Elon Musk’ın Neuralink’inin İnsanlar Üzerinde Test Edilmesine Bir Adım Daha Yaklaştığı Bildirildi

Belki de ameliyat edilmesi en zor organlar olan sıradan beyin ameliyatları, hâlâ olağanüstü riskler olarak kabul ediliyor, bu nedenle her iki taraf da bu alana dikkatsizce adım atamaz. Hayvan hakları aktivistlerinin öfkesini çekmek, kendi dayanılmaz migrenidir. Yine de, olası katılımcılar bunun gibi denemelere katılmak için tıbbi korumalarını imzalasalar bile, insanlar üzerinde ameliyat yaparken riskler çok […]

Elon Musk’ın Neuralink’inin İnsanlar Üzerinde Test Edilmesine Bir Adım Daha Yaklaştığı Bildirildi

Belki de ameliyat edilmesi en zor organlar olan sıradan beyin ameliyatları, hâlâ olağanüstü riskler olarak kabul ediliyor, bu nedenle her iki taraf da bu alana dikkatsizce adım atamaz. Hayvan hakları aktivistlerinin öfkesini çekmek, kendi dayanılmaz migrenidir. Yine de, olası katılımcılar bunun gibi denemelere katılmak için tıbbi korumalarını imzalasalar bile, insanlar üzerinde ameliyat yaparken riskler çok daha yüksektir.

Musk’ın Neuralink için nihai planları saf sağlığın ötesine geçiyor. Hastalığı ortadan kaldırmanın, bilişsel işlevi iyileştirmenin ve genel yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra, teknolojinin sonunda cihazları düşünce yoluyla kontrol etmemize ve hatta anılarımızı buluta yüklememize izin verecek şekilde gelişeceğini umuyor; bu, birkaç bilimkurgu yaratıcısının gelecekteki senaryosu iyisiyle kötüsüyle çoktan hayalini kurmuştur.

En azını söylemek gerekirse, insanlığa sevecen bir hediye olurdu, ancak çoğu kişinin kesinlikle hemfikir olabileceği bir şey, laboratuvardan aceleyle çıkarılmamalıdır. Neuralink’in böyle bir kuruma yaklaşması için, sonunda bu denemeleri insan denekler üzerinde güvenli bir şekilde yürütebileceğinden emin olması gerekir.

Engellere rağmen Musk, Aralık 2022’de deneme onayları için altı aylık bir pencere açtı. Bu nedenle, bugünkü haberlerin zamanlaması, projenin son zamanlardaki hızlı hareketi hakkında kesinlikle merak uyandırıyor. Tek bir büyük yanlış adım, teknolojinin gelecekteki potansiyeline sürekli olarak zarar verebilir, bu nedenle Neuralink’in temelleri doğru yapma konusunda ne kadar ciddi olduğunu görmek için nefesimizi tutmuş bekleyeceğiz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow