ChatGPT yakında Android telefonunuzda Google Asistan’ın yerini alabilir

Mishaal Rahman / Android Otoritesi TL;DR ChatGPT’ye Android telefonunuzdan soru sormak istiyorsanız OpenAI’nin web sitesine gitmeniz veya uygulamasını açmanız gerekir. Bunun aksine, Google Asistan’a herhangi bir ekrandan bir hareketle veya sesli komutla kolayca erişebilirsiniz. ChatGPT uygulamasındaki kod, sohbet robotuyla konuşmayı kolaylaştırarak varsayılan dijital asistan uygulaması olabileceğini öne sürüyor. 2023’ün en sıcak teknoloji trendi, OpenAI’nin ChatGPT’si […]

ChatGPT yakında Android telefonunuzda Google Asistan’ın yerini alabilir

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

TL;DR

  • ChatGPT’ye Android telefonunuzdan soru sormak istiyorsanız OpenAI’nin web sitesine gitmeniz veya uygulamasını açmanız gerekir.
  • Bunun aksine, Google Asistan’a herhangi bir ekrandan bir hareketle veya sesli komutla kolayca erişebilirsiniz.
  • ChatGPT uygulamasındaki kod, sohbet robotuyla konuşmayı kolaylaştırarak varsayılan dijital asistan uygulaması olabileceğini öne sürüyor.

2023’ün en sıcak teknoloji trendi, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi sohbet robotlarının liderliğindeki üretken yapay zekaydı. Android telefonunuzda ChatGPT’yi kullanmanın birçok yolu vardır; en kolayı OpenAI’nin Android için resmi ChatGPT uygulamasıdır. Uygulamayı açtığınızda, yalnızca bir sorgu yazmanız veya dikte etmeniz ve ardından sohbet robotunun işlem yapıp bir yanıt vermesi için birkaç saniye beklemeniz gerekir. Yıllarca bir jest kullanarak veya özel bir kelime söyleyerek Google Asistan’ı açtıktan sonra, chatbot’a soru sormak için ChatGPT uygulamasını manuel olarak başlatmak zorunda kalmak eskimiş gibi geliyor. Neyse ki OpenAI bu sorunun farkında gibi görünüyor, çünkü ChatGPT Android uygulamasının en son sürümündeki kod, onu varsayılan asistan uygulaması olarak ayarlayabileceğinizi gösteriyor.

Bir APK’nın sökülmesi Devam eden çalışma kodunu temel alarak gelecekte bir hizmete gelebilecek özelliklerin tahmin edilmesine yardımcı olur. Ancak bu tür öngörülen özelliklerin kamuya açıklanmaması da mümkündür.

Geçen ay yayınlanan ChatGPT 1.2023.352 sürümü, adlı yeni bir etkinlik ekledi com.openai.voice.assistant.AssistantActivity. Etkinlik varsayılan olarak devre dışıdır, ancak manuel olarak etkinleştirilip başlatıldıktan sonra ekranda, uygulama içi sesli sohbet modunu kullanırken gösterilenle aynı dönen animasyona sahip bir katman belirir. Bu katman diğer uygulamaların üzerinde görünür ve uygulama içi sesli sohbet modunda olduğu gibi ekranın tamamını kaplamaz. Yani muhtemelen bu asistanı çağırarak herhangi bir ekrandan ChatGPT ile konuşabilirsiniz.

Ancak testlerimde animasyon hiç bitmedi ve ben sohbet robotuyla konuşamadan etkinlik anında kapandı. Bunun nedeni, özelliğin henüz tamamlanmaması veya bazı dahili işaretler tarafından kontrol ediliyor olması olabilir.

Uygulamanın “varsayılan dijital asistan uygulaması” olarak görünmesi için gereken kodun yalnızca bir kısmı mevcut olduğundan, özelliğin henüz tam olarak hazır olmadığına dair bazı kanıtlar var. Uygulamanın en son sürümü adlı bir XML dosyası ekledi assistant_interaction_service bir içeren voice-interaction-service tanımlayan etiket sessionService Ve recognitionService. Etiket ayrıca hizmetin supportsAssist. Bu bildirimler, bir uygulamanın “varsayılan dijital asistan uygulaması” olmayı başarması için gerekenlerin bir parçasıdır, ancak ChatGPT uygulamasının Manifest’inde, sistemin hangi “hizmete” bağlanacağını bilmesini sağlayan gerekli bildirimler hâlâ eksiktir. Bu hizmet, yukarıda belirtilen XML’e işaret eden uygun nitelikler ve meta veri etiketi ile tanımlanana kadar, ChatGPT uygulaması “varsayılan dijital asistan uygulaması” olarak ayarlanamaz.

Kod

 

Ancak yukarıda bahsedilen XML dosyasının mevcut olması bile OpenAI’nin uygulamayla yapmayı planladığı şeyin bu olduğunu gösteriyor. ChatGPT uygulamasını Android’in varsayılan dijital asistan uygulaması haline getirmek, kullanıcıların ana sayfa düğmesine uzun basarak (üç düğmeli gezinme kullanılıyorsa) veya alt köşeden yukarı kaydırarak (hareketle gezinme kullanılıyorsa) uygulamayı başlatmasına olanak tanıyacak. Ne yazık ki, ChatGPT uygulaması hala özel özel kelimeler oluşturamayacak veya mevcut olanlara yanıt veremeyecek çünkü bu işlevsellik, yalnızca güvenilir, önceden yüklenmiş uygulamalar tarafından kullanılabilen ayrıcalıklı API’lere erişim gerektiriyor. Yine de Google’ın Bard ile birlikte Asistan’ı her gün başlatacağı göz önüne alındığında, OpenAI’nin Android kullanıcılarının ChatGPT’ye erişmesini kolaylaştırmak istemesi ve böylece kullanıcıların sırf kullanımı daha kolay olduğu için Bard’a akın etmemesi mantıklı görünüyor.

Bahsi geçmişken, OpenAI’nin ChatGPT’nin Android’de kullanımını kolaylaştırmak için başka bir hilesi daha var gibi görünüyor. Android uygulamasının en son sürümü, şu anda varsayılan olarak devre dışı olmasına rağmen bir Hızlı Ayarlar kutucuğu da ekledi. Aşağıda gösterilen Hızlı Ayarlar kutucuğu, uygulama içindeki koda dayalı olarak ChatGPT’nin yeni asistan modunu başlatmak için bir kısayol olarak tasarlanmış gibi görünüyor. Kod ayrıca bu özelliğin bir ChatGPT Plus aboneliği gerektireceğini de öne sürüyor, ancak aktif bir abonelikle bile asistan etkinliğini veya Hızlı Ayar kutucuğunu çalıştıramadık.

ChatGPT Hızlı Ayar Döşemesi

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

OpenAI bu özellikleri duyurursa size haber vereceğiz. ChatGPT’ye Google Asistan kadar kolay erişebilseydiniz Android’de daha çok kullanır mıydınız?

ChatGPT yakında Android telefonunuzda Google Asistan’ın yerini alabilir

Teknory