OpenAI’nin potansiyel olarak korkutucu bir AI atılımı yaptığı bildirildi

ChatGPT’nin yaratıcıları OpenAI etrafındaki dram, Sam Altman’ın yeniden CEO olarak atanmasıyla sona ermiş gibi görünüyor. Yoksa var mı? Yeni bir rapor, Altman’ın görevden alınmasına yol açan tetikleyicilerden biri olduğuna inanılan “insanlığı tehdit edebilecek güçlü bir yapay zeka keşfini” gün ışığına çıkarıyor. Reuters birkaç personel araştırmacısının OpenAI’deki önceki Yönetim Kuruluna yazdığı bir mektup hakkında bir rapor […]

OpenAI’nin potansiyel olarak korkutucu bir AI atılımı yaptığı bildirildi

ChatGPT’nin yaratıcıları OpenAI etrafındaki dram, Sam Altman’ın yeniden CEO olarak atanmasıyla sona ermiş gibi görünüyor. Yoksa var mı? Yeni bir rapor, Altman’ın görevden alınmasına yol açan tetikleyicilerden biri olduğuna inanılan “insanlığı tehdit edebilecek güçlü bir yapay zeka keşfini” gün ışığına çıkarıyor.

Reuters birkaç personel araştırmacısının OpenAI’deki önceki Yönetim Kuruluna yazdığı bir mektup hakkında bir rapor yayınladı. Bu mektup yapay zeka keşfiyle ilgili kaygı verici bir uyarı içeriyordu. Şirket, yayının mektupla ilgili olarak OpenAI ile iletişime geçmesi üzerine yorum yapmaktan kaçındı. Daha sonra çalışanlara gönderdiği dahili bir mesajla OpenAI’nin Q* (Q-Star) adında bir projesi olduğunu ve personel araştırmacılarının önceki Yönetim Kuruluna gönderdiği bir mektubu kabul etti.

Personel mesajı, bir zamanlar OpenAI’de Teknolojiden Sorumlu Başkan ve iki gün boyunca şirketin geçici CEO’su olan Mira Murati tarafından gönderildi. Personel mesajını gönderdiği sırada hangi rolü üstlendiği belli değil. Mesaj, personeli medya hikayeleri konusunda uyardı ve bunların doğruluğu hakkında yorumda bulunmadı.

Buna göre ReutersBazı çalışanlar Q*’nun OpenAI’nin yapay genel zeka (AGI) arayışında bir atılım olabileceğine inanıyor. AGI, ekonomik açıdan en değerli görevlerde insanları geride bırakan otonom bir sistemdir. Yeni Q* modelinin belirli matematik problemlerini çözdüğü ve araştırmacıların gelecekteki başarısı konusunda iyimser olduğu iddia edildi.

Personel araştırmacılarının önceki Kurul’a yazdığı mektubun yapay zekanın becerisini ve potansiyel tehlikesini işaretlediği iddia ediliyor. Araştırmacılar ayrıca OpenAI’deki “Code Gen” ve “Math Gen” ekiplerinin birleştirilmesiyle oluşturulan “AI bilim adamı ekibi”nin çalışmasını da işaretlemişti. Bu birleşik ekip, akıl yürütmelerini geliştirmek ve sonunda bilimsel çalışma gerçekleştirmek için mevcut yapay zeka modellerinin nasıl optimize edileceğini araştırıyordu.

tarafından hazırlanan bir rapora göre BilgiSam Altman, olaylar zincirine neden olduğu iddia edilen davranışa ilişkin bir iç soruşturma yapılmasını kabul etti. Önceki Yönetim Kurulu, Altman’ın kovulmasına ilişkin kamuoyuna açık gerekçe olarak, Altman’ın yönetim kurulu üyelerine karşı “tutarlı bir şekilde samimi” olmadığını söylemişti. Ancak önceki Kurul gerekçelerini kamuoyuna, yatırımcılara ve hatta geçici CEO’lara açıklamamıştı.

OpenAI’deki bir sonraki geliştirme turu hakkında sizi bilgilendireceğiz, özellikle de yapay zekanın insanlık için fazla akıllı hale gelmesiyle ilgiliyse.

OpenAI’nin potansiyel olarak korkutucu bir AI atılımı yaptığı bildirildi

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow