Bu video propagandası mıydı? TikTok bir nevi yardım etmeye çalışıyor.

TikTok, 18 Ocak’ta yaptığı duyuruya göre, devlet kontrolündeki medyadan gelen içerik üzerindeki etiketlerini genişletecek. Bundan sonra TikTok, “editörlük çıktıları veya karar alma süreçleri bir hükümetin kontrolüne veya etkisine tabi olan” hesaplara “devlet kontrollü medya” etiketi ekleyecek. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki içeriği ele almaya başlayan hareket, şimdi diğer birçok ülkeye yayılacak. “Devlete bağlı medyayı etiketlemedeki […]

Bu video propagandası mıydı?  TikTok bir nevi yardım etmeye çalışıyor.

TikTok, 18 Ocak’ta yaptığı duyuruya göre, devlet kontrolündeki medyadan gelen içerik üzerindeki etiketlerini genişletecek.

Bundan sonra TikTok, “editörlük çıktıları veya karar alma süreçleri bir hükümetin kontrolüne veya etkisine tabi olan” hesaplara “devlet kontrollü medya” etiketi ekleyecek. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki içeriği ele almaya başlayan hareket, şimdi diğer birçok ülkeye yayılacak.

“Devlete bağlı medyayı etiketlemedeki amacımız, insanların bir hükümetin bakış açısını sunabilecek medya hesaplarından içerikle etkileşime girdiklerinde doğru, şeffaf ve eyleme geçirilebilir bağlama sahip olmalarını sağlamaktır.” TikTok bir açıklamada yazdı(Yeni bir pencerede açılır).

TikTok, Mashable’a bu etiketleri alacak yeni ülkelerin Afganistan, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan olduğunu söyledi. , İrlanda, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moğolistan, Hollanda, Polonya, Portekiz, Kıbrıs Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Tacikistan, Türkmenistan, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Özbekistan. Bu, bir başkandan veya devlet dairesinden bir TikTok’u veya bazı durumlarda hükümetten etkilenen medya kuruluşlarını içerebilir. Örneğin, Rusya TV ülke topraklarının çoğunu kapsıyor ve devlete ait, dolayısıyla bir etiket alabilir. Devletin finansal veya editoryal olarak kontrol ettiği tüm hesaplar potansiyel olarak bir etiket alabilir. TikTok takip ediyor Youtube(Yeni bir pencerede açılır) ve Meta(Yeni bir pencerede açılır)bunu (çoğunlukla) zaten yapan iki şirket.

TikTok bir basın açıklamasında, “insanların bir hükümetin bakış açısını sunabilecek medya hesaplarından içerikle etkileşime girdiklerinde doğru, şeffaf ve eyleme geçirilebilir bağlama sahip olmalarını sağlamak” için çeşitli uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Bu, uygulamanın Çinli ByteDance şirketi tarafından sahiplenilmesine odaklanan gizlilik endişeleri nedeniyle TikTok’un biraz sıcak suda olduğu bir zamanda geliyor. ABD’de, o zamanki başkan Donald Trump, uygulamayı 2020’de yasaklamayı denedi ve başarısız oldu.(Yeni bir pencerede açılır) olacağı korkusu nedeniyle Çin hükümeti uygulamanın verilerini görebilir(Yeni bir pencerede açılır). Son zamanlarda, Kongre, ABD ordusu ve düzinelerce ABD eyaleti, TikTok’un devlet tarafından verilen cihazlarda kullanılmasını başarıyla yasakladı.(Yeni bir pencerede açılır) çünkü hala tarama geçmişi ve konum gibi kullanıcı verilerinin Çin hükümetinin eline geçebileceğinden korkuyorlar. Birçok kolej ve üniversite, kullanıcıların uygulamayı üniversiteye ait herhangi bir cihazda kullanmasını veya üniversite Wi-Fi’sinde TikTok’ta gezinmesini yasaklayarak aynı şeyi yaptı.

Teknory