Apple ve Google, Bluetooth izleyici takibini durdurmak için birlikte çalışıyor

Beklenmedik müttefikler Apple ve Google, Bluetooth izleyici takibini ele almak için güçlerini birleştirerek, tanımadıkları bir izleyici onları takip ettiğinde insanların uyarılmasını sağlayacak yeni bir endüstri standardı önerdi. İki teknoloji devi Salı günü işbirliklerini duyurdu ve şirketler tekliflerini sundu. yeni bir taslak endüstri spesifikasyonu(yeni bir sekmede açılır) standart geliştirme organizasyonuna İnternet Mühendisliği Görev Gücü(yeni bir sekmede […]

Apple ve Google, Bluetooth izleyici takibini durdurmak için birlikte çalışıyor

Beklenmedik müttefikler Apple ve Google, Bluetooth izleyici takibini ele almak için güçlerini birleştirerek, tanımadıkları bir izleyici onları takip ettiğinde insanların uyarılmasını sağlayacak yeni bir endüstri standardı önerdi.

İki teknoloji devi Salı günü işbirliklerini duyurdu ve şirketler tekliflerini sundu. yeni bir taslak endüstri spesifikasyonu(yeni bir sekmede açılır) standart geliştirme organizasyonuna İnternet Mühendisliği Görev Gücü(yeni bir sekmede açılır). Uygulanması durumunda, yeni spesifikasyon, Bluetooth konum izleme cihazlarının hem iOS hem de Android’de yetkisiz izleme algılama araçlarıyla çalışmasına izin verecektir.

Bu nedenle, kötü niyetli bir kişi bir Android kullanıcısının çantasına bir AirTag koyarsa, telefonlarının yetkisiz izleme uyarıları aracılığıyla hedef yine de bu konuda uyarılır. Şu anda, AirTag aracılığıyla gizlice izlendiklerinden endişe duyan Android kullanıcılarının, bu cihazları algılayabilen özel bir Apple uygulaması indirmeleri gerekiyor.

Bu algılama, diğer Bluetooth izleyicileri ve diğer işletim sistemleriyle de çalışır. Google’ın şu anda bir akıllı izleyicisi olmasa da, Ocak ayındaki sızıntılar bir akıllı izleyicinin geliştirilmekte olabileceğini gösterdi.

AYRICA BAKINIZ:

YouTubers, şaşırtıcı sonuçlarla canlı AirTag takibini test ediyor

İki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Samsung, Tile ve Pebblebee gibi Bluetooth takip cihazı üreticileri, Apple ve Google’ın teklifine destek verdi. Yeni standartlar, bu tür şirketlerin yanı sıra Aile İçi Şiddeti Sonlandırma Ulusal Ağı ve Demokrasi ve teknoloji Merkezi gibi güvenlik ve savunuculuk gruplarından alınan geri bildirimlerle geliştirildi.

“Bluetooth izleyiciler muazzam kullanıcı avantajları yarattı, ancak aynı zamanda çözmek için endüstri çapında eylem gerektiren istenmeyen izleme potansiyeli de getiriyor.” Google’ın Android için Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke yaptığı açıklamada.(yeni bir sekmede açılır)

“Bu yeni endüstri spesifikasyonu, AirTag korumaları üzerine kuruludur ve Google ile işbirliği yoluyla, iOS ve Android’de istenmeyen izlemeyle mücadeleye yardımcı olmak için ileriye doğru kritik bir adımla sonuçlanır.” Apple’ın Algılama ve Bağlantıdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ron Huang,(yeni bir sekmede açılır).

İnternet Mühendisliği Görev Gücü, Apple ve Google’ın sunumuyla ilgili geri bildirimleri üç ay boyunca kabul edecek ve teklifin yıl sonuna kadar uygulanması bekleniyor.

Teknory