Facebook’un yerleşiminden nasıl ödeme alabilirsiniz?

TL;DR Facebook ve Cambridge Analytica’nın etik olmayan bir şekilde elde edilen Facebook kullanıcı verilerini silememesinin ardından 2018’de bir toplu dava açıldı. Federal bir yargıç, Meta ve Facebook kullanıcıları arasında 725 milyon dolarlık bir anlaşmayı onayladı. Mayıs 2007 ile Aralık 2022 arasında sosyal platformu kullanan Facebook kullanıcıları ödeme almaya hak kazanır. Facebook’un ana şirketi Meta, toplu […]

Facebook’un yerleşiminden nasıl ödeme alabilirsiniz?

TL;DR

  • Facebook ve Cambridge Analytica’nın etik olmayan bir şekilde elde edilen Facebook kullanıcı verilerini silememesinin ardından 2018’de bir toplu dava açıldı.
  • Federal bir yargıç, Meta ve Facebook kullanıcıları arasında 725 milyon dolarlık bir anlaşmayı onayladı.
  • Mayıs 2007 ile Aralık 2022 arasında sosyal platformu kullanan Facebook kullanıcıları ödeme almaya hak kazanır.

Facebook’un ana şirketi Meta, toplu dava davalarında yeni değil. Ancak en son yerleşimi ABD’de bir rekor kırmış olabilir. Facebook’u Mayıs 2007 ile Aralık 2022 arasında kullandıysanız, bu paranın bir kısmına hakkınız olabilir.

Geçen ay bir federal yargıç, Meta’yı içeren bir dava için 725 milyon dolarlık devasa bir anlaşmayı onayladı. Şirket, Facebook’un kişisel verileri Cambridge Analytica da dahil olmak üzere üçüncü taraflarla paylaştığını iddia eden bir gizlilik sınıfı davasının sonuçlandırılması için ödemeyi kabul etti.

Dava, Meta ve Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasında çalışan bir veri şirketi olan Cambridge Analytica’nın Facebook kullanıcı verilerini izinsiz olarak topladığının ortaya çıkmasının ardından alevlendi. Bu kişisel bilgiler, siyasi reklamlar yayınlamak ve seçmen hedeflemesini körüklemek için kötüye kullanıldı. Ek olarak, iki şirketin de bu verileri silmediği tespit edildi.

Meta herhangi bir suç işlediğini reddederken, şirket davalardan ve artan avukatlık ücretlerinden kaçınmak için Aralık ayında anlaşmayı kabul etti. göre bir ifade Keller Rohrback LLP’den 725 milyon dolarlık anlaşma, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir mahremiyet sınıfı davasının şimdiye kadarki en büyük anlaşması”.

Facebook yerleşimi için nasıl ödeme alınır?

Nihai onay eylül ayına kadar gelmeyecek olsa da, Facebook kullanıcıları hemen şimdi bir hak talebinde bulunmaya başlayabilir. Facebook’u 24 Mayıs 2007 ile 22 Aralık 2022 arasında kullandıysanız, hak talebinde bulunabilirsiniz. Ancak, bu yalnızca o sırada ABD’de yaşayan kullanıcılar için geçerlidir.

Kullanıcıların Facebook anlaşmasından ne kadar ödeme alacağı birkaç faktöre bağlı olacaktır. Böyle bir faktör, yasal ücretler ve masraflar için ne kadar alındığı olacaktır. Diğer bir faktör, kullanıcının zaman aralığı boyunca Facebook’u ne kadar süreyle kullandığı olacaktır. Ayrıca, kaç kişinin talepte bulunduğuna da bağlı olacaktır.

Facebook’un yerleşiminden nasıl ödeme alabilirsiniz?

Teknory