Apple iPhone ‘temiz enerji şarjı’ özelliği varsayılan olarak kendi kendine açılır

Ekim ayında tanıtılan iPhone için yakın tarihli bir iOS güncellemesindeki bir özellik aniden fark ediliyor. Ve herkes bundan hoşlanmaz. iOS 16.1’de tanıtılan temiz enerji şarjının amacı, iPhone kullanıcılarının “düşük karbon emisyonlu elektrik mevcut olduğunda seçerek şarj ederek” fosil yakıt yoğun enerji kaynaklarına daha az güvenebilmelerini sağlamaktır. Kredi bilgileri: Jonathan Tully/Mashable AYRICA BAKINIZ: Apple’ın en son […]

Apple iPhone ‘temiz enerji şarjı’ özelliği varsayılan olarak kendi kendine açılır

Ekim ayında tanıtılan iPhone için yakın tarihli bir iOS güncellemesindeki bir özellik aniden fark ediliyor. Ve herkes bundan hoşlanmaz.

iOS 16.1’de tanıtılan temiz enerji şarjının amacı, iPhone kullanıcılarının “düşük karbon emisyonlu elektrik mevcut olduğunda seçerek şarj ederek” fosil yakıt yoğun enerji kaynaklarına daha az güvenebilmelerini sağlamaktır.


Kredi bilgileri: Jonathan Tully/Mashable

AYRICA BAKINIZ:

Apple’ın en son iOS 16.3 güncellemesi artık iPhone’unuz için mevcut

Etkinleştirildiğinde, Apple’a göre,(Yeni bir sekmede açılır) “iPhone’unuz, yerel enerji şebekenizdeki karbon emisyonlarının bir tahminini alır ve daha temiz enerji üretimi zamanlarında iPhone’unuzu şarj etmek için kullanır.”

Fikir, Tom’un Rehberi raporları(Yeni bir sekmede açılır)şebekeniz daha düşük karbon emisyonları kullandığında şarjın optimize edileceğidir – bu, ya daha temiz enerji kaynakları (rüzgar, güneşi düşünün) veya yoğun olmayan zamanlar (daha az karbon salındığında) anlamına gelir.

Şarj etme daha uzun sürebilir, ancak muhtemelen fark etmeyeceksiniz – şarj etme alışkanlıklarınızı öğrenmek için Optimize Edilmiş Pil Şarjı ile birlikte gerçekleşir ve yalnızca iş veya ev gibi en çok zaman geçirdiğiniz yerlerde devreye girer. Bu nedenle, şarj olması daha uzun sürse de, bu şarj muhtemelen siz uyurken devreye girecektir.

Ayrıca, seyahat ediyorsanız veya tanıdık bir bölgeden uzaktaysanız bu özel şarj özelliği açılmaz ve iPhone’unuz daha hızlı şarj olur.

(Amerika Birleşik Devletleri dışından bu gürültünün ne hakkında olduğunu merak edenler için – bu şu anda yalnızca ABD’ye özel bir özellik.)

‘Temiz enerji şarjı’ konusunda neden kimse üzülmüyor?

Bununla birlikte, herkes bunu öğrenmekten heyecan duymuyor – büyük olasılıkla varsayılan olarak açık olduğundan ve çoğu insan bunu iPhone’larda bulunmasından yalnızca aylar sonra öğreniyor.

Apple, Ekim ayında iOS 16.1 duyurusuna dahil etti ve Apple Insider’a göre(Yeni bir sekmede açılır), şirket Eylül ayında iOS 16 çıkmadan önce bunu trompet etti. Ancak sosyal medya fırtınası bu haftaya kadar gerçekleşmedi ve siyasi çizgide düştü.

Teksaslı bir Cumhuriyetçi olan Temsilci Chip Roy, yazdı(Yeni bir sekmede açılır): “iPhone’ların nerede yapıldığını veya nadir toprak malzemelerinin nereden geldiğini sormayın!” Bu, ister Roy’un çevreciliğe samimi bir çağrısı, ister sadece trolleme olsun, kongre üyesi, Apple’ın ekolojik etkisi hakkındaki gerçek ve acil endişelere atıfta bulunuyor.

Bir Twitter kullanıcısı(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’da şöyle yazdı: “Hükümet hayatınızı böyle kontrol edecek.” başka dedi(Yeni bir sekmede açılır) o “GURURLA devre dışı bıraktı.”

Ancak YouTuber Marques Brownlee, özelliği çağıran savunucular arasında yer alıyor. “çevre için bir kazanç.”(Yeni bir sekmede açılır)

iPhone ‘temiz enerji şarjı’nı nasıl kapatırım?

Her şeyden önce, özelliği açıkken geçersiz kılmak isterseniz, bunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Şarjı durdurursa, kilit ekranınızda iPhone’unuzun tam olarak ne zaman şarj olacağını bildiren bir bildirim alırsınız. Daha erken ücretlendirilmesini istiyorsanız bildirime dokunup basılı tutun, ardından “Şimdi Şarj Edin”e dokunun.

Ayrıca kolayca kapatabilirsiniz.

Pil sağlığı ekranı


Kredi bilgileri: Jonathan Tully/Mashable

Ayarlar’a gidin, ardından “Pil” seçeneğine ilerleyin. Ardından “Pil Sağlığı ve Şarj Etme” seçeneğine tıklayın. Ekranın alt kısmında “Temiz Enerji Şarj Etme” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Teknory