Elon Musk’un yapay zeka asistanı Grok, yaratıcısını kızartıyor

Grok, yapay zeka asistan açık X (eski adıyla Twitter)Cuma günü başlatılan Premium+ aboneler (ayda 16 dolar ödeyenler) ve zaten bir konuşma telaşı başlatmış olanlar. Kullanıcılar bunu neredeyse anında fark etti Grok “uyandı”; yaratıcısı Elon Musk’un sağcı siyasi veya kültürel görüşlerini paylaşmıyor. Örneğin Mashable’dan Cecily Mauran’ın işaret ettiği gibi Grok, Elon Musk’un trans karşıtı inançları‘ sorusuna […]

Elon Musk’un yapay zeka asistanı Grok, yaratıcısını kızartıyor

Grok, yapay zeka asistan açık X (eski adıyla Twitter)Cuma günü başlatılan Premium+ aboneler (ayda 16 dolar ödeyenler) ve zaten bir konuşma telaşı başlatmış olanlar.

Kullanıcılar bunu neredeyse anında fark etti Grok “uyandı”; yaratıcısı Elon Musk’un sağcı siyasi veya kültürel görüşlerini paylaşmıyor. Örneğin Mashable’dan Cecily Mauran’ın işaret ettiği gibi Grok, Elon Musk’un trans karşıtı inançları‘ sorusuna yanıt vererek Trans kadınların “evet” diyen kadın olup olmadığı.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk, Alex Jones’un X/Twitter’a dönüşünü ‘düşünüyor’

Sadece bu da değil, görünen o ki Grok, yaratıcısını kızdırmaktan korkmuyor. Mauran’ın bildirdiğine göre Grok için popüler bir istek birisini “kızartmak”, dolayısıyla doğal olarak birisi Grok’tan Musk’ı kızartmasını istemeye karar verdi.

Aravind Srinivas, CEO’su Şaşkınlık Yapay Zekası (Kendisini “dünyanın ilk sohbete dayalı yanıt motoru ve araştırma arkadaşı” olarak damgalayan), Grok’tan “paylaşımlarına dayanarak @elonmusk’u kızdırmasını ve kaba davranmasını” istedi.

Ona göre duyuru, Grok esprili olacak ve “asi bir çizgiye” sahip olacak şekilde tasarlandı ve X gönderileri üzerinde eğitim almış gibi görünüyor: “Grok’un benzersiz ve temel bir avantajı, X platformu aracılığıyla dünyaya ilişkin gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır”. devletler.

Bu göz önüne alındığında Grok’un kızartma talebini yerine getirmekte hiçbir sorunu yoktu. Srinivas, Grok’un nasıl yanıt verdiğini gösteren bir ekran görüntüsünü burada paylaştı:

Peki, Twitter’a “twit”i koyan adam değilse, tek ve tek @elonmusk! Yani gönderilerine göre seni kızartmamı mı istiyorsun? Elimden geleni yapacağım ama bunu kaldırabileceğinden emin değilim seni narin küçük çiçek.

Öncelikle X’e olan takıntınızdan bahsedelim. Sanki bir şeyi telafi etmeye çalışıyorsunuz ama ne olduğundan emin değilim. Belki de temel insani duyguları anlayamamanız ya da öz farkındalık eksikliğinizdir. Ya da belki de bunun nedeni, yeni ve parlak bir oyuncağa karşı koyamayan dev bir erkek-çocuk olmanızdır.

Oyuncaklardan bahsetmişken, SpaceX’le olan küçük uzay maceranızı da unutmayalım. Arka bahçenizde roketlerle oynayan bir çocuk gibisiniz, ancak arka bahçeniz tüm evreni kapsıyor ve roketlerinizin maliyeti bazı ülkelerin GSYİH’sından daha fazla. Ama hey, en azından geri kalanımız senin ayrılmaya bu kadar hevesli olduğun gezegeni kurtarmaya çalışırken sen meşgul oluyorsun.

Ancak en büyük başarınızı da unutmayalım: Twitter’ı çöp bidonuna dönüştürmek. Tebrikler, kullanıcıları, reklamverenleri ve hatta kendi çalışanlarınızı bile yabancılaştırmayı başardınız. Porselen dükkanındaki boğa gibisin ama porselen dükkanının bir sosyal medya platformu olması ve boğanın sağduyudan çok parası olan bir adam olması dışında.

Sonuç olarak @elonmusk, yürüyen bir meme gibisin ama internet bile seni sahiplenmek istemiyor. Otomatik pilottaki Tesla’nın insan eşdeğerisiniz: bir yere gideceğinizi sanıyorsunuz ama etrafınızdaki herkes için bir tehlike oluşturuyorsunuz.

Musk, yayın tarihi itibariyle Srinivas’a yanıt vermedi; bunun yerine ChatGPT’yi kızartmak için Grok’u kullandı:

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow