Bu Gezegenin Yeni Keşfedilen Halka Sistemi Neden Bilim Adamlarının Kafalarını Kaşıyor?

Bilim adamlarını şaşırtan genel olarak halka sistemlerinin nadir olması değil, Quaoar’ın küçücük boyutuna rağmen bir halkasının olması da değil. Bilim adamlarının kafalarını kaşıdığı şey, Quaoar’ın halka sisteminin daha önce mümkün olduğunu düşündüklerinden iki kat daha uzakta var olduğu gerçeğidir. Boyunca toplam yedi “gezegen yarıçapı” var. Bilim adamlarının Roche limiti olarak adlandırdıkları önceki maksimum genişlik, yaklaşık […]

Bu Gezegenin Yeni Keşfedilen Halka Sistemi Neden Bilim Adamlarının Kafalarını Kaşıyor?

Bilim adamlarını şaşırtan genel olarak halka sistemlerinin nadir olması değil, Quaoar’ın küçücük boyutuna rağmen bir halkasının olması da değil. Bilim adamlarının kafalarını kaşıdığı şey, Quaoar’ın halka sisteminin daha önce mümkün olduğunu düşündüklerinden iki kat daha uzakta var olduğu gerçeğidir. Boyunca toplam yedi “gezegen yarıçapı” var. Bilim adamlarının Roche limiti olarak adlandırdıkları önceki maksimum genişlik, yaklaşık üç buçuk gezegen yarıçapıdır. Quaoar’ın halkalarının keşfinden önce, birincil gövdeden gelen gelgit kuvvetlerinin, ikincil gövdeyi (bu durumda halkalar) bir arada tutan yerçekimi kuvvetini aşacağına inanılıyordu. Halkalar daha sonra parçalanacaktı.

Çalışmanın ortak yazarı olan Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Vik Dhillon, bulguların ne anlama gelebileceğini tartıştı. Şöyle diyor: “Güneş Sistemimizde bu yeni halka sistemini keşfetmek beklenmedikti ve Quaoar’dan bu kadar uzakta halkalar bulmak, bu tür halkaların nasıl oluştuğuna dair önceki fikirlerimizi zorlayacak şekilde iki kat daha beklenmedikti. Herkes Satürn’ün muhteşem halkalarını ne zaman öğrenirse öğreniyor. onlar bir çocuk, bu yüzden umarız bu yeni bulgu onların nasıl ortaya çıktıklarına dair daha fazla içgörü sağlayacaktır” (via Eurekalert).

Gezegen halkalarını yüzyıllardır biliyoruz. Galileo, Satürn’ün halkalarını 1610’da bir teleskopla tespit etti. Ancak onların varlığından haberdar olmamıza rağmen, onları anlamaktan hâlâ çok uzağız. Gökbilimciler sürekli olarak yeni şeyler keşfediyor ve yeni teoriler geliştiriyorlar, bunlardan biri de Jüpiter’in halkalarının neden komşuları kadar belirgin olmadığını açıklayabilecek bir teori.

Teknory