Elon Musk, Tesla Hissedarlarına On Yıldır Verdiği Sözü Bozdu

2013’te Musk Tweet attı: “Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısında bir şeyi söylemeyi unuttum: Param ilk giren olduğu gibi, son çıkan da o olacak.” Bu, milyarderin elindeki Tesla hisselerinden istediği zaman para çekme alışkanlığıyla çelişiyor gibi görünüyor. Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısında bir şeyi söylemeyi unuttum: Param ilk giren olduğu gibi, son çıkan da olacak. — Elon Musk […]

Elon Musk, Tesla Hissedarlarına On Yıldır Verdiği Sözü Bozdu

2013’te Musk Tweet attı: “Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısında bir şeyi söylemeyi unuttum: Param ilk giren olduğu gibi, son çıkan da o olacak.” Bu, milyarderin elindeki Tesla hisselerinden istediği zaman para çekme alışkanlığıyla çelişiyor gibi görünüyor.

Bu haftaki satış, Musk’ın büyük miktarda Tesla hissesini ilk kez elden çıkarması değil ve aynı anda elden çıkardığı en büyük miktarın yakınından da geçmiyor. Bu yılın başlarında, o zamanın dünyanın en zengin adamı, iki ayrı satış çılgınlığı üzerinden 15 milyar doların üzerinde değerinde Tesla hissesini nakde çevirdi. Hisse bir “olasılık” olarak satılırken, Musk’ın o sırada önerilen Twitter’ı devralması devam eden bir hukuk savaşının parçasıydı.

Musk anlaşmadan çekilmişti, ancak o sırada Twitter’ın yönetim kurulu, devralmayı zorlamak için konuyu mahkemeler aracılığıyla takip etmeye karar vermişti. Musk, 44 milyar dolarlık devralmaya katkıda bulunan diğer kuruluşlardan birinin takip edememesi durumunda paranın gerekli olduğunu iddia ediyor. O sırada Musk, satışların “Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak için önemli” olduğunu söyledi. Musk, en son Tesla hisse senedi satışının neden gerçekleştiğini henüz doğrulamadı. Musk’ın tamamen para çekmediğini de belirtmekte fayda var. Son satışlardan sonra bile şirkette 400 milyon hisseye sahip.

Teknory