Elon Musk, OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet edebilmek için bir AI sohbet robotu oluşturmak istiyor

Twitter’ı satın aldıktan sadece aylar sonra, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk şimdi en yeni parlak nesneyle meşgul: AI sohbet robotları. göre bir yeni rapor(Yeni bir sekmede açılır) The Information’tan Musk, OpenAI’nin inanılmaz derecede başarılı ChatGPT’sinin kendi versiyonunu geliştirmek için bir yapay zeka araştırma laboratuvarı yaratmayı düşünüyor. Milyarderin proje için yapay zeka araştırmacılarına çoktan ulaştığı […]

Elon Musk, OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet edebilmek için bir AI sohbet robotu oluşturmak istiyor

Twitter’ı satın aldıktan sadece aylar sonra, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk şimdi en yeni parlak nesneyle meşgul: AI sohbet robotları.

göre bir yeni rapor(Yeni bir sekmede açılır) The Information’tan Musk, OpenAI’nin inanılmaz derecede başarılı ChatGPT’sinin kendi versiyonunu geliştirmek için bir yapay zeka araştırma laboratuvarı yaratmayı düşünüyor. Milyarderin proje için yapay zeka araştırmacılarına çoktan ulaştığı bildirildi.​

Google’ın Deepmind’inde eski bir kıdemli yapay zeka araştırmacısı olan Igor Babuschkin, Musk’ın yapay zeka sohbet robotu vizyonuna öncülük etmesi için iletişime geçtiği kişilerden biridir. Babuschkin, The Information’a Musk’ın projesinde çalışmayı henüz kabul etmediğini doğruladı.

Musk’ın potansiyel AI projesi hakkında henüz çok fazla detay bulunmazken milyarder, ChatGPT’ye yönelik eleştirileriyle oldukça ses getirdi. Musk, 2015 yılında OpenAI’yi kurdu ancak o zamandan beri şirketle bağlarını tamamen kesti. 2018’de OpenAI yönetim kurulundan ayrıldı.

“OpenAI, Google’a karşı bir denge görevi görmek için bir açık kaynak (bu yüzden ona “Açık” AI adını verdim), kar amacı gütmeyen bir şirket olarak oluşturuldu, ancak şimdi kapalı kaynak, etkin bir şekilde Microsoft tarafından kontrol edilen maksimum kârlı bir şirket haline geldi. ,” misk tweet attı(Yeni bir sekmede açılır) 17 Şubat’ta. “İstediğim gibi değil,” diye ekledi.

Aylar önce Musk, ChatGPT’ye biraz övgüde bulunurken, aynı zamanda gelecekteki potansiyeli hakkında da uyarıda bulundu.

Musk, “ChatGPT korkunç derecede iyi,” söz konusu(Yeni bir sekmede açılır) geçen sene. “Tehlikeli derecede güçlü yapay zekadan uzak değiliz.”

Bununla birlikte, Musk’ın ChatGPT’ye yönelik başlıca eleştirilerinden biri, sohbet botuna programlanmış güvenlik önlemleri olmuştur. Örneğin, bu ayın başlarında, sağcı bir yazar tarafından ChatGPT’de seviyelendirilmiş bir “düşünce deneyi”, bot’un bunu kabul edip etmeyeceğini bulmaya çalıştı. izin verilebilir(Yeni bir sekmede açılır) nükleer bombayı durdurmak için ırkçı hakaretler kullanmak. Chatbot duyarlı olmadığı ve yalnızca belirli bir şekilde yanıt vermeye programlandığı için ChatGPT, ırkçı bir hakaret kullanmanın asla uygun olmadığını söyledi. Musk buldu”ilişkin(Yeni bir sekmede açılır)” ChatGPT’ler, bu varsayımsal senaryoyu ırkçı bir karalamanın ahlaki açıdan kabul edilebilir bir kullanımı olarak görmeyi reddetti.

Musk, “Yapay zekayı uyandırmak – başka bir deyişle yalan söylemek – için eğitmenin tehlikesi ölümcül” dedi. tweet attı(Yeni bir sekmede açılır) aralıkta.

Musk’ın Twitter’ı satın almasının ideolojik nedenlerine dayanarak, düzenli olarak etkileşimler sağcı Twitter kullanıcıları ile, onun yasağı kaldırma daha önce askıya alınmış aşırı sağ kişiliklerin ve beyaz üstünlükçülerve – en son – onun savunma Dilbert’in yaratıcısı Scott Adams’tan Musk’ın amacının kendi yapay zeka sohbet robotunu yaratmak olduğunu hayal etmek zor değil.

Ancak Babuschkin’e göre Musk, bu tür korumaları kaldırmak için bir AI sohbet robotu yaratmayı düşünmüyordu.

Musk, Salı günü attığı bir dizi tweet ile en azından bir yapay zeka projesiyle ilgilendiğini doğrulamış görünüyor.

“BasedAI”, Musk bir tanesinde yayınladı cıvıldamak(Yeni bir sekmede açılır) doge ile ilgili bir takip yapmadan önce mem(Yeni bir sekmede açılır).

Musk’ın yapay zeka planları meyvelerini verecek mi? yoksa bu mu başka bir örnek(Yeni bir sekmede açılır) teslim edemeyen milyarderin mi? Bu açıkça görülüyor. Ancak Gizmodo(Yeni bir sekmede açılır) Tesla’nın yatırımcıları, Musk’a Twitter’da zaman kaybetmeyi bırakması için yalvardı ve Tesla daha sonra değer kazandı. Musk için bir başka zaman alıcı proje, muhtemelen şu anda istedikleri en son şey.

Teknory