Bugün Satın Alabileceğiniz En Harika 10 Bilgisayar Monitörü

Her monitör, uygun olduğu tüketici kategorisini belirleyebilecek kendi güçlü ve zayıf yönlerine sahip farklı türde bir panel teknolojisine sahiptir. Günümüzde kullanılan en yaygın tipler, BenQ, TN (Bükümlü Nematik), VA (Dikey Hizalama) ve IPS’dir (Düzlem İçi Anahtarlama). TN paneller uygun fiyata yüksek yenileme hızları, hızlı tepki süreleri ve derin siyah seviyeleri sunar. Genellikle giriş gecikmeleri düşüktür, […]

Bugün Satın Alabileceğiniz En Harika 10 Bilgisayar Monitörü

Her monitör, uygun olduğu tüketici kategorisini belirleyebilecek kendi güçlü ve zayıf yönlerine sahip farklı türde bir panel teknolojisine sahiptir. Günümüzde kullanılan en yaygın tipler, BenQ, TN (Bükümlü Nematik), VA (Dikey Hizalama) ve IPS’dir (Düzlem İçi Anahtarlama). TN paneller uygun fiyata yüksek yenileme hızları, hızlı tepki süreleri ve derin siyah seviyeleri sunar. Genellikle giriş gecikmeleri düşüktür, bu nedenle rekabetçi oyuncular için idealdirler. Dezavantajları ise hayal kırıklığı yaratan renkler ve düşük kontrast seviyeleridir. Ek olarak, görüş açıları oldukça kötü olabilir.

VA paneller inanılmaz renkler sunar ve en iyi görüntü kalitesini isteyenler için uygundur. 3000:1’in üzerinde yüksek kontrast oranlarıyla zengin ve canlıdırlar. TN panellere benzer şekilde, iyi siyah seviyelerine sahiptirler, ancak görüş açıları çok iyi değildir. Ne yazık ki, daha yavaş yanıt sürelerinden muzdaripler, bu nedenle hızlı tepki etkinlikleri için ideal değiller.

IPS panelleri, TN ve VA panelleri arasında iyi bir orta yol olma eğilimindedir. Ancak, genellikle en pahalıdırlar. IPS panelleri harika renk performansı sunar ancak hızlı yanıt verme avantajına sahiptir. Ayrıca daha iyi görüş açılarına sahiptirler ve genellikle yüksek yenileme hızını desteklerler. Çok amaçlı bir monitör istiyorsanız ve ayıracak bütçeniz varsa, IPS panelleri tam size göre.

Teknory