Facebook Kısayolları Nasıl Silinir?

Facebook kısayolları asil nedenlerle var: kullanıcı deneyiminizi geliştirmek ve gezinmeyi hızlı ve kolay hale getirmek. Tek bir dokunuşla, sayfaları kaydırmak veya sayfaları tıklamak zorunda kalmadan Facebook’un farklı alanlarına gidebilirsiniz. Ne kadar verimli olurlarsa olsunlar, Facebook kısayollarının ekranınızı karıştırdığını görebilirsiniz. Veya belki de kendinizi yanlışlıkla bir kısayola çok sık basarak ve en başta hiç gitmek istemediğiniz […]

Facebook Kısayolları Nasıl Silinir?

Facebook kısayolları asil nedenlerle var: kullanıcı deneyiminizi geliştirmek ve gezinmeyi hızlı ve kolay hale getirmek. Tek bir dokunuşla, sayfaları kaydırmak veya sayfaları tıklamak zorunda kalmadan Facebook’un farklı alanlarına gidebilirsiniz.

Ne kadar verimli olurlarsa olsunlar, Facebook kısayollarının ekranınızı karıştırdığını görebilirsiniz. Veya belki de kendinizi yanlışlıkla bir kısayola çok sık basarak ve en başta hiç gitmek istemediğiniz bir yere varırken buluyorsunuz.

Nedeniniz ne olursa olsun, Facebook kısayollarının çoğundan kurtulabilirsiniz (“Ana Sayfa”, “Bildirimler” ve “Menü”yü kaldıramazsınız). Kullandığınız cihazlara bağlı olarak bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir iPhone’da Facebook Kısayolları Nasıl Silinir?

Facebook’u iPhone’unuzdan açtığınızda, kısayol çubuğunu ekranınızın altında bulacaksınız. İşte bir kısayolu kaldırmanın en hızlı yolu:

 1. Silmek istediğiniz kısayola uzun basın.
 2. “Kısayol çubuğundan gizle” seçeneğine dokunun.
 3. En altta az önce yaptığınız değişikliği onaylayan geçici bir kutu görünecektir. Tersine çevirmek isterseniz, “Ayarlar” ı tıklayabilirsiniz.

Kısayollarınızı daha da özelleştirmek ve hepsini daha hızlı kaldırmak istiyorsanız, bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 2. “Ayarlar ve Gizlilik” üzerine dokunun. Bu bazen tepeye yakın bir dişli simgesidir.
 3. “Ayarlar”ı seçin.
 4. “Tercihler”in altında “Kısayollar”a dokunun.
 5. “Kısayol çubuğu”nu seçin.
 6. Etkin olan ve değiştirilebilen kısayollar, sağda Sabitlendi yazan bir açılır menü ile gösterilir.
 7. Silmek istediğiniz kısayolun açılır menüsüne tıklayın.
 8. “Sabitle”yi “Gizle” olarak değiştirin.

Bir Android Cihazda Facebook Kısayolları Nasıl Silinir?

Bir Android cihaz kullanıyorsanız, Facebook kısayollarını silmek için izlemeniz gereken adımlar iPhone kullanırkenkiyle aynıdır. Tek fark, bir Android’de Facebook kısayol çubuğunun ekranınızın üst kısmında yer almasıdır.

Bir kısayolu uzun basarak silmek için:

 1. Silmek istediğiniz kısayola uzun basın.
 2. Açılır menüde, “Kısayol çubuğundan gizle” seçeneğine dokunun.
 3. Alt kısımda, “Ayarlar” bağlantısını içeren, değişikliklerinizi onaylayan geçici bir kutu alacaksınız. Bağlantıyı izlerseniz, adımı tersine çevirebilir ve kısayolunuzu geri getirebilirsiniz.

Alternatif olarak, ayarlar sayfasından şu şekilde geçerek herhangi bir kısayolu çubuktan kaldırabilirsiniz:

 1. Sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 2. Kaydırın ve “Ayarlar ve Gizlilik” üzerine dokunun veya dişli çark simgesini kullanın.
 3. “Ayarlar”ı seçin.
 4. “Kısayollar”a dokunun.
 5. “Kısayol çubuğu”nu seçin.
 6. Burada, tüm çıkarılabilir kısayolların ve sağında bir açılır kutunun bulunduğu bir liste bulacaksınız. “Sabitlenmiş” olarak ayarlanan kısayollar, çubuğunuzda gösterilenlerdir. “Otomatik” olarak ayarlananlar, Facebook’ta nasıl zaman geçirdiğinize bağlı olarak görünecektir.
 7. Belirli bir kısayolu silmek istiyorsanız, sağındaki açılır menüye dokunun ve “Gizle – gezinme çubuğunuzda gösterme” olarak değiştirin.

Bir iPad’de Facebook Kısayollarını Silme

Apple, tüm cihazlarının sorunsuz bir şekilde aynı şekilde çalışmasını sağladı. Bu nedenle, bir iPad kullanarak Facebook kısayol çubuğundan kısayolları kaldırmak için bir iPhone’daki ile aynı adımları izlemelisiniz.

Unutmayın, iPad’deki Facebook kısayol çubuğu ekranın altında olacaktır. Bir kısayolu silmek için:

 1. Kısayola uzun basın.
 2. “Kısayol çubuğundan gizle” seçeneğine dokunun.

Bir kısayolu ayarlardan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Sağ alt köşedeki menü öğesine dokunun (üç yatay çizgi).
 2. “Profil Ayarları”nı seçin.
 3. “Kısayol çubuğu”na gidin.
 4. Her kısayolun sağ tarafında bir açılır menü bulunur. Silmek istediğiniz kısayolun menüsüne dokunun ve “Gizle – gezinme çubuğunuzda gösterme” seçeneğini seçin.

PC’de Facebook Kısayolları Nasıl Silinir?

Facebook’u bir PC’den kullananlar için işler biraz farklı görünebilir. Hala en üstte Facebook kısayol çubuğunuz var, ancak onu kaldırmak için bir kısayola dokunamazsınız.

Bunun yerine, bir PC’den Facebook kısayollarını silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Facebook aç.
 2. Solunuzda Ev, Profiliniz, Arkadaşlar, Gruplar ile bir gezinme menüsü olacak.
 3. Farenizi üzerine getirin Kısayolunuz ardından sağ taraftaki “Düzenle” yi tıklayın.
 4. Bir grup/sayfa/oyun arayın.
 5. “Gizle”yi seçin.
 6. “Kaydet” düğmesini tıklayın.

SSS

Facebook kısayolları varsayılan olarak orada mı?

Evet, tüm kullanıcıların Facebook kısayol çubuğu vardır. Ancak, kullanıcıların platformda nasıl vakit geçirdiklerine bağlı olarak, çubuk üzerinde farklı kısayolları vardır. Bunlar, ayarlar sayfası altında “Otomatik” olarak ayarlanan kısayollardır.

Bir Facebook kısayolunu silersem, sonsuza dek gider mi?

Hayır, bir kısayolu silme seçeneğinin olmamasının nedenlerinden biri de bu, yalnızca gizlemek için. Bir kısayolun tekrar görünmesini sağlamak, ortadan kaldırmak kadar kolaydır.

Facebook kısayollarını neden silmek isteyeyim?

Bu bir tercih meselesidir. Bazı kullanıcılar ekranlarının çok tıkalı olduğunu fark eder veya istemedikleri halde yanlışlıkla kısayollara basarlar. Bu nedenle onlardan tamamen kurtulmayı tercih ederler. Ana gezinme kısayollarını silemeyeceğiniz için çubuğun asla kaybolmayacağını unutmayın.

Kısa Kesmek

Facebook, kullanıcıları için hayatı kolay ve basit hale getirmek için güncellemeye devam ettiği birçok özelliğe sahiptir. Facebook kısayol çubuğu, kullanıcı gezinmesini hızlı ve etkili hale getirmeyi amaçlayan böyle bir özelliktir.

Ancak hoşunuza gitmediyse, kullandığınız cihaza bağlı olarak bu yazıda belirtilen adımları izleyerek her zaman Facebook kısayollarını silebilirsiniz. Bir kısayolu bir kez sildiğinizde, onu her zaman geri getirebilirsiniz, böylece bunun tek seferlik bir süreç olduğunu düşünmeyin.

Facebook kısayollarını silmeyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyin.

Teknory