Aşk Aslında Yönetmen 2003 Noel Filmindeki Tartışmalı Vücudu Utandıran Şakalardan Pişman Oldu

Özet Love Aslında’ın mizahı, özellikle de Natalie’nin kilosu hakkındaki şişmanları utandıran şakaları artık komik değil ve yıllar boyunca eleştirildi. Yönetmen Richard Curtis artık bunun farkında, zarar vermek istemediğini itiraf ediyor ancak dikkatsiz davrandığını düşünüyor. Hikaye anlatımının amacını ve zevkini değerlendirmek ve bazı modası geçmiş komedilerin iyi niteliklere sahip olmayabileceğini ve geçmişte bırakılmasının en iyisi olduğunu […]

Aşk Aslında Yönetmen 2003 Noel Filmindeki Tartışmalı Vücudu Utandıran Şakalardan Pişman Oldu

Özet

  • Love Aslında’ın mizahı, özellikle de Natalie’nin kilosu hakkındaki şişmanları utandıran şakaları artık komik değil ve yıllar boyunca eleştirildi.
  • Yönetmen Richard Curtis artık bunun farkında, zarar vermek istemediğini itiraf ediyor ancak dikkatsiz davrandığını düşünüyor.
  • Hikaye anlatımının amacını ve zevkini değerlendirmek ve bazı modası geçmiş komedilerin iyi niteliklere sahip olmayabileceğini ve geçmişte bırakılmasının en iyisi olduğunu kabul etmek önemlidir.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Aslında aşk Bir Noel klasiği olarak kabul edilebilir ancak yazar ve yönetmen Richard Curtis, filmde kullanılan mizahın bir kısmından pişman olduğunu açıkladı. Romantik komedi, tatil sezonu boyunca ilişkilerini sürdüren çok sayıda çifti konu aldı. Aslında aşk Alan Rickman, Hugh Grant, Emma Thompson ve Keira Knightly gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuyla doluydu. Filmin 20. yıl dönümüne ulaşması, oyuncuların çoğunun çekimler sırasında yaşadıkları deneyimler hakkında yorum yapmasına yol açtı.

Son zamanlarda Curtis kendi düşüncelerini de aktardı. Times ve Sunday Times Cheltenham Edebiyat Festivali’nde yer alırken (via Bugün)Aynı zamanda hit filmlerin de yönetmenliğini yapan Curtis Bridget Jones’un Günlüğü Ve Notting TepesiKızıyla, filmlerinde kullandığı dil, özellikle de Martine McCutcheon’un filmdeki karakteri hakkında yorum yaptığı bir sohbet hakkında konuştu. Aslında aşkKilosuna göre sık sık iğne yapan Natalie. Curtis şunları söyledi:

Beş yıl önce ne kadar şok olduğumu hatırlıyorum. [my daughter] Scarlett bana “Şişman kelimesini bir daha asla kullanamazsın” dedi. Ve vay, [she was] Sağ. Sanırım eğrinin gerisindeydim ve bu şakalar artık komik değil, bu yüzden o zamanlar kötü niyetli olduğumu düşünmüyorum, ancak dikkatli olmadığımı ve olmam gerektiği kadar akıllı olmadığımı düşünüyorum.


Geçmiş Klasiklerin Mizahı Tekrar Ziyaret Edilmeye Değer mi?

Zaman değiştikçe konu komedi olduğunda kamuoyunun görüşleri de değişiyor. Çoğu zaman “ifadesizamanının bir ürünü” geçmişteki günümüze pek uymayan şakaları anlatırken kullanılır. Aslında aşk2003’te gösterime giren bir film, ihtiyaç olmadığında sık sık Natalie’nin kilosu hakkında yorum yapıyor; Hugh Grant’in canlandırdığı aşkı bile sağlıklı olması gereken bir buluşma sırasında darbe alıyor. Yıllar boyunca birçok kişi eleştirdi Aslında aşk‘nin Natalie’yi utandırma eğilimi.

Eski filmleri tekrar gözden geçirirken, bugün bazı mizahlar incitici görünebilir. Mesela Jack Black’in romantik komedisi. Sığ Hal yakın zamanda TikTok’ta birçok klip paylaşıldıktan sonra yeni bir takipçi kazandı. Konunun kendisi ağırlıklı olarak Siyah’ın aşk ilgisinin yoğun olduğu ve onun bunu göremediği fikri etrafında yoğunlaşıyor. Kullanılan şakaların çoğu son derece modası geçmiş, ancak filmin iletmeye çalıştığı mesaj, Black’in karakterinin, içeride ne olduğunu gerçekten görmeden başkalarını yargıladığıdır. Daha önce göremediği şeyleri görünce film, başkaları hakkında ne kadar yanıldığını göstererek gerçekten kendine geliyor.

Bazı eski komediler, başkalarını şakanın konusu haline getirmekten başka bir amacı olmayan stereotipleri yeniden doğruluyor. Denilebilir ki Aslında aşk Natalie’nin kilosu hakkındaki yorumlar hikayeye hiçbir şey katmadığı için bu kategoriye giriyor. Bu nedenle Curtis’in olayları yeniden değerlendirdiğini ve farklı bir duruş sergilediğini görmek rahatlatıcı. Sonuçta, eğer zevkli bir şekilde tasvir edilmişse, hikayenin amacını takip etmek ve o dönemde dünyanın durumunu ve komediyi hatırlamak önemlidir. Bazı modası geçmiş komedilerin bazı kurtarıcı nitelikleri olsa da, diğerleri için aynı şey söylenemez ve o zaman her şeyi geçmişte bırakmak en iyisidir.

Kaynak: Bugün

Teknory