Bilgisayarınızı koruma: Tatil alışveriş dönemi için önemli siber güvenlik önlemleri

Aptal sezon nihayet burada! Tatiller ailenizle ve arkadaşlarınızla sohbet etmek, dinlenmek ve güzel havanın tadını çıkarmak için harika bir zamandır. Ne yazık ki yılın bu zamanı aynı zamanda siber suçluların en çok yaramazlık yaptığı zamandır, bu yüzden siber güvenliğiniz konusunda aptalca davranmadığınızdan emin olsanız iyi olur. Tatil sezonu yılın en büyük alışveriş tarihlerinden bazılarını içerir. […]

Bilgisayarınızı koruma: Tatil alışveriş dönemi için önemli siber güvenlik önlemleri

Aptal sezon nihayet burada! Tatiller ailenizle ve arkadaşlarınızla sohbet etmek, dinlenmek ve güzel havanın tadını çıkarmak için harika bir zamandır. Ne yazık ki yılın bu zamanı aynı zamanda siber suçluların en çok yaramazlık yaptığı zamandır, bu yüzden siber güvenliğiniz konusunda aptalca davranmadığınızdan emin olsanız iyi olur.

Tatil sezonu yılın en büyük alışveriş tarihlerinden bazılarını içerir. Kara Cuma İndirimleri, Noelden Sonraki Gün İndirimleri, hırslı alışverişkoliğin için bulunabilecek bazı büyük fırsatlar var, ama aynı zamanda bazı korkunç dolandırıcılıklar da var. Çok fazla çevrimiçi ticari faaliyetin devam ettiği tatil sezonu, kötü aktörlerin ağınıza sızıp önemli bilgileri çalması için en önemli dönemdir.

Bu yıl herhangi bir tatil alışverişinizi çevrimiçi yapmak istiyorsanız, cihazlarınızı korumak için etkili bir güvenlik paketi şarttır ve alışveriş sırasında gönül yarasını önlemenize yardımcı olacak araçlar ve otomatik taramalarla doludur. Bunu söyleyerek tavsiye ediyoruz Bitdefender Toplam Güvenlik çoğu kullanıcı için en iyi antivirüs seçimi. Bitdefender gibi bütünsel güvenlik paketleri, bir dizi cihaz için koruma sağladığından (Bitdefender için 10 cihaza kadar) ve aynı zamanda Güvenli Çevrimiçi Bankacılık araçları ve dahil edilen VPN’leri (bunlardan daha sonra bahsedeceğiz) sunduğundan kullanışlıdır.

Tüm bunlarla birlikte, finansal bilgileri herhangi bir yerde (hem çevrimiçi hem de perakende mağazalarda) paylaşmadan önce kendi durum tespitinizi yapmanız ve sağduyunuzu kullanmanız da çok önemlidir. Kaybolduysanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yılın en yoğun alışveriş döneminde kendinizin, cihazlarınızın ve sevdiklerinizin korunmasını sağlamak için aşağıdaki önemli ipuçlarını bir araya getirdik.

Tanıdık web sitelerini kullanın

Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız yapmak isteyeceğiniz ilk şey, güvenilir bir siteden başlamaktır. Arama sonuçları, özellikle bağlantıların ilk birkaç sayfasını geçerken sizi yanlış yola yönlendirecek şekilde düzenlenebilir. Siteyi biliyorsanız, soygun olma ihtimali daha düşüktür. Amazon’un her şeyi güneşin altına taşıdığını hepimiz biliyoruz; aynı şekilde, Myer’dan The Good Guys’a ve JB-HiFi’ye kadar hemen hemen her büyük perakende satış noktasının bir çevrimiçi mağazası vardır. Çoğu popüler tarayıcı, güvenli bir web sitesini tanımlamak için URL çubuğunda küçük bir kilit simgesi görüntüler; bu nedenle buna dikkat ettiğinizden emin olun. Ayrıca yanlış yazımlara veya farklı bir üst düzey alan adı kullanan sitelere (örneğin .com.au yerine .net) dikkat edin; bunlar kitaptaki en eski hilelerdir ve muhtemelen sizi onlara güvenmeniz konusunda kandırmak için tasarlanmış kimlik avı dolandırıcılıklarıdır. Güvendiğiniz bir web sitesi veya hizmet olarak. Evet, bu sitelerdeki satışlar cazip görünebilir ancak sizi bilgilerinizden vazgeçmeniz için bu şekilde kandırırlar.

Çevrimiçi ortamda aşırı paylaşım yapmayın

Kişisel bilgilerden bahsetmişken, çevrimiçi mağazalar ihtiyaç duyduklarından fazlasını istediğinde dikkatli olun. Bir sitenin ödeme formu, işlem için hiçbir şekilde gerekli olmayan veri alanları içeriyorsa, bu, satın alma işlemini yeniden düşünmek isteyebileceğinizin bir işaretidir. Bu alanlar zorunlu olarak işaretlenmişse durum daha da kötüdür. Ama eğer devam etmek için çaresizsen, yalan söyle! İlgisiz gerekli alanları uydurma verilerle doldurun.

Herkese açık Wi-Fi’dan kaçının

Günlük bilgisayarların çoğu mobil cihazlarda, dizüstü bilgisayarlarda veya tabletlerde gerçekleştiğinden, nerede olursanız olun elektronik olarak alışveriş yapabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için halka açık Wi-Fi’ye bağlanıyorsanız, alışveriş yapmak için evde kalmanız daha iyi olur. Bir kafede veya alışveriş merkezinde olduğu gibi halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız, işleminizin meraklı gözlerle izlenebilme ihtimali vardır. Bilinen, güvenli bir Wi-Fi ağına bağlandığınızı düşünseniz bile, dolandırıcının en sevdiğiniz kafenin SSID’si ile aynı olan taşınabilir bir Wi-Fi erişim noktası kurmasını hiçbir şey engelleyemez. Bazen koşullar alışverişinizi dışarıdayken yapmanızı gerektirebilir. Alışveriş yaparken WiFi’yi kapatıp sadece hücresel veriyi (4G/5G) kullanarak güvenliğinizi artırabilirsiniz.

VPN kullanın

Tanıdığınız bir web sitesinden, ev bilgisayarınızdan alışveriş yapıyor olsanız bile, çevrimiçi etkileşimlerinizden kazınabilecek değerli bilgiler vardır. IP Adresiniz genellikle nereye bakacağını bilen herkes tarafından görülebilir. Bu, siber suçlulara yalnızca tam konumunuzu değil aynı zamanda herhangi bir zamanda ağınıza bağlı olan diğer tüm cihazları da sağlayabilir. Bunu önlemek için en basit çözüm bir VPN (veya Sanal Özel Ağ) kurmaktır. Bu, iletişimlerinizi şifreleyecek ve herhangi bir gözetleme olasılığını önleyecektir. Aynı zamanda iyi bir VPN olarak bu, edinilmesi gereken harika bir alışkanlıktır (Bitdefender Premium VPN’i Buna güzel bir örnek olarak) ağ hızınızı çok fazla düşürmeden koruma sağlayacaktır.

Şifre akıllı olun

Bazı alışveriş siteleri, yalnızca işleminiz için gereken tek seferlik bilgileri vererek misafir olarak çıkış yapmanıza olanak tanır. Diğerleri, şifre ve kullanıcı adı ile birlikte bir oturum açma kimliği oluşturmanızı gerektirir (ya da düzenli olarak alışveriş yaptığınız sitelerde bunu seçebilirsiniz). Şifreleri hatırlamak zordur, bu nedenle aynı şifreyi tekrar tekrar geri dönüştürme eğiliminde olabilirsiniz. Yapma! Bilgisayar korsanları, birçok kişinin parola geri dönüşümünden hoşlandığını biliyor; bu nedenle, bir perakendecinin kimlik bilgilerine eriştiklerinde, kimlik bilgilerini hızla diğer benzer sitelerde denerler. Birden fazla şifreyi hatırlamak istemiyorsanız, güçlü ve güvenli şifreler oluşturmanın en iyi çözümü, bağımsız olarak kullanılabilen ancak genellikle yukarıda belirtilenler gibi güvenlik paketlerine dahil olan bir şifre yöneticisi kullanmaktır. Bitdefender Toplam Güvenlik.

Arkanı kolla

Evden alışveriş yapmanın bir başka faydası da potansiyel olarak kimsenin omzunuzun üzerinden bakmamasıdır. Kredi kartınızı çıkarıp numarayı bir web sitesine yazmaya başladığınızda, yakındaki meraklıların numarayı görme ve ezberleme fırsatı olur. Dikkatli kalarak, sırtınızı duvara vererek oturarak ve ekranınızı koruyarak omuz sörfçülerini engelleyebilirsiniz. Daha da iyisi, kartın kendisi cüzdanınızda güvende kalırken kayıtlı kredi kartı verilerini doldurmak için şifre yöneticinizi kullanın.

Banka ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol edin

Ay sonunda faturanızın gelmesini beklemeyin. Tatil sezonunda düzenli olarak çevrimiçi olun ve kredi kartınızın, banka kartınızın ve çek hesaplarınızın elektronik ekstrelerine bakın. PayPal ve Venmo gibi ödeme sitelerinden kaynaklansa bile, dolandırıcılık amaçlı ödemeleri arayın. (Sonuçta paranızı almanın birden fazla yolu var.) Satın alma işlemlerinizi her zaman çevrimiçi olarak takip edin; bir şeyler ters giderse hemen anlarsınız.

Bilgili/eğitimli kalın

Kendinizi ve cihazlarınızı uygun bir antivirüs veya tam güvenlik paketiyle tam olarak donattığınızda, sadece başarılarınıza güvenemezsiniz. Çevrimiçi tehditler her yıl giderek daha karmaşık hale geliyor ve siber güvenlik uzmanlarının ipuçları ve püf noktalarının yanı sıra en son tehditlerden haberdar olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Güvenlik hizmetlerinin yanı sıra, Bitdefender ayrıca sektör değiştikçe ve tehditler geliştikçe sürekli olarak güncellenen bir güvenlik blogu da bulunmaktadır. Kötü amaçlı yazılım salgınları ve dolandırıcılıklarla ilgili gerçek zamanlı güncellemeleri alın Bitdefender’ın Blogu.

Bilgisayarınızı Bitdefender ile nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edin Burada.

Teknory