Apple’ın 3.500 Dolarlık Vision Pro VR Gözlüğü Gelecek Ay Piyasaya Sürülecek

Sanal gerçeklik pazarı, yıllar önceki kadar niş olmasa da hâlâ nispeten küçük. Sony’nin geçen yılki PlayStation VR2 lansmanı bile çok az tantanayla gelip geçmiş gibi görünüyordu (ve neredeyse bir yıl sonra platforma verilen destek daha da azdı). Ancak teknoloji devi Apple, VR için kendi durumunu ortaya koyuyor ve bunu önümüzdeki ay piyasaya sürülecek 3.500 dolarlık […]

Apple’ın 3.500 Dolarlık Vision Pro VR Gözlüğü Gelecek Ay Piyasaya Sürülecek

Sanal gerçeklik pazarı, yıllar önceki kadar niş olmasa da hâlâ nispeten küçük. Sony’nin geçen yılki PlayStation VR2 lansmanı bile çok az tantanayla gelip geçmiş gibi görünüyordu (ve neredeyse bir yıl sonra platforma verilen destek daha da azdı). Ancak teknoloji devi Apple, VR için kendi durumunu ortaya koyuyor ve bunu önümüzdeki ay piyasaya sürülecek 3.500 dolarlık Vision Pro kulaklığıyla yapıyor.

Kulaklığı ve açıkçası saçma fiyatını geçen yıldan beri biliyor olsak da, bugün şirket, ön siparişlerinin 19 Ocak Cuma günü 2 Şubat’taki lansmanla başlayacağını duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook yeni bir yazısında “Uzamsal hesaplama çağı geldi” diye yazıyor Blog yazısı. “Apple Vision Pro, şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş tüketici elektroniği cihazıdır. Devrim niteliğindeki ve büyülü kullanıcı arayüzü, bağlanma, yaratma ve keşfetme şeklimizi yeniden tanımlayacak.”

Cook’un bu basın bülteninde yazdıklarına değinen Apple, Sony, Meta ve diğer VR kulaklık üreticilerinin aksine, platformun oyun tarafına daha az odaklanıyor ve iş de dahil olmak üzere günlük yaşamlarımıza entegrasyonuna daha fazla odaklanıyor; dolayısıyla “mekansal hesaplama çağı”. Vision Pro, kullanıcıların gerçek bir alana yerleştirilmiş sanal bir kullanıcı arayüzünü gözlerini, ellerini ve seslerini kullanarak kontrol etmelerine olanak tanıyan VisionOS’u kullanarak dijital içeriği fiziksel dünyayla harmanlamayı amaçlıyor. Yeni “uzaysal” oyunlar arasında Game Room, What the Golf? ve Super Fruit Ninja yer alıyor.

Apple, kullanıcılara “iOS ve iPadOS’ta 1 milyondan fazla uyumlu uygulamanın yanı sıra Vision Pro’nun benzersiz özelliklerinden yararlanan yeni deneyimler” sunmak için yeni bir App Store’u kullanıma sunuyor. Şirket, kullanıcıların uygulamalarla seçim yapmak için parmaklarına dokunarak, kaydırmak için bileklerini hareket ettirerek veya yazmak için sanal klavyeyi veya dikteyi kullanarak etkileşime girebileceğini söylüyor. Apple’ın kendi Siri asistanı da yalnızca kullanıcının sesiyle uygulamaları açıp kapatabiliyor, medya oynatabiliyor ve diğer görevleri tamamlayabiliyor.

Apple’ın yeni Persona (o değil) özelliği, FaceTime aramaları ve daha fazlası sırasında kullanılmak üzere kullanıcıların sanal avatarlarını yaratıyor ve bu, dikkat edilmesi gereken bir şey.

Blogda, “Bir kullanıcı FaceTime’da Vision Pro kullanıyorsa, kendi Persona’sı olarak görünürken, Mac, iPad veya iPHone’dan katılan diğerleri bir kutucukta görünecektir” diyor. “Persona, bir Apple Vision Pro kullanıcısının, aramadaki diğer kişilerin yüz ifadelerini ve el hareketlerini gerçek zamanlı olarak görmelerine olanak tanıyan özgün bir mekansal temsilidir.”

Şirket, Persona’nın Zoom ve Microsoft Teams dahil üçüncü taraf video konferans uygulamalarıyla da çalıştığını söylüyor.

Vision Pro’nun fiyatı dışında belki de en dikkat çekici yanı EyeSight özelliği. Bir kişi VR gözlüğü takan birine yaklaştığında cihaz şeffaf görünüyor ve kullanıcıların gözlerini önlerindekilere göstermesine olanak tanıyor. Kesinlikle bir şey:

Apple Vision Pro VR Gözlüğü 3500 Dolar Fiyatı Lansman Şubat Çıkış Tarihi

Blogda, “Kullanıcı bir ortama girdiğinde veya bir uygulamayı kullandığında, EyeSight diğerlerine kullanıcının neye odaklandığına dair görsel ipuçları veriyor” yazıyor.

Apple Vision Pro VR başlığı, 2 Şubat’ta piyasaya sürülmeden önce 19 Ocak’tan itibaren 3.500 ABD Doları karşılığında ön siparişe sunulacak.


Bir Apple Vision Pro almayı düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow