Biden’ın üretken yapay zeka yönetim emri belirsiz görünüyor

Üretken yapay zekanın ne kadar hızlı bir şekilde hayatımızın önemli bir parçası haline geldiği göz önüne alındığında, hükümetlerin kolektif olarak pantolonlarını indirdiklerini düşünmek kolaydır. Kitaplarda yapay zekanın erişimini sınırlandıracak neredeyse sıfır düzenleme var ve hatta bu konuda ne yapılacağına dair en önemli tartışmalar bile geçen yıl başladı. Bugün, Başkan Joe Biden’ın masasından bu konuyu ele […]

Biden’ın üretken yapay zeka yönetim emri belirsiz görünüyor

Üretken yapay zekanın ne kadar hızlı bir şekilde hayatımızın önemli bir parçası haline geldiği göz önüne alındığında, hükümetlerin kolektif olarak pantolonlarını indirdiklerini düşünmek kolaydır. Kitaplarda yapay zekanın erişimini sınırlandıracak neredeyse sıfır düzenleme var ve hatta bu konuda ne yapılacağına dair en önemli tartışmalar bile geçen yıl başladı.

Bugün, Başkan Joe Biden’ın masasından bu konuyu ele almaya çalışan bir idari emir aldık. Henüz kamuoyuna açıklanmayan bu emir, hükümetin ChatGPT ve Google Bard gibi üretken yapay zeka sistemlerine bazı bariyerler koyma çabası. Biden yönetimi emrin tamamının yerine bir açıklama yayınladı bir bilgi notu Bu önemli noktaları özetliyor. Kendiniz görmek için önceki bağlantıyı kontrol edin.

Burada tam sayfayı özetlemeyecek olsak da gördüğümüz birkaç şeyi vurgulamak istiyoruz. Bu, tam sıralamaya değil de bilgi formuna dayandığından, bazı inceliklerin kaybolmuş olabileceğini lütfen unutmayın:

  • Ne yazık ki, bir idari emrin sınırları nedeniyle, içindeki her şey yalnızca diğer kuruluşlarla çalışmak isteyen federal kurumlar için geçerlidir. Örneğin özel bir şirketin diğer özel şirketlerle çalışmasını sınırlamaz. Bu, düzendeki her şeye önemli bir zayıflık verir.
  • Kararın en iyi yönü, ulusal güvenliğe, ekonomik güvenliğe veya kamu sağlığına tehdit oluşturabilecek yapay zeka sistemleri üzerinde çalışan geliştiricilerin, model eğitimi aşamasında hükümeti bilgilendirmesini gerektirmesidir. Bu bize son derece mantıklı geliyor ve eninde sonunda yönetim emri dışında onaylanması kolay bir düzenleme olmalı.
  • Ulusal Standartlar ve teknoloji Enstitüsü (NIST) ve İç Güvenlik Bakanlığı, yapay zeka hizmetlerinin “kırmızı ekip” haline getirilmesine yönelik standartlar ve uygulamalar üzerinde çalışacak. “Kırmızı takım oluşturma”, bilgisayar korsanlarının bir sisteme “kötü” bir şey yapmasını sağlamaya çalışması veya kontrollü bir ortamda sisteme saldırması ve böylece sistemin kötü niyetli olarak kullanılmasını engellemesidir. Ancak Biden’ın talimatıyla ilgili bilgi notunda kullanılan dil burada belirsiz olduğundan bunun ne kadar büyük bir anlaşma olduğu belli değil.
  • OpenAI ve Google da dahil olmak üzere en önde gelen yapay zeka şirketlerinin çoğu, üretken yapay zeka içeriği için filigran sistemlerini uygulamayı gönüllü olarak kabul etmiş olsa da, bilgi notu Biden’ın emrinin de bunu gerektirdiğini öne sürüyor. Ne yazık ki, emir hiçbir şeyi zorunlu kılmıyor veya bu amaç için işe yarayabilecek sistemler sunmuyor gibi görünüyor; sadece yapılması gerektiğini öne sürüyor.
  • Kararda kullanıcı gizliliğiyle ilgili endişeler dile getirilse de bununla ilgili herhangi bir zorunluluk veya öneride bulunulmuyor.
  • Yapay zeka kazıntılarından kaynaklanan fikri mülkiyet hırsızlığı, telif hakkı, veri şeffaflığı veya üretken yapay zeka sistemlerinin, gerçek bir yaratıcıdan geliyormuş gibi yanlış anlaşılabilecek taklit çalışmalar yaratmasının engellenmesi gibi konulardaki herhangi bir ifade, bilgi notunda bariz bir şekilde eksik.

Kısacası bu emir kapsamlı bir siyasi jesttir. Bu, Biden yönetiminin yapay zekanın düzenlemeye ihtiyacı olduğunu bildiğini ve anladığını ancak bu konuda aslında pek bir şey yapmakta yetersiz kaldığını kanıtlıyor. Elbette, uygun düzenlemenin gerçekleşmesi için yasaların başkanın masasından alınacak idari emirler yoluyla değil, Kongre’den geçmesi gerekecek. Şu anda Kongre’nin çalkantılı durumu göz önüne alındığında, bunu yakın zamanda görmemiz pek olası değil, şimdilik elimizdeki tek şey bu emir.

Biden’ın üretken yapay zeka yönetim emri belirsiz görünüyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow