Bugünün Wordle Yanıtı #613 – 22 Şubat 2023 Çözüm ve İpuçları

Hala tombala kelimesinden emin değilseniz, bu “olgun”. Aynı yazım ve anlama sahip Eski İngilizce bir kelimeye kadar uzanan “olgun” sıfatının karşılaştırmasıdır – hasat için hazır bir tarla ve yemeye uygun meyveler veya hayvanlar. Buna göre etimolojiaynı zamanda Eski İngilizce “repan” ile ilgili olan Batı Cermen “*ripijaz” da kökleri vardır, biçmek için. Konuya girdiğimiz için meyvelerin […]

Bugünün Wordle Yanıtı #613 – 22 Şubat 2023 Çözüm ve İpuçları

Hala tombala kelimesinden emin değilseniz, bu “olgun”. Aynı yazım ve anlama sahip Eski İngilizce bir kelimeye kadar uzanan “olgun” sıfatının karşılaştırmasıdır – hasat için hazır bir tarla ve yemeye uygun meyveler veya hayvanlar. Buna göre etimolojiaynı zamanda Eski İngilizce “repan” ile ilgili olan Batı Cermen “*ripijaz” da kökleri vardır, biçmek için.

Konuya girdiğimiz için meyvelerin nasıl olgunlaştığı bilimini merak ettik ve Maryland Üniversitesi’nden bir makale tüm sorularımızı yanıtladı. Birçok meyvede olgunlaşma süreci, etilen adı verilen gaz halindeki bir bitki hormonu tarafından başlatılır. Olgunlaşmamış bir meyvede genellikle düşük etilen bulunur, ancak meyve olgunlaştıkça artar ve yumuşama, tatlanma ve renk değişiklikleri gibi olgunlaşma belirtilerini tetikler. Meyveler hasat edildikten sonra da etilen üretilmeye devam eder, bu nedenle bazı meyve ve sebzeler çabuk bozulur. Bununla birlikte, soğuk sıcaklıklar etilen salınımını yavaşlatabilir, bu nedenle soğutma, kolayca bozulabilen ürünleri korur.

Mümkün olan en az denemede karolarınızı yeşile çevireceğinizi umuyoruz ve daha fazla bulmaca yapma havasındaysanız, işte bu kaşıntıyı gidermenize yardımcı olacak Wordle gibi diğer oyunlar.

Teknory