Fransız Polisi Cinsel Saldırı ve Taciz Soruşturması Sonrası Beş Eski Ubisoft Yöneticisini Tutukladı

Fransız polisi, şirket içindeki cinsel saldırı ve tacize ilişkin şikayet ve iddiaların ardından 2021’de başlayan ve yıllar süren soruşturmanın ardından beş eski Ubisoft yöneticisini tutukladı. GamesIndustry.biz. Tutuklanan beş kişi arasında Ubisoft’un eski baş kreatif sorumlusu Serge Hascoët ve eski editoryal ve yaratıcı hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Tommy François de yer alıyor. Yayın bu tutuklamaları Fransız […]

Fransız Polisi Cinsel Saldırı ve Taciz Soruşturması Sonrası Beş Eski Ubisoft Yöneticisini Tutukladı

Fransız polisi, şirket içindeki cinsel saldırı ve tacize ilişkin şikayet ve iddiaların ardından 2021’de başlayan ve yıllar süren soruşturmanın ardından beş eski Ubisoft yöneticisini tutukladı. GamesIndustry.biz. Tutuklanan beş kişi arasında Ubisoft’un eski baş kreatif sorumlusu Serge Hascoët ve eski editoryal ve yaratıcı hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Tommy François de yer alıyor.

Yayın bu tutuklamaları Fransız gazetesinden sonra öğrendi Serbest bırakmak dün üç eski Ubisoft yöneticisinin tutuklandığını, bugün de iki kişinin daha tutuklandığını bildirdi.

2020 yazı, şirket içinde meydana gelen suiistimal, suiistimal ve güç yolsuzluğuna ilişkin çok sayıda raporun ortaya çıkmasının ardından Ubisoft için bir dönüm noktası oldu. Sonuç olarak François dahil çeşitli yönetici ve yöneticiler kovuldu; Hascoët gönüllü olarak istifa etti.

O dönemde Ubisoft CEO’su Yves Guillemot, şirketin soruşturma sorumluluğunu kendisinin üstlendiğini açıklamıştı ve daha sonra yakın zamanda yapılan şirket içi çalışan anketinin sonuçlarını kamuya açıklamıştı. Bu anket, şirketteki çalışanların yüzde 25’inden fazlasının işyerinde suistimallere ilk elden tanık olduğunu veya yaşadığını ortaya çıkardı. Suistimal bildiren çalışanların orantısız bir kısmı ya ikili olmayan ya da kadındı, ancak şirketteki erkekler de suiistimallere tanık olduklarını açıkça dile getiriyordu.

François, Ashraf Ismail ve Maxime Beland gibi çeşitli yöneticiler kovulsa ve Hascoët gibi diğerleri gönüllü olarak istifa etse de, 2021 tarihli bir rapor, birçok Ubisoft çalışanının şirketteki liderliğin “Ben de” anını yönetme biçiminden memnun olmadığını ortaya çıkardı.

2021 yazında Paris merkezli Solidaires Informatique sendikası ve iki mağdur polise şikayette bulundu. GamesIndustry.biz. Yıllar sonra Fransız polisi François, Hascoët ve üç kişiyi daha tutukladı. Tutuklamalar ve ardından gelen dava Paris’in Bobigny bölgesi tarafından yürütülüyor.

GamesIndustry.biz davacının avukatı Maude Beckers’ın şunları söylediğini belirtiyor: Serbest bırakmak vakanın bireysel davranışın ötesine geçerek “sistemik cinsel şiddeti ortaya çıkardığını” söyledi. Bir Ubisoft sözcüsü söyledi GamesIndustry.biz “Ubisoft’un nelerin paylaşıldığına dair hiçbir bilgisi yok ve bu nedenle yorum yapamıyor.”

oyun Bilgilendirici Devam eden bu dava hakkında daha fazla şey öğrenirse bu hikayeyi güncelleyecektir.

[Source: Libération via GamesIndustry.biz]

Teknory