Apple, gerçek elma tasvirlerini ticari marka haline getirmeye çalışıyor

Apple, bilgisayarların değil, elmaların – meyvenin – ticari markasını almaya çalışıyor. Apple, 2017’den beri elmayı İsviçre’de markalaştırmaya çalışıyor ve başka birçok ülkede de benzer uygulamalar başlattı. Kablolu Birleşik Krallık(yeni bir sekmede açılır). Bir Granny Smith elmasının siyah beyaz tasvirinin IP hakları için İsviçre Fikri Mülkiyet Enstitüsü’ne (IPI) bir başvuruda bulundu. 2022’de IPI, ortak öğelerin genel […]

Apple, gerçek elma tasvirlerini ticari marka haline getirmeye çalışıyor

Apple, bilgisayarların değil, elmaların – meyvenin – ticari markasını almaya çalışıyor.

Apple, 2017’den beri elmayı İsviçre’de markalaştırmaya çalışıyor ve başka birçok ülkede de benzer uygulamalar başlattı. Kablolu Birleşik Krallık(yeni bir sekmede açılır). Bir Granny Smith elmasının siyah beyaz tasvirinin IP hakları için İsviçre Fikri Mülkiyet Enstitüsü’ne (IPI) bir başvuruda bulundu. 2022’de IPI, ortak öğelerin genel görüntülerinin kamu malı olarak kabul edildiğini öne sürerek Apple’ın talebini kısmen kabul etti.

Apple şimdi bir itiraz başlattı. Dava devam ettiğinden ve Apple’ın iznini gerektirdiğinden IPI, talebinin ayrıntılarını açıklayamadı, ancak görsel-işitsel çekimler için kullanımlar içeriyor.

Apple’ın yasal savaşını kazanmasının dalgalanma etkileri, teknoloji dünyasının çok ötesine uzanacaktır. 111 yıllık bir organizasyon olan Fruit Union Suisse, üzerinde beyaz bir İsviçre haçı bulunan kırmızı bir elma içeren bir logoya sahiptir. Ancak şimdi dernek kendisini logosunu değiştirmek zorunda kalabilir çünkü FUS, Apple’ın genel olarak tüm elma tasvirleri için IP hakları istediğini söylüyor – sadece Apple’ın ikonik logosu gibi içinde ısırık olan elma değil.

AYRICA BAKINIZ:

Apple, Jamaika ticari marka yasası sayesinde ‘Dynamic Island’ sırrını sakladı

FUS direktörü Jimmy Mariethoz, Wired’e “Bunu anlamakta zorlanıyoruz, çünkü ısırılmış elmalarını korumaya çalışmıyorlar” dedi. “Buradaki amaçları gerçekten gerçek bir elmanın haklarına sahip olmak, ki bu bizim için gerçekten neredeyse evrensel bir şey… herkesin kullanması için ücretsiz olmalı.”

Teknory