Disney’den 30 Yıllık Spor Filmi İçin Sinir bozucu Bir Talep Geldi

Özet Cool Runnings’in yönetmeni Jon Turteltaub ve oyuncu kadrosu, filmdeki Jamaika aksanıyla ilgili tartışmaları anlatıyor. Turteltaub, karakterlerin aksanları konusunda Disney patronu Jeffrey Katzenberg ile kavga etti. Oyuncular, küresel izleyici kitlesinin anlaşılmasını sağlamak için filmin Amerikanlaştırılmış bir versiyonunu yapmayı kabul etti ve Cool Runnings, karikatürleri sürdürdüğü için eleştirildi. GÜNÜN EKRAN VİDEOSU İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN […]

Disney’den 30 Yıllık Spor Filmi İçin Sinir bozucu Bir Talep Geldi

Özet

  • Cool Runnings’in yönetmeni Jon Turteltaub ve oyuncu kadrosu, filmdeki Jamaika aksanıyla ilgili tartışmaları anlatıyor.
  • Turteltaub, karakterlerin aksanları konusunda Disney patronu Jeffrey Katzenberg ile kavga etti.
  • Oyuncular, küresel izleyici kitlesinin anlaşılmasını sağlamak için filmin Amerikanlaştırılmış bir versiyonunu yapmayı kabul etti ve Cool Runnings, karikatürleri sürdürdüğü için eleştirildi.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Serin Koşular yönetmen Jon Turteltaub ve oyuncu kadrosu, karakterlerin Jamaika aksanıyla ilgili tartışmaları anlatıyor. Yapımcılığını Walt Disney Pictures’ın üstlendiği ve 1993’te gösterime giren film Serin Koşular 1988 Kış Olimpiyatları’ndaki ilk Jamaika milli yarış kızağı takımının gerçek hikayesine dayanıyordu. Spor komedisinde merhum John Candy, Derice Bannock (Leon Robinson), Junior Bevil (Rawle D Lewis), Yul Brenner (Malik Yoba) ve Sanka Coffie’den oluşan dört kişilik yarış kızağı takımına koçluk yapan eski Olimpiyat sporcusu Irving Blitzer’i canlandırdı. (Doug E Doug).

ile yeni bir röportajda Bağımsız Filmin 30. yıl dönümü nedeniyle Turteltaub ve Serin Koşular Oyuncular, karakterlerin Jamaika aksanlarıyla ilgili tartışmayı başlattı. Oyuncu, Leon’un Disney’in ondan istediğini söylediğini belirtti “siyah Aladdin’e benziyor.” Turteltaub’a ayrıca oyuncu kadrosunun Trinidad aksanlı bir Disney karakteri olan Yengeç Sebastian’a benzediği de önerildi. Oyuncular ve yönetmenin aşağıda neler paylaştığını okuyun:

Lewis: Şimdi olduğu gibi filme dönüştüğünü gördüm. Daha önce hiç söylenmemiş bir şeydi bu; tayt giyen Jamaikalılar mı? İnsanlar “Disney şemsiyesi altında bu nasıl olacak?” diye sordular.

Leon: Siyah Aladdin gibi ses çıkarmamı istediler. Disney versiyonunu istediler. Zordu çünkü özgün olmak isteyen biri varsa o da benim; ama ben bir profesyonelim ve bu işi yapmak zorundaydım.

Evet: “Orta Amerika’daki insanlar seni anlayamayacak” derlerdi. O zamanlar insanların kültürel farklılıklara erişimi daha azdı ve Jamaika dilinin kulağa gerçekte nasıl geldiğini bilmiyorlardı.

Turteltaub: Ertesi gün oyunculara şunu söyledim: “Eğer Yengeç Sebastian gibi konuşmazsanız kovulurum. Lütfen beni kovdurmayın.” Bu konuda şakalaştık ama anladılar. Onlar anladı. “Yengeç Sebastian’ı yapmayacağız ama filmin dünyanın her yerindeki insanların anlayabileceği Amerikanlaştırılmış bir versiyonunu yapacağız.” 30 yılda zaman çok değişti. Bu işi alma şansım sıfır; muhtemelen almamalıyım da. Ben bu filmi yönetmemem gerektiğini söyleyenlerin yanındayım ama yine de harika bir film ortaya çıkardık. Bu zor.


Soğuk Koşular Tartışması ve Tarihi Açıklanıyor

Harika Koşular <a href=film Oyuncusu” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” src=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2020/10/Cool-Runnings-Movie-Cast.jpg”/>

Turteltaub filmi devralmadan önce Brian Gibson’a filmin daha ciddi bir versiyonunu yönetme görevi verilmişti. Serin Koşular. Disney filmi devraldıktan sonra seks ve uyuşturucuyla ilgili tüm göndermeleri kaldırdı ve filmi aile dostu bir filme dönüştürdü. Bu yaratıcı değişim Gibson’ın okulu bırakmasına neden oldu ve Turteltaub işe alındı, ancak o zamanın Disney patronu Jeffrey Katzenberg ile karakterlerin Jamaika aksanlarının anlaşılmasının zor olacağından endişelenen Jeffrey Katzenberg ile birkaç kez kavga etti. O andan itibaren bu sürekli bir tartışma konusu haline geldi.

İlgili: Disney+’daki En İyi 90 film (Ekim 2023)

Katzenberg ve şirket, karakterlerin Jamaika aksanlarının daha Disneyleştirilmiş bir versiyonunu istiyordu.siyah AladdinLeon’un dediği gibi. Ancak oyuncu kadrosu daha özgün bir Jamaika ritmi sunmak istiyordu. Katzenberg, eğer karakterlerin aksanını anlayamazsa Turteltaub’u kovmakla tehdit etti, bu yüzden oyuncular da bunu kabul etti “Filmin dünyanın her yerindeki insanların anlayabileceği Amerikanlaştırılmış bir versiyonunu yapmak.” Sırasında Serin Koşular Sevilen bir kendini iyi hissetme klasiği olmaya devam edecek olsa da, Jamaika lehçesinin özgün temsillerinden ziyade karikatürleri sürdürdüğü için eleştirildi.

Kaynak: Bağımsız

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow