiği için Apple’ın şimdiye kadarki en iddialı projelerinden biri oldu. Dolayısıyla Apple’ın 2019’da Goldman Sachs ortaklığıyla Apple Card’ı piyasaya süreceğini duyurması çok mantıklı geldi.

Ancak son aylarda Goldman Sachs bu ortaklıktan (ve diğer kredi kartı bağlantılarından) çıkmak istedi çünkü tüm bu ortaklıklar beklenenden daha maliyetli oldu. Bir rapor Bloomberg Şirketin 2021’de 1 milyar dolar, 2022’de ise yaklaşık 2 milyar dolar vergi öncesi zarar bildirdiğini ve bunların çoğunun Apple Card’a bağlı olduğunu ileri sürdü. Hatta American Express ile ortaklıkta yerini almak için görüşmelerde bulunuldu.

Apple, Goldman Sachs’a potansiyel bir çıkış teklifinde bulundu. Wall Street Journal. Cupertino merkezli şirket, ortaklığını sona erdirme yolunda ilk adım olarak ortağına bir ön protokol gönderdi. Bu teklifin müzakere ve fesih süreci hâlâ 12 ila 15 ay sürebilirken ortaklığın kendisi 2029’a kadar sürecekti.

Goldman Sachs’ın devre dışı kalması nedeniyle Apple Card tehlikede olabilir. Fakat, Bloomberg Goldman Sach’ın ayrılmasından bağımsız olarak Apple’ın Apple Kartını veya ilgili tasarruf hesabını durdurma niyetinde olmadığını öne sürüyor. Ancak Apple, Goldman’ın yerini alabilecek diğer firmalarla görüşme noktasına henüz gelmedi.

Apple şu açıklamayı yaptı: CNBC:

Apple ve Goldman Sachs, müşterilerimize daha sağlıklı bir finansal yaşam sürmelerine yardımcı olmak için inanılmaz bir deneyim sunmaya odaklanıyor. Ödüllü Apple Card tüketicilerden büyük ilgi gördü ve biz de onlar için yenilikler yapmaya ve en iyi araçları ve hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.

Apple’ın açıklamasında Apple Card’ın geleceği ve Apple’ın Goldman Sachs ile olan ortaklığı pek ele alınmıyor. Apple Card, tüketicileri Apple Pay ve Cüzdan uygulamasını daha fazla kullanmaya teşvik ettiği için şirketin ekosistemi açısından hayati önem taşıyor.

Çoğu Apple Card kullanıcısının, kartlarının arka ucunu Goldman Sachs’ın yönettiğinin farkında olması pek olası değildir. Dolayısıyla, Apple kartı durdurmadığı veya kart ağı değişmediği sürece şirketin çıkışının onları etkilemesi pek olası değil.

Apple Card öldü mü? Goldman Sachs ayrılsa bile pek öyle değil

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow