Canva Klavye Kısayolları – Bir Kılavuz

Bazı kişiler Canva’yı kullanırken klavye ve fare arasında geçiş yaparken, diğerleri her şey için klavyeyi kullanmayı tercih ediyor. Neyse ki Canva çok çeşitli klavye kısayolları sunar. İş için bir doğum günü kartı, düğün davetiyesi, afiş veya poster oluşturmak isteyip istemediğinize göre, uygulama size yardımcı olur. Bu yazıda, en kullanışlı Canva klavye kısayollarını paylaşacağız. Temel Canva […]

Canva Klavye Kısayolları – Bir Kılavuz

Bazı kişiler Canva’yı kullanırken klavye ve fare arasında geçiş yaparken, diğerleri her şey için klavyeyi kullanmayı tercih ediyor. Neyse ki Canva çok çeşitli klavye kısayolları sunar. İş için bir doğum günü kartı, düğün davetiyesi, afiş veya poster oluşturmak isteyip istemediğinize göre, uygulama size yardımcı olur.

Bu yazıda, en kullanışlı Canva klavye kısayollarını paylaşacağız.

Temel Canva Klavye Kısayolları

Canva’da çalışırken kesinlikle bazı klavye kısayollarını diğerlerinden daha fazla kullanacaksınız. İşte daha temel işlevlerden bazıları:

Bu kısayollar çok daha hızlı çalışmanızı sağlayacak ve işinizi daha net ve çekici hale getirecektir.

Öğe Klavye Kısayolları

Canva, projenizin genel görünümünü iyileştirmek için farklı öğeler kullanmanıza olanak tanır. Tipik olarak, proje tasarlarken kullanılırlar. İşte en popüler örneklerden bazıları:

Yakınlaştırma Klavye Kısayolları

Canva, projelerinizin mümkün olduğunca düzenli ve hassas görünmesini ister. Bu nedenle uygulama, projelerinizi kusursuz hale getirmenizi sağlayan bir yakınlaştırma özelliğine sahiptir.

Metin Düzenleme Klavye Kısayolları

Canva, metin içeren sunumlar, afişler, şablonlar ve davetiyeler yapmak için kullanılabildiğinden projelerinize ekleyebilirsiniz. Bu kısayollarla, vurgu için metni kalın, italik veya altını çizebileceksiniz.

Görüntülü Klavye Kısayolları

Canva, videolar için de kısayol seçenekleri sunar. Çok fazla seçenek olmasa da bu kısayollar, Canva’daki video deneyiminizi daha kolay hale getirecek.

 • Boşluk – Bir videoyu oynatmak veya duraklatmak için
 • M – Bir videonun sesini kapatmak veya açmak için
 • Alt + Ctrl + L – Bir videoyu döngüye almak için

Yorum Klavye Kısayolları

Ayrıca Canva’da yorum bırakabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik, projenizle ilgili hiçbir şeyi değiştirmek zorunda kalmadan değişiklik önermenizi veya hatırlatıcılar bırakmanızı sağlar. Aşağıdaki ilgili kısayollar, yorumları kullanırken size yardımcı olacaktır:

 • Alt + Ctrl + N – Yeni bir yorum eklemek için
 • N – Bir sonraki yoruma geçmek için
 • Shift + N – Bir önceki yorumu görüntülemek için
 • Ctrl + 5 – Seçilen bir yoruma odaklanmak için

Uygulama Klavye Kısayolları

Bilgisayarınızda Canva uygulaması varsa kullanabileceğiniz belirli masaüstü kısayolları vardır:

Tek Tuşlu Kısayollar

Tek bir tuşa basmayı gerektiren bazı kısayollardan daha önce bahsetmiş olsak da, işte bazı daha kullanışlı seçenekler:

Ayrıca aşağıdaki tek tuş kısayollarını Canva’daki sunumlara uygulayabilirsiniz. Sunumlarınıza bazı göz alıcı efektler katacaklar.

 • C – Sunumunuza konfeti eklemek için
 • D – Sunumunuza davul sesi eklemek için
 • O – Sunumunuza baloncuklar eklemek için
 • B – Sunumunuzu bulanıklaştırmak için

SSS

Canva klavye kısayolları nelerdir?

Canva klavye kısayolları, proje oluşturmayı daha kolay ve verimli hale getirir. Bu kısayollar, belirli eylemleri gerçekleştirmek için basmanız gereken bir, iki, üç tuştan oluşur.

Canva Magic komutları özelliği nedir?

Canva, uygulamaya yeni bir özellik ekledi. Canva Magic komutu, projenize hızlı ve kolay bir şekilde yeni öğeler, fotoğraflar veya grafikler eklemenizi sağlar. Bu özellik PC’lerde veya dizüstü bilgisayarlarda bulunur ve kullanıcılar kesinlikle onu sever.

Canva Magic komutunu nasıl kullanırım?

Projenizi tasarlarken Canva Magic komutunu etkinleştirmek için ‘/’ tuşuna basın. Bunu yaptıktan sonra, tasarımınız için istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir öğeyi yazabileceğiniz bir kutu göreceksiniz. Örneğin, metin kutusuna ‘araba’ yazabilirsiniz ve araba öğeleri görünecektir. Ayrıca bu özelliği kullanarak projelerinize fotoğraf, video veya emoji ekleyebilirsiniz.

Kolay Kullanım için Klavye Kısayollarını Kullanın

Canva’nın kullanımı zaten kolay olmasına rağmen, daha iyi ve daha cesur tasarımları çok daha hızlı oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı püf noktaları var. Yukarıda açıklanan tüm kısayollar, yazılımı daha verimli kullanmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Hiç Canva klavye kısayollarını kullandınız mı? Eğer öyleyse, bu makalede sunulan seçeneklerden herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory