Notion’da Formüller Nasıl Kullanılır?

Bugün genellikle çok sayıda proje ve faaliyet bizi bunaltıyor. Bazıları karmaşık ve enerji tüketen. Neyse ki Notion, ne kadar zorlu olursa olsun her türlü engelin aşılmasına yardımcı olacak formüller geliştirdi. Notion’da formüllerin nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makale size bilmeniz gereken her şeyi anlatacak. Kavram: Formüller Nasıl Kullanılır? Kulağa göz korkutucu gelse […]

Notion’da Formüller Nasıl Kullanılır?

Bugün genellikle çok sayıda proje ve faaliyet bizi bunaltıyor. Bazıları karmaşık ve enerji tüketen. Neyse ki Notion, ne kadar zorlu olursa olsun her türlü engelin aşılmasına yardımcı olacak formüller geliştirdi.

Notion’da formüllerin nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makale size bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Kavram: Formüller Nasıl Kullanılır?

Kulağa göz korkutucu gelse de, Notion’daki formüller aslında kullanıcı dostudur. Notion’da formülleri kullanmak için yapmanız gerekenler:

 1. Notion’da oturum açın
 2. Veritabanını açın ve veritabanına yeni bir özellik ekleyin ve bir formül seçin.
 3. Formüle tıklayın ve bir açılır pencere görünecektir.
 4. Sabiti ve işleçleri seçin.

Formüllerin bir veritabanı gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle bir tane içeren bir sayfaya ihtiyacınız olacak.

Kavram Ne İçin Kullanılır?

Notion, sayfalar oluşturmanıza izin veren boş bir çalışma alanıdır. Her sayfayı üzerinde çalıştığınız bir projeye veya etkinliğe ayırabilirsiniz. Bu sayfalar diğer kullanıcılarla paylaşılabilir veya sadece sizin tarafınızdan kullanılabilir. Diğer kullanıcılarla paylaşmanın bir abonelik gerektirebileceğini unutmayın.

Her sayfada bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Veritabanları, verilere ve onu ne için kullandığınıza bağlı olarak farklı biçimlere sahip olabilir. Bunlar mevcut görünümlerdir:

 • Zaman çizelgesi
 • Galeri
 • Takvim
 • Masa
 • Liste

Veritabanınızın görünümünü ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için her zaman değiştirebilirsiniz. Sadece iki tıklamayla yapılabilir ve sıfırdan başlamanızı gerektirmez. Ayrıca gerekirse silebilirsiniz. Fikrinizi değiştirmek ve sildiğiniz bir şeyi kurtarmak isteseniz bile, bu da mümkündür.

Formüller Ne İçin Kullanılır?

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi Notion, sayfalar oluşturarak yükümlülüklerinizi takip etmenize yardımcı olur. Böylelikle kendinize uygun görünümlerde kendi veritabanlarınızı oluşturabilirsiniz.

Tüm bunlar, “Zaten bir veritabanı seçtiysem, neden formüllere ihtiyacım olsun ki?” diye merak etmenize neden olabilir. Formülleri verilerinize dahil etmenin üç nedeni vardır:

 • Yeni değerleri hesaplayın. Örneğin, farklı üyeleri hedefleyen bir dizi etkinliğiniz var. Her bir üyenin projelere ne kadar katkıda bulunduğunu hesaplamak isterseniz, toplam aktivite sayısına kıyasla aktivite yüzdesini hesaplayabilirsiniz.
 • Değerleri farklı bir şekilde görüntüleyin. Ekip üyelerinizden her birinin yaşını listelemiş olabilirsiniz. Ancak bu değişken bir bilgi olduğu için, bir formül uygulayarak doğum yıllarını hesaplayabilirsiniz.
 • Değerler arasında bir korelasyon bulun. Bir üyeyle bağlantılı bir bilgi parçasının başka bazı bilgileri de ima edip etmediğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Örneğin evli ekip üyelerinizin çocuk sahibi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde, verilerinizdeki bir kuralı çözebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, formülleri kullanarak verilerinizi manipüle etmek, başka türlü varamayacağınız sonuçlara yol açabilir.

Bir Formülün Unsurları

Notion’da bir formül oluşturmak için ihtiyacınız olan öğeler şunlardır:

 • Girdi değerleri – Bunlar, işlemek istediğiniz verileri temsil eder.
 • Eylem – Verilerinizle tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Eklemek? Çıkarmak mı? Bölmek?
 • Olası koşullar – Bazı durumlarda, formülün özel olarak uygulanabileceği belirli koşullarınız olabilir. Örneğin, beşten büyük olmadığı sürece bir sayıyı çıkarmak istemezsiniz.

Artık Notion’da bir formülü neyin oluşturduğunu bildiğinize göre, bunları verileriniz üzerinde deneyebilirsiniz.

Formüllerle Bağlantılı Terminoloji

İşte formülleri kullanırken faydalı bulabileceğiniz bazı terminolojiler:

 • İşlev – Değişkenleriniz, yani girdileriniz arasındaki ilişkiyi belirler.
 • Sözdizimi – Formülünüzdeki çıktıyı etkileyecek sırayı ifade eder.
 • Argüman – Bunlar sizin girdilerinizdir.
 • String – Bir formüldeki değer grubu. Bunlar genellikle tırnak işaretleri ile bağlanır.
 • Boolean – Çıktıyı doğru veya yanlış olarak gösterir.
 • Concatenate – Bu, iki değeri bir araya getirmenize olanak tanır.

Formüller oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Umarız bu, işleri biraz daha netleştirir.

Notion’da Farklı Fonksiyon Türleri

Şimdi şunu sorabilirsiniz: “Elbette, Notion formülleri kullanmama yardımcı olabilir, ancak hangi işlevler için?” Bu formüllerin kapsadığı işlev türleri şunlardır:

 • Mantıksal işlevler – Bunlar, değerlerin eşit, daha büyük, boş vb. olup olmadığı gibi belirli varsayımları test etmek için kullanılır.
 • Sayısal işlevler – Bunlar, çıkarma, bölme, kökünü bulma vb. gibi matematiksel hesaplamalar için kullanılır.
 • Metin işlevleri – Bunlar, sözcükleri birleştirmek, değiştirmek, karakterleri saymak vb. için kullanılabilir.
 • Tarih işlevleri – Bunlar, tarihler arasındaki süreyi hesaplamanıza, bir tarih belirlemenize, dönüş bitiş tarihi vb. konularda size yardımcı olabilir.

Olasılıklar neredeyse sonsuzdur. Verinin biçimi ne olursa olsun, Notion’ın verileri analiz etme ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağı konusunda endişelenmenize gerek yok.

Excel ve Kavram Formülleri Arasındaki Farklar

Excel, formüller söz konusu olduğunda dünyanın en çok kullanılan aracıdır. Ancak Excel ve Notion arasındaki farklar nelerdir? İşte birkaç isim:

 • Özellik başvuruları – Excel’de, tek tek hücrelere başvurursunuz. Notion, sütunlara başvurmanıza izin verir. Bir sütundaki her öğe için, formülünüz ona tüm veritabanında uygulanacaktır. Bu kesinlikle sizin için işleri hızlandırabilir.
 • Değerleri bağlama – Excel’de, bir formülde iki veya daha fazla değeri bağlamak için “&” kullanacaksınız. Notion’da bunun yerine “+” kullanacaksınız.
 • Karmaşık hesaplamalar – Notion’ın avantajları olmasına rağmen, karmaşık hesaplamalar söz konusu olduğunda kazanan Excel’dir.
 • Veri görselleştirme işlevleri – Excel bir dizi grafik türü sunar: çubuk, pasta, sütun, alan vb. Ne yazık ki bunlar henüz Notion’da mevcut değil. Bu nedenle, grafiklere ihtiyacınız varsa, Excel’e bağlı kalmanız gerekecek.
 • Tüm veritabanına başvurma – Excel’de formül kullanmak yalnızca bir elektronik tablo için geçerlidir. Böylece, aynı verilere sahip iki elektronik tablonuz olabilir ve bunlarda tamamen farklı şeyler yapabilirsiniz. Öte yandan, Notion’da formülleriniz tüm veritabanına uygulanacaktır. Notion’daki bir veritabanı sayfasının Excel’deki bir elektronik tabloya benzeyebileceğini söyleyebiliriz.

Hangi aracı seçeceğinizden emin değil misiniz? Her şey kişisel tercihe bağlı. Excel daha iyi bilinen bir seçenek olsa da, yeni şeyler denemek beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Formüller İşe Yarar

Notion’daki her projenin, çeşitli formatlarda veritabanları içeren kendi sayfası olacaktır. Veritabanları çok sayıda değişken içerdiğinden, bunları değiştirmek isteyebilirsiniz. Yeni veriler elde etmek veya mevcut veriler arasında bağlantılar kurmak için farklı türde formüller kullanabilirsiniz. Excel bunun için en ünlü araç olsa da, yeni şeyler denemek sizi olumlu yönde şaşırtabilir. Öyleyse neden Notion’daki formülleri denemiyorsunuz?

Matematik okulda en sevdiğiniz ders olmayabilir, ancak kabul etmeliyiz ki, formüller kullanmak işe yarayabilir. Özellikle sayısal, mantıksal, metinsel ve hatta tarihle ilgili geniş bir bilgi yelpazesiyle uğraşırken. Sonuçlara ve çözümlere varmak için onu analiz etmenize izin verecekler. Size, farkında bile olmadığınız veriler arasındaki ilişkiyi bile gösterebilirler.

Notion’da formül kullandınız mı? Onları zor buldun mu? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory