DNS Sızıntısı nedir?

Yani bir VPN’e bağlanmanın gizliliğinizi her zaman koruyabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bu, VPN servis sağlayıcınızın cihazınızın DNS sorgularını tam olarak koruyup koruyamayacağına bağlıdır. Bu, VPN tünelinin içindeki her şeyi gizleyebilmesi gerektiği anlamına gelir. Değilse, bilgileriniz bir DNS sızıntısı yoluyla paylaşılacaktır. Ancak, bir VPN almanın amacı size uçtan uca şifreleme yetenekleri sağlamak ve amaçlanan alıcınız dışında hiç […]

DNS Sızıntısı nedir?

Yani bir VPN’e bağlanmanın gizliliğinizi her zaman koruyabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bu, VPN servis sağlayıcınızın cihazınızın DNS sorgularını tam olarak koruyup koruyamayacağına bağlıdır. Bu, VPN tünelinin içindeki her şeyi gizleyebilmesi gerektiği anlamına gelir. Değilse, bilgileriniz bir DNS sızıntısı yoluyla paylaşılacaktır.

Ancak, bir VPN almanın amacı size uçtan uca şifreleme yetenekleri sağlamak ve amaçlanan alıcınız dışında hiç kimsenin bekleyen veya aktarım halindeki hassas verilerinizi çözememesini sağlamaksa, bu neden olsun ki?

Bu gönderide, DNS sızıntılarını ve bunu tespit etmek ve önlemek için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

DNS nedir?

DNS veya Etki Alanı Adı Sistemi, insanların okuyabileceği alan adlarını (www.google.com gibi) makine tarafından okunabilen bir koda veya IP adresine (191.3.4.56 gibi) çevirerek bilgisayarların gönderilecek konumu tanıyabilmesini sağlayan bir internet protokolüdür. erişildi. Cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için bir IP adresi gereklidir. Bu nedenle, Google web sitesine gitmek istiyorsanız, bir dizi sayı (veya IP adresi) yazmanız gerekmez, bunun yerine yalnızca bir alan adı kullanır ve yine de Google’a erişirsiniz.

DNS sistemi, isimleri ve numaraları haritalayan bir telefon rehberine benzetilir. DNS sunucuları, web sitelerine erişimin iyi yönetilmesi için kullanıcıların isteklerini veya daha bilinen adıyla isim sorgularını IP adreslerine çevirmek için kullanılır.

DNS sızıntısı nedir?

Bir web sayfasına her eriştiğinizde, web tarayıcınızın adres çubuğuna web sitesinin adresini yazarsınız. Bu, internet servis sağlayıcınız (İSS) tarafından sunucusunda bir DNS sorgusu olarak alınır ve VPN ile bağlı olsanız bile ihtiyacınız olan yönergeleri geri gönderir. Tüm ISP’lerin, IP adresleriyle birlikte bir DNS adları veritabanı tuttuğunu unutmayın.

Cihazınız DNS trafiğinizi VPN tünelinin dışına gönderdiğinde bir VPN sızıntısı oluşur. Bu, göz atma etkinliğinizle ilgili bilgilerin şifrelenmediği anlamına gelir. Tıpkı hiç VPN kullanmamak gibi.

Başka bir örnek, cihazınızın trafiği üçüncü taraf bir DNS sunucusuna göndermesidir, bu nedenle diğer tarafların etkinliklerinizi gözetlemesi daha kolaydır.

DNS sızıntısına ne sebep olur?

Bir DNS sızıntısının meydana gelmesinin birçok nedeni vardır. Örneğin, VPN’niz yanlış yapılandırılmış olabilir, böylece siz VPN’de oturum açmadan önce tüm trafik ISS’nizin DNS sunucusuna atanır.

Bazı VPN hizmetlerinin (özellikle ücretsiz VPN’lerin) kendi DNS sunucuları yoktur, bu da sürekli DNS sızıntılarına neden olur veya bir İnternet Protokolü sürüm 6 veya IPv6 desteği yoktur, bu da büyük olasılıkla DNS isteklerinizi VPN tünelinin dışına çıkarır.

Daha da kötüsü, cihazınızın saldırıya uğraması ve DNS trafiğinizin VPN tünelinizin dışına yönlendirilmesidir.

Bu nedenle, güvenilir bir VPN kullanarak İSS’nizin varsayılan DNS sunucusunu kullanmaktan kaçınmak ve sizi bir bilgisayar korsanının planlarına kandırabilecek şüpheli web sitelerine erişmekten kaçınmak iyi bir kuraldır.

DNS sızıntım olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

ExpressVPN’ler gibi çevrimiçi araçları kullanarak her zaman bir DNS sızıntı testi yapabilirsiniz. Sızıntı testi.

Bağlantıyı ziyaret ettiğinizde, ISS’nizin göz atma etkinliğinizi, kullandığınız her uygulamayı ve çevrimiçi gönderdiğiniz diğer bilgileri izleyip izleyemediğini otomatik olarak algılar. Ayrıca, eriştiğiniz her web sitesinde DNS sunucularınızı kimin çalıştırdığını belirleyecektir.

ExpressVPN’e bağlandığınızda, sayfa DNS sızıntısının mümkün olmadığını onaylayacaktır.

DNS sızıntısını önlemek için ne yapabilirim?

DNS sızıntısını önlemenin birçok yolu vardır.

1. DNS sızıntısı önleme özelliğine sahip güvenilir bir VPN hizmeti kullanın.

Tüm VPN hizmetleri eşit değildir. Örneğin ExpressVPN, abonelerine, kullanılan cihaz ile DNS sunucuları arasındaki tüm trafiğin şifreli olduğunu garanti eder. Bir web sitesine her eriştiğinizde, ExpressVPN herhangi bir web sayfasını size döndürürken hiçbir veri trafiğinin güvenlik tünelinden kaçmamasını sağlar.

Ve yine de bir DNS sızıntısı tespit ederseniz (bu nadiren olsa da), ExpressVPN’in müşteri destek ekibi sorunu 7/24 çözmenize yardımcı olmaya hazır olacaktır.

2. Anonim bir web tarayıcısı kullanın.

Çevrimiçi bağlanmak için anonim bilgisayar ağına dayanan Tor, Epic veya SRWare Iron kullanabilirsiniz. Bu, web etkinliklerinizi gizleyebileceğiniz ve üçüncü taraf gözetleme taraflarını engelleyebileceğiniz anlamına gelir.

Tarayıcınızı gizli moda ayarlamanın yine de İSS’nizin etkinliğinizi izlemesini engellemeyeceğini unutmayın. Bu, tarama geçmişinizi yalnızca cihazınızdaki diğer kullanıcılardan gizleyecektir. Yani, hala

3. Halka açık Wi-Fi kullanmaktan kaçının.

Ne zaman bir otelde veya havaalanında olsanız, ücretsiz Wi-Fi hizmeti konaklamanız süresince sizi sörf yapmaya teşvik edebilir. Ancak, halka açık Wi-Fi bağlantılarının çoğu şifrelidir ve bu, kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından tüm veri trafiğinizi ele geçirmek için kullanılabilir.

Halka açık Wi-Fi kullanmaktan kaçınamıyorsanız, tüm etkinliklerinizin gizlendiğinden ve anonim kaldığınızdan emin olmak için bir VPN kullanın.

4. Güvenlik duvarını etkinleştirin.

DNS’yi devre dışı bırakarak, bir güvenlik duvarı bilgilerinizin cihazınızdan çıkmasını engelleyebilir. VPN kapsamınızı yalnızca belirli sitelerle sınırlamak istiyorsanız, güvenlik duvarınızı kullanarak VPN dışı veri trafiğini de engellediğinizden emin olun.

5. VPN’inizi yalnızca VPN sağlayıcınızın DNS sunucularını kullanacak şekilde ayarlayın.

Bazen İSS’niz veri trafiğinizi size haber vermeden kendi sunucularına yönlendirmeye zorlayabilir. Bu, ISP’nin sunucusunu kullanmaya ve bir DNS sızıntısı başlatmaya zorlandığınız anlamına gelir.

En iyi çözüm, VPN ayarlarınızı kontrol etmek ve VPN sağlayıcının DNS sunucularını kullanmaya zorlama seçeneğini etkinleştirmektir. Bu, İSS’nizin web trafiğinizi yakalamasını ve şeffaf bir proxy kullanarak yeniden yönlendirmesini önleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bağlantımda bir DNS sızıntısı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

ExpressVPN’in ücretsiz hizmeti gibi bir DNS Sızıntı Testi aracı kullanın. Bu, gizliliğinizle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kaç kez DNS sızıntı testi yapmalıyım?

Tıpkı cihaz virüslerini ve böcekleri kontrol etme şekliniz gibi düzenli olarak yapmalısınız.

Bir DNS sızıntısı varsa ne yapmalıyım?

Bir VPN hizmetine abone olduysanız, web sitelerine erişmeye devam etmeden hemen önce müşteri desteğiyle iletişime geçin.

Bir VPN, DNS sızıntılarına karşı tam koruma sağlayabilir mi?

Evet, ancak yalnızca ExpressVPN gibi güvenilir bir VPN hizmeti kullanıyorsanız. Tüm VPN hizmetleri DNS sızıntısı koruması sağlamaz, bu nedenle abone olmadan önce bu özelliği kontrol etmeniz gerekir.

DNS sızıntılarını önleyebilen bir VPN nedir?

ExpressVPN diğer VPN’lere kıyasla güvenlik söz konusu olduğunda tutarlı bir liderdir. Herhangi bir veri saklama biçimini yürütmenin yasalara aykırı olduğu İngiliz Virgin Adaları’na dayanmaktadır. Böylece ExpressVPN, müşterilerine, şirketin hiçbir şekilde kullanıcı etkinliklerinin veya bağlantı günlüklerinin kaydını tutmayacağını garanti eder. Birçok analist ve ürün yorumcusu, güçlü gizlilik ve güvenlik önlemleri, sunucuların küresel varlığı ve mükemmel bölünmüş tünelleme yeteneği söz konusu olduğunda ExpressVPN’nin benzersiz olduğu konusunda hemfikirdir.

Ücretli bir VPN kullanmaya hazır mısınız? ExpressVPN’i deneyin!

Güvenebileceğiniz güçlü güvenlik ve coğrafi bilgi sızdırma özellikleri sunan bir VPN istiyorsanız, her tarama deneyimini güvenli ve sağlam hale getirmeye başlayın. ExpressVPN bugünü planla Gizlilik ve güvenlikle internetin keyfini çıkarın!

Teknory