Atari, Retro Oyun Restoratörü Digital Eclipse’i Satın Alacak

Atari, Digital Eclipse’i satın almak için anlaşma yaptığını duyurdu. Stüdyo, Atari 50: The Anniversary Celebration gibi retro oyunları dijital olarak geri yükleme ve koruma konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor. Bir göre basın bülteniAtari, Digital Eclipse’in tescilli teknolojisinden ve deneyiminden yararlanarak dahili gelişimini genişletmeyi ve retro odaklı büyüme stratejisini (örnek olarak bu yılın başlarında Night Dive Studios’u satın […]

Atari, Retro Oyun Restoratörü Digital Eclipse’i Satın Alacak

Atari, Digital Eclipse’i satın almak için anlaşma yaptığını duyurdu. Stüdyo, Atari 50: The Anniversary Celebration gibi retro oyunları dijital olarak geri yükleme ve koruma konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor.

Bir göre basın bülteniAtari, Digital Eclipse’in tescilli teknolojisinden ve deneyiminden yararlanarak dahili gelişimini genişletmeyi ve retro odaklı büyüme stratejisini (örnek olarak bu yılın başlarında Night Dive Studios’u satın almasını göstererek) daha da desteklemeyi hedefliyor. Atari, Digital Eclipse’in iş ve geliştirme yeteneklerini daha da büyütmek için “birinci sınıf IP”ye erişim elde ederek fayda sağladığını belirtiyor.

Atari, satın alma için 6,5 milyon dolar (4 milyon dolar nakit, 2,5 milyon dolar yeni ihraç edilen Atari hisseleri) harcıyor ve stüdyonun gelecekteki performansına bağlı olarak önümüzdeki 10 yıl içinde kalan 13,5 milyon dolar nakit kazanç elde ediyor. Satın alma işleminin önümüzdeki birkaç gün içinde tamamlanması planlanıyor.

Atari 50: Yıldönümü Kutlaması

1992 yılında kurulan Digital Eclipse, Joust, Robotron: 2084 ve Defender gibi arcade klasiklerinin ticari emülasyonlarını oluşturmaya başladı. Stüdyo 250’den fazla oyun üretti. 2015 yılından bu yana klasik oyun serilerinin kaliteli koleksiyonlarını yaratarak adından söz ettirmektedir. Bunlar arasında Mega Man Legacy Collection, Disney Öğleden Sonra Koleksiyonu, TMNT: Cowabunga Koleksiyonu, Atari 50: The Anniversary Celebration ve The Making of Karateka gibi beğenilen paketler yer alıyor.

Bu koleksiyonlar, yalnızca yeni nesil oyuncuların keyfini çıkarması için kayıp klasikleri restore etmekle kalmadı, aynı zamanda konsept çizimi, orijinal tasarım belgeleri ve hatta eleştirmenlerden olumlu not alan Atari 50 ve The Making of gibi uzun süredir kayıp olan geliştirme materyallerini de içeriyor. Karateka, geliştiricilerin oyunların yaratılışıyla ilgili hikayelerini paylaştığı belgesel tarzı görüntüler.

Atari başkanı ve CEO’su Wade Rosen basın bülteninde “Digital Eclipse yaptıkları işte dünyanın en iyisi” diyor. “oyun endüstrisinin tarihine derin bir sevgi ve saygıları var ve tarihi serilere dayanan, eleştirmenlerce beğenilen projeler geliştirmeleriyle tanınıyorlar. Digital Eclipse, Nightdive ile birlikte Atari’nin DNA’sı ve yenilenen amacı ile mükemmel bir uyum içindedir. Retro inovasyonun sınırlarını birlikte nerede zorlayabileceğimizi görmek beni kişisel olarak heyecanlandırıyor.”

Digital Eclipse başkanı ve kreatif direktör Mike Mika şunları ekledi: “Atari 50: The Anniversary Celebration’da yaptığımız iş birliği deneyimimiz aydınlatıcıydı. Atari’nin ekibimize gösterdiği güven ve içeriğe olan açık karşılıklı sevgimiz ve saygımız, bizi gerçekten dikkate değer bir şey üretmeye konumlandırdı. Atari’nin yaklaşımımızı savunmaya devam edeceğini ve önümüzdeki yıllarda hayranlara heyecan verici yeni projeler sunacağımızı biliyorum.”

Atari hakkında daha fazla bilgi için All Things Nintendo podcast’imizde Wade Rosen ile yaptığımız 90 dakikalık röportajımıza göz atın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow