Bir Zamanlar Gökyüzünde Uçan Unutulmuş 5 Havayolu

People Express, öne çıkmak ve broşürleri çekmek için yenilikçi adımlar atan düşük maliyetli taşıyıcılar dünyasında bir Amerikan öncüydü. Eski bir Texas International Airways yöneticisi olan Don Burr tarafından yönetilen People Express, nispeten yetersiz hizmet verilen yerlere ultra düşük maliyetli, gösterişsiz hava yolculuğu sağlamak amacıyla 1981’de başlatıldı. Yolcular, önceden veya check-in kontuarında ödeme yapmak yerine uçakta […]

Bir Zamanlar Gökyüzünde Uçan Unutulmuş 5 Havayolu

People Express, öne çıkmak ve broşürleri çekmek için yenilikçi adımlar atan düşük maliyetli taşıyıcılar dünyasında bir Amerikan öncüydü. Eski bir Texas International Airways yöneticisi olan Don Burr tarafından yönetilen People Express, nispeten yetersiz hizmet verilen yerlere ultra düşük maliyetli, gösterişsiz hava yolculuğu sağlamak amacıyla 1981’de başlatıldı. Yolcular, önceden veya check-in kontuarında ödeme yapmak yerine uçakta nakit ödeme yapacak ve kontrol edilmiş bagaj ve uçak içi ikramlar gibi olanaklar için ücretlendirileceklerdi – bu, günümüzün düşük maliyetli taşıyıcıları tarafından hala kullanılan bir uygulama.

Şirketin yapısı ve işleyişi de, özellikle bir havayolu şirketi için alışılmadık derecede eşitlikçiydi. Örneğin, personele şirkette hisse verildi ve onları havayolunun sahibi yaptı. Havayolu üzerindeki ortak mülkiyetlerinin ötesinde, çalışanlar aynı zamanda ortak iş rollerine de sahipti. Örneğin, pilotlar bagaj görevlileri olarak ikiye katlanacak, satış personeli check-in kontuarında çalışacak ve finans ekibinin üyeleri aynı zamanda uçuş görevlileri olacaktır. Bu adımlar, maliyetleri en aza indirmek ve her çalışanın müşteriyle etkileşime girmesini sağlamak için atıldı, çünkü havayolu insan merkezli olmaya ve Üç Büyükler’in dönüştüğü kurumsal canavarlardan daha fazlasına güveniyordu.

Ne yazık ki Üç Büyükler, People Express’in büyümesini hafife almadı ve hızlı bir şekilde buna karşı koymak için adımlar attı ve ikincisinin ana satış noktasını etkisiz hale getirmek için kendi bilet fiyatlarını düşürdü. Hızla artan borçlarla birleştiğinde bu, People Express’in 1987’de Continental ile birleşen Texas Air Corporation’a satılmasına yol açtı.

[Featured image by MercerMJ via Wikimedia Commons | Cropped and scaled | CC BY-SA 2.0]

Teknory