Bir Dosyaya Simge Nasıl Eklenir

Özelleştirme, dosyalarınızı düzenlerken oyunun kurallarını değiştirebilir. PC dosyalarınızda genellikle işletim sistemi tarafından seçilen simgeler bulunur. Çoğu durumda hepsi aynı görünür ve kafalarının karışması kolaydır. Bilgisayarınıza yenilenmiş bir görünüm vermek ve iş (veya oyun) için çok sayıda dosyayla daha kolay ilgilenmek istiyorsanız, dosyalara özel simgeler eklemek yardımcı olacaktır. İster Windows ister Mac PC’niz olsun, dosyalarınızı özelleştirmek… Okumaya devam et Bir Dosyaya Simge Nasıl Eklenir

Bir Dosyaya Simge Nasıl Eklenir

Özelleştirme, dosyalarınızı düzenlerken oyunun kurallarını değiştirebilir. PC dosyalarınızda genellikle işletim sistemi tarafından seçilen simgeler bulunur. Çoğu durumda hepsi aynı görünür ve kafalarının karışması kolaydır. Bilgisayarınıza yenilenmiş bir görünüm vermek ve iş (veya oyun) için çok sayıda dosyayla daha kolay ilgilenmek istiyorsanız, dosyalara özel simgeler eklemek yardımcı olacaktır.

İster Windows ister Mac PC’niz olsun, dosyalarınızı özelleştirmek için bilmeniz gereken her şeyi bu makalede bulacaksınız.

Dosyaya Simge Ekle – Windows

Simgelerinizi değiştirmeden önce, varsayılanların yerini alacak bazı simgeler bulun.

Windows, kullanmadığı nispeten iyi bir simge seçimine sahiptir. Bununla birlikte, birçoğu eskimiş veya sistem yardımcı programları için kullanılıyor, bu da onları fazla “resmi” yapıyor.

Birçok çevrimiçi kaynak, benzersiz ve yüksek kaliteli milyonlarca başka simge sunar. Bazı popüler simge arşivleri, ücretsiz içeriğe de sahip olan IconArchive, Findicons, Flaticon, GraphicBurger ve DeviantArt’tır.

Teknik ve sanattan anlıyorsanız, simgelerinizi sıfırdan da oluşturabilirsiniz! İhtiyacınız olan tek şey, Photoshop veya ücretsiz kuzeni GIMP gibi bir fotoğraf düzenleme yazılımı ve biraz zaman.

Simgeleri çeşitli biçimlerde indirebilirsiniz, ancak Windows’un kullandığı biçim olduğundan, ICO biçimine kolayca dönüştürmek için önerilen PNG’dir. Bu noktada, yeni resimlerinizi simgeler olarak kullanmak için bir dönüşüm gereklidir.

DönüştürmeICO burada size hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek bir sunucudur. Görüntü kalitesini kaybetmeden simgelere dönüştürmek için tek seferde 50 PNG görüntüsü yükleyebilirsiniz. Program, daha sonra değiştirmeniz gerektiğinde gelecekteki varsayılan simgelerinizi kolayca saklayabileceğiniz bir klasör sağlayacaktır.

ConverICO, resim URL’leriyle de çalışır. Çevrimiçi bulduğunuz tek bir simgeyi değiştirmek isterseniz, Windows uyumluluğu için onu hemen bir ICO biçiminde indirebilirsiniz.

Bu PC, Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ, Dosyalar ve Kontrol Paneli için temel masaüstü simgelerini düzenlemek isterseniz, bunu Kişiselleştirme ekranında, “Temalar” > “Masaüstü simgeleri ayarları” altında yapabilirsiniz. İletişim ekranı, yeni simgeler aramanıza ve kullanılacak geniş (dürüst olmak gerekirse, çirkin) varsayılan simgeler kitaplığını göstermenize olanak tanır.

Windows, tek bir dosya veya klasör için özel bir simge ayarlamanıza olanak tanır. Bu, birkaç önemli öğeniz varsa ve bunları aynı türdeki diğer dosyalardan ayırt etmek için kullanmak istediğiniz harika simgeler bulduysanız kullanışlıdır.

Tek bir simgeyi şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 1. Klasörü veya dosyayı sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
 2. Açılır pencerenin üst kısmındaki “Özelleştir” sekmesine gidin.
 3. “Simgeyi Değiştir…” öğesini seçin
 4. Önceden yüklenmiş simgeler listesinden seçim yapabilir (çoğu donuk veya eskidir) veya bir dosya yöneticisi açmak ve özel simgenizi bulmak için üst kısımdaki “Gözat”ı seçebilirsiniz.
 5. Simgeyi seçin ve “Tamam”a tıklayın.
 6. Özelleştirilmiş simgeyi kaldırmak için aynı pencerede “Varsayılanları Geri Yükle”yi seçebilirsiniz.

Belirli bir dosya türündeki tüm dosyaların simgelerini kişiselleştirmek için, adlı bir araca ihtiyacınız olacak. Dosya Türleri Yöneticisi. FileTypesMan için sağlanan bağlantı, çevrimiçi olarak bulabileceğiniz bu tür birçok yazılım çözümünden biridir, ancak bu, yeterince iyi çalışmalıdır. Güvenli olduğundan emin olmak için indirdiğiniz her şeyi gözden geçirmeyi unutmayın.

Yapmanız gereken her şeyi görelim:

 1. Ücretsiz yazılımı indirin, kurun ve açın.
 2. Üstteki “Bul” simgesine tıklayın.
 3. Düzenlemek istediğiniz dosya uzantısını yazın. İmleç sizi listeden ona yönlendirmelidir.
 4. Bundan sonra “Bul” kutusunu kapatabilirsiniz.
 5. Listedeki girişe sağ tıklayın ve “Seçili Dosya Türünü Düzenle”yi seçin.
 6. “Varsayılan simge” girişinde, sağdaki üç nokta düğmesine tıklayın.
 7. Simgenizi seçin. Bu adımda, zaten var olan bir simgeyi kullanabilir veya “Gözat”ı tıklayarak benzersiz bir simgeyi içe aktarabilirsiniz. İletişim menüsünden yeni simgelerinizden birini seçin ve değiştirmek için Tamam’a basın.
 8. Sonuçlardan memnun olduğunuzda, değişiklikleri uygulamak için “Tamam”a tıklayabilirsiniz.

Dosyaya Simge Ekle – Mac

Mac, özelleştirilmiş simgeleri kullanma açısından biraz daha basit olsa da, yine de varsayılanlardan daha iyi simgeler bulmanız gerekiyor. IconArchive, Findicons, Flaticon, GraphicBurger ve DeviantArt gibi simge arşivlerinin parladığı yer burasıdır. Bunların çoğu, simgeleriniz için kullanabileceğiniz ücretsiz resimler içerir, ancak Premium hesap, Masaüstünüzün görünümünü özelleştirmek için size sonsuz seçenekler sunabilir.

Özel simgeleri indirirken JPG veya PNG formatlarını seçebilirsiniz. Dönüştürmeye ihtiyaç duymak yerine JPG veya PNG görüntüleri kullanabileceğiniz için Mac, indirilen dosyaları kullanmayı kolaylaştırır.

Mükemmel resimlerinizi bulduktan sonra, yapmanız gerekenler:

 1. Kullanmak istediğiniz görüntüyü seçin ve açın.
 2. Menü çubuğuna gidin, “Düzenle”yi seçin, ardından açılır listeden “Kopyala”yı seçin.
 3. Özelleştirmek istediğiniz dosya veya klasöre tıklayın.
 4. Menü çubuğunda “Dosya”yı ve ardından “Bilgi Al”ı seçin.
 5. Üstteki Bilgi penceresinde simgesine tıklayın.
 6. Menü çubuğunda “Düzenle”yi ve ardından “Yapıştır”ı tıklayın. Seçenek kullanılamıyorsa, Bilgi penceresinin üst kısmındaki simgeye tıkladığınızdan emin olun.

Bu adımlar işe yaramazsa, dosyanın kendisini değil içeriğini kopyaladığınızdan emin olun.

Başka bir dosya veya klasörün simgesini kullanmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Kullanmak istediğiniz simgeye sahip dosyayı seçin.
 2. Menü çubuğundan “Dosya”yı ve ardından “Bilgi al”ı tıklayın.
 3. Bilgi penceresinin üst kısmında bulunan küçük simgeye tıklayın.
 4. “Düzenle”ye gidin ve “Kopyala”yı seçin.
 5. Özelleştirmek istediğiniz dosya veya klasöre gidin ve açın.
 6. “Dosya” ve “Bilgi Al”a gidin.
 7. Bilgi penceresinin üst kısmındaki simgeye tıklayın.
 8. Menü çubuğunda “Düzenle” ve “Yapıştır”ı seçin.

Bir simge için sistem varsayılanlarına dönmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

 1. Bilgisayarınızda dosyayı veya klasörü seçin.
 2. “Dosya seç”e ve ardından “Bilgi Al”a gidin.
 3. Bilgi penceresinin üstünde bulunan özel simgeye tıklayın. Bu adımda dikkatli olun, “Önizleme” altındaki simgeyi kullanamazsınız.
 4. Menü çubuğunda “Düzenle”yi ve ardından “Kes”i seçin.

Tüm dosya türünün simgelerini değiştirmek isterseniz, özel dosya türü yöneticisi yazılımını kullanabilirsiniz. Bu özelliği sunan üçüncü taraf hizmetlerine bakabilirsiniz, ancak bunları kullanmadan önce kimlik bilgilerini ve geçerliliklerini iki kez kontrol edin.

PC’nizi İkonik Hale Getirin

Bilgisayarı kişiselleştirmek, ofisimizi veya evimizi kişiselleştirmeye çok benzer. Yeni bir özel simge seti ile rahat, tutarlı ve koordineli bir dijital çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Dosyalarınızı özelleştirmek için hangi simgeleri kullandınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory