Araştırma Makalesi, Twitter’ın Algoritmasının Öfke ve Nefreti ‘Yükselttiğini’ Söyledi

Ne yazık ki, önceki raporlar Twitter hakkında benzer sonuçlara ulaştığı için bu bulgular şaşırtıcı değil. Sosyal medya hizmeti, Elon Musk’ın Şef Twit rejiminden önce bile bölücü olmakla ün kazandı. Ayrıca, tartışma kazanımlarının Twitter’da ulaştığını öğrenmek tamamen şaşırtıcı olmamalı — diğer sosyal medya platformlarında da durum böyle. Algoritmalar, etkileşimi teşvik etmek için tasarlanmıştır; bu, erişime sahip […]

Araştırma Makalesi, Twitter’ın Algoritmasının Öfke ve Nefreti ‘Yükselttiğini’ Söyledi

Ne yazık ki, önceki raporlar Twitter hakkında benzer sonuçlara ulaştığı için bu bulgular şaşırtıcı değil. Sosyal medya hizmeti, Elon Musk’ın Şef Twit rejiminden önce bile bölücü olmakla ün kazandı. Ayrıca, tartışma kazanımlarının Twitter’da ulaştığını öğrenmek tamamen şaşırtıcı olmamalı diğer sosyal medya platformlarında da durum böyle. Algoritmalar, etkileşimi teşvik etmek için tasarlanmıştır; bu, erişime sahip gönderilere öncelik verdikleri ve insanları konuşturan, hatta olumsuz veya kışkırtıcı konuşmalar da dahil olmak üzere herhangi bir konuyu veya konuyu öne çıkardıkları anlamına gelir.

Ancak endişe verici olan, Musk’ın CEO olmasından bu yana Twitter’da kışkırtıcı içeriğin sıklığı ve yoğunluğundaki keskin artış. Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ne göre, New York Times tarafından bildirildiği üzere, Siyah Amerikalılara yönelik ırkçı hakaretler Twitter’da günde ortalama 1.282 kez ortaya çıktı, ancak Bay Musk dizginleri eline aldığından beri bu sayı 3.876’ya yükseldi. Aynı şekilde, Bay Musk’ın siteyi satın almasından sadece iki hafta sonra antisemitik gönderiler yüzde 61’den fazla arttı.

Bunun çoğu, Twitter’ın Elon Musk yönetimindeki mutlak ifade özgürlüğü yanlısı yaklaşımına bağlanabilir. Çok az veya gevşek angajman kurallarının olduğu yerde, kaos kaçınılmazdır. Sosyal medya platformu, nefret dolu içeriğin yayılmasını sınırlamak için yöntemler geliştirmeye devam ediyor, ancak Twitter’ın işlev görme biçimindeki diğer eş zamanlı değişiklikler bu hedefe ters etki yapıyor gibi görünüyor. Örneğin, kışkırtıcı konuşmayı durdurmak için adımlar atılırken, Twitter aynı zamanda daha önce askıya alınan veya yasaklanan ortalığı karıştıran hesapları aktif olarak eski durumuna getiriyor.

Teknory