Avrupa’nın geri kalanı takip edebilir mi?

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR İtalya, gizlilik ve veri toplama endişeleri nedeniyle ChatGPT’yi yasakladı. İtalyan veri koruma otoritesi, endişelerini gidermek için OpenAI’ye 20 gün süre verdi. Yapay zeka devrimi çok revaçta olsa da, yanlış bilgilerin yayılması ve ChatGPT ve Bard gibi üretken yapay zekaların kullanıcı gizliliğini nasıl ele aldığı konusunda gerçek endişeler var. Öyle […]

Avrupa’nın geri kalanı takip edebilir mi?

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • İtalya, gizlilik ve veri toplama endişeleri nedeniyle ChatGPT’yi yasakladı.
  • İtalyan veri koruma otoritesi, endişelerini gidermek için OpenAI’ye 20 gün süre verdi.

Yapay zeka devrimi çok revaçta olsa da, yanlış bilgilerin yayılması ve ChatGPT ve Bard gibi üretken yapay zekaların kullanıcı gizliliğini nasıl ele aldığı konusunda gerçek endişeler var. Öyle ki, bir batılı ülke şimdi ChatGPT’yi tamamen yasakladı.

İtalyan veri koruma kurumu engellendi ChatGPT, Cuma günü anında yürürlüğe girecek. Düzenleyici, OpenAI’yi gizlilik endişeleri nedeniyle yasaklayacağını ve soruşturacağını söyledi.

Başlangıcından bu yana milyonlarca kullanıcı ChatGPT’yi kullandı. Microsoft, OpenAI’yi milyarlarca dolarla destekledikten sonra AI’ya da büyük yatırım yaptı.

Ancak İtalyan gözlemci, OpenAI’nin sohbet robotunun AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygun olduğuna ikna olmadı.

Yetkili, yaptığı açıklamada OpenAI’yi kullanıcıların verilerini yasa dışı bir şekilde işlemekle suçladı. Ayrıca, geçen ay bir konuşma geçmişi özelliği kullanıcıların sohbetlerini ve ödeme bilgilerini sızdırdığında yapay zekanın maruz kaldığı veri ihlalini vurguladı.

“Verileri Open AI tarafından toplanan kullanıcılara ve veri sahiplerine hiçbir bilgi sağlanmaz. Garante yaptığı açıklamada, platformun dayandığı algoritmaları ‘eğitmek’ için kişisel verilerin büyük çapta toplanmasını ve işlenmesini destekleyen hiçbir yasal dayanak yok gibi görünüyor” dedi.

Ayrıca, düzenleyici, teknolojinin kullanıcılarının yaşını tespit edememesi ve reşit olmayanların bunu kullanmasını engelleyememesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Buna karşılık, Google’ın rakibi AI Bard yalnızca 18 yaşından büyük kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

OpenAI’nin Garante’nin emrine yanıt vermesi için 20 günü var, aksi takdirde bazı ağır cezalarla karşılaşabilir.

Avrupa’nın geri kalanı takip edebilir mi?

Teknory